30 травня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/3849/24 пров. № А/857/29624/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача Обрізка І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 року прийняте суддею Скільським І.І. у місті Івано-Франківськ в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дії та бездіяльності протиправними,
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі- ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області(далі- ГУ ПФУ в Запорізькій області) в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу від 25.04.2024 № 121630011572;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати до загального та пільгового страхового стажу позивача, період проходження строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989, період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2013, з 01.01.2017 по 31.04.2024;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити позивачу пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) як учаснику бойових дій з 16 квітня 2024, із врахуванням заробітної плати (доходу) згідно довідок Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 12.04.2024 № 20-31, від 12.04.2024 № 20-32, від 12.04.2024 № 20-33, від 12.04.2024 № 20-34 від 12.04.2024 № 20-35, від 12.04.2024 № 20-36, від 12.04.2024 № 20-37, від 12.04.2024 № 20-38, від 12.04.2024 № 20-39 та виплатою заборгованості, що виникне внаслідок призначення такої пенсії.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 позов задоволено частково.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що з метою ефективного захисту порушеного права суд вважав за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області про відмову в призначенні пенсії позивача від 25.04.2024. Зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати до страхового стажу позивачу, період проходження строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989, періоди роботи (служби) з 01.07.2000 по 31.12.2013, з 01.01.2017 по 31.03.2024, а також зарахувати до страхового стажу позивача у пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці проходження служби, за періоди з 28.07.2014 по 12.10.2014, з 25.10.2014 по 28.02.2015, з 14.03.2015 по 16.04.2015, з 19.04.2015 по 03.08.2015, з 07.08.2015 по 24.08.2015, з 26.09.2015 по 30.09.2015, з 01.10.2015 по 22.10.2015, з 26.10.2015 по 27.12.2015, з 07.01.2016 по 30.04.2016, з 01.05.2016 по 03.07.2016, з 06.08.2016 по 02.03.2017, з 08.03.2017 по 31.03.2017, з 01.04.2017 по 06.10.2017, з 20.10.2017 по 26.10.2017, з 01.12.2017 по 03.12.2017, з 16.01.2018 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 03.06.2018, з 28.06.2018 по 22.12.2018, з 24.12.2018 по 29.09.2019, з 12.10.2019 по 18.01.2020, з 22.01.2020 по 15.03.2020, з 17.03.2020 по 30.04.2020, з 01.05.2020 по 04.06.2020, з 06.06.2020 по 26.09.2021, з 14.10.2021 по 23.02.2022, згідно довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 10.05.2024, та призначити позивачу дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статі 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 16.04.2024.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ГУ ПФУ в Запорізькій області подало апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та порушенням норм матеріального і процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що відповідно до п. 23, 24 Порядку 637, документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності). Для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку.
Довідка № 1564 від 27.11.2023, яку надав позивач до заяви про призначення достроково пенсії про період строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989, не може бути врахована, оскільки не зазначена підстава видачі, а саме відсутні посилання на документи на підставі яких видана дана довідка.
Довідки № 20-31, № 20-32, № 20-33, № 20-34, № 20-35 від 12.04.2024, які надав позивач до заяви про призначення достроково пенсії, не можуть бути враховані, оскільки не зазначена підстава видачі довідок та знаходження архівів особових рахунків.
В системі персоніфікованого обліку відсутні відомості за період з 01.01.2017 по 31.03.2024, тому до страхового стажу не враховано відповідні періоди.
Відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови № 530 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
- один місяць служби за три місяці, зокрема у випадках: часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; періоду проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Таким чином, дія Положення №530 та Положення № 393 не поширюється на спірні правовідносини, оскільки позивач подав заяву саме на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, тому підстави для зарахування періоду проходження військової служби позивачем в зоні проведення антитерористичної операції в кратному розмірі відсутні. В довідці має бути відображено, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Суд І інстанції не врахував, що в зазначених довідках відсутня інформація, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, отже у даній довідці не підтверджено право на зарахування спірного періоду у потрійному розмірі.
Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу, суть якого зводиться до того, що рішення суду є законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач звернувся із заявою від 22.12.2023 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі як і раніше - Закон №1058-ІV).
Рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 26.12.2023 №121630011572 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV, оскільки заявник не набув необхідного страхового стажу та не надав документи про безпосередню участь в АТО/ООС. Також у рішенні зазначено про те, що вік заявника становив 55 років. Страховий стаж обчислено тривалістю 3 роки 0 місяців 0 днів. За наслідками розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано період проходження строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989 та військової служби з 11.03.1996 по даний час, згідно довідки від 27.11.2023 № 1564, оскільки відсутня підстава видачі довідки та відсутні дані про сплату страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Позивач, 16.04.2024 повторно звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
ГУ ПФУ в Запорізькій області прийняло рішення від 25.04.2024 №121630011572 про відмову у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років. У рішенні зазначено вік позивача - 56 років 02 місяця 17 днів, наявність у позивача страхового стажу 07 років 03 місяці 20 днів, а також про те, що до страхового стажу роботи позивача не зараховано:
- період проходження строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989 згідно довідки від 27.11.2023 № 1564, оскільки відсутня підстава видачі довідки;
- період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2013 по довідках №20-31, №20-32, №20-33 №20-34, №20-35 від 12.04.2024, оскільки не вказана підстава видачі довідок та знаходження архівів особових рахунків за адресою;
- період роботи 01.01.2017 по 31.03.2024 по довідках №20-37, №20-38, №20-39 від 12.04.2024, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування (а.с.19).
Уважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 25.04.2024 №121630011572 та незаконною відмову у призначенні дострокової пенсії за віком, позивач через уповноваженого представника звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стосовно доводів апеляційної скарги, які стосуються рішення суду першої інстанції щодо позовних вимог зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати до страхового стажу періоди, що дають право на дострокову пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-ІV, в кратному обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці, час проходження військової служби, та коли він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції; час проходження військової служби в особливий період, то колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ), військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Зазначена норма кореспондується з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV, яким встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Згідно долучених до матеріалів справи документів, на момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV, йому виповнився 56 роки 02 місяця 17 днів.
Відповідно до статті 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Положеннями абзацу 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналіз приведених вище норм права дає підставою для висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію», в Україні з 17.03.2014 розпочав діяти особливий період, що тривав до введення воєнного стану в Україні.
За змістом статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 №1932-XII «Про оборону України» під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 «Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 за №1294/26017, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства», затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі як і раніше - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Таким чином, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постановах з розгляду подібних правовідносин від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.11.2023 № 1564, позивач проходив строкову військову службу в лавах колишнього СРСР у період з 28.06.1987 по 12.06.1989, та з 11.03.1996 по час видачі довідки є військовослужбовцем СБ України та проходить військову службу на офіцерських посадах в 3 управлінні (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Згідно довідок №20-31, №20-32, №20-33, №20-34, 20-35 від 12.04.2024 виданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях позивач, з 01.01.2000 по 31.12.2002, з 01.01.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.12.2008, з 01.01.2009 по 31.12.2011, з 01.01.2011 по 31.12.2013, проходив службу в Управлінні СБ України в Луганській області та 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і у вказаних періодах служби нараховувалось грошове забезпечення з якого сплачувались страхові внески.
Вірно зазначено судом першої інстанції, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення роботодавцем документів, та у свою чергу неналежне оформлення довідок, у даному випадку в частині не зазначення підстави їх видачі, не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Згідно вимог частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі Закон №1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вже встановлено судом першої інстанції ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях надано позивачу довідки №20-37, №20-38, №20-39 від 12.04.2024 про нарахування сум грошового забезпечення та про сплачені суми страхових внесків.
У вказаних довідках зазначено, про проходження позивачем, зокрема в період з 01.01.2017 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2023 служби в Управлінні СБ України в Луганській області та 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, про нараховані у вказаних періодах служби суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків.
ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період зазначені у довідках.
Отже, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про відсутність підстав для не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.01.2017 по 31.03.2024 згідно довідок №20-37, №20-38, №20-39 від 12.04.2024, через відсутність даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування, оскільки такі довідки відповідають формі довідок яка затверджена постановою Правління ПФУ.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 цього Закону, час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. «а» п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Визначальною підставою для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, що дає право на дострокову пенсію за віком, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.
Пунктом 6 Порядку № 637, зокрема визначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС.
Довідками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 27.11.2023 № 1564, 1715, 1716 підтверджується, те що позивач у період з 28.07.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції: м. Старобільськ, м. Сєвєродонецьк Луганської області та з 01.05.2018 по 23.02.2022 безпосередньо брав участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів: м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях видано позивачу довідку від 10.05.2024, в якій зазначено періоди, які підлягають зарахуванню до страхового стажу в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та операціях об'єднаних сил. Згідно зазначеної довідки страховий стаж у пільговому обчисленні становить 13 років 08 місяців 14 днів, та включає такі періоди служби: з 28.07.2014 по 12.10.2014, з 25.10.2014 по 28.02.2015, з 14.03.2015 по 16.04.2015, з 19.04.2015 по 03.08.2015, з 07.08.2015 по 24.08.2015, з 26.09.2015 по 30.09.2015, з 01.10.2015 по 22.10.2015, з 26.10.2015 по 27.12.2015, з 07.01.2016 по 30.04.2016, з 01.05.2016 по 03.07.2016, з 06.08.2016 по 02.03.2017, з 08.03.2017 по 31.03.2017, з 01.04.2017 по 06.10.2017, з 20.10.2017 по 26.10.2017, з 01.12.2017 по 03.12.2017, з 16.01.2018 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 03.06.2018, з 28.06.2018 по 22.12.2018, з 24.12.2018 по 29.09.2019, з 12.10.2019 по 18.01.2020, з 22.01.2020 по 15.03.2020, з 17.03.2020 по 30.04.2020, з 01.05.2020 по 04.06.2020, з 06.06.2020 по 26.09.2021, з 14.10.2021 по 23.02.2022.
Вказана довідка від 10.05.2024 видана згідно наявних облікових-послужних даних співробітника Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях Гончарова М.В., щодо періодів страхового стажу, що зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, зараховані періодів його участі в АТО та ООС. У свою чергу, довідка Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 10.05.2024 позивачем не була подана до пенсійного органу.
Однак пенсійний орган також не надано доказів щодо звернення до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях із відповідними листами, з метою отримання відповідної довідки чи документів, що містять відомості про періоди, які підлягають зарахуванню до страхового стажу в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та операціях об'єднаних сил.
На переконання колегії суддів суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці проходження служби, періоди протягом якого особа брала участь в Антитерористичній операції та Операціях Об'єднаних Сил з 28.07.2014 по 12.10.2014, з 25.10.2014 по 28.02.2015, з 14.03.2015 по 16.04.2015, з 19.04.2015 по 03.08.2015, з 07.08.2015 по 24.08.2015, з 26.09.2015 по 30.09.2015, з 01.10.2015 по 22.10.2015, з 26.10.2015 по 27.12.2015, з 07.01.2016 по 30.04.2016, з 01.05.2016 по 03.07.2016, з 06.08.2016 по 02.03.2017, з 08.03.2017 по 31.03.2017, з 01.04.2017 по 06.10.2017, з 20.10.2017 по 26.10.2017, з 01.12.2017 по 03.12.2017, з 16.01.2018 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 03.06.2018, з 28.06.2018 по 22.12.2018, з 24.12.2018 по 29.09.2019, з 12.10.2019 по 18.01.2020, з 22.01.2020 по 15.03.2020, з 17.03.2020 по 30.04.2020, з 01.05.2020 по 04.06.2020, з 06.06.2020 по 26.09.2021, з 14.10.2021 по 23.02.2022, що становить 13 років 08 місяців 14 днів, оскільки довідка Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 10.05.2024 містить необхідні записи про періоди служби та стаж у пільговому обчисленні (один місяць служби за три місяці проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та операціях об'єднаних сил).
Підсумовуючи зазначене, та враховуючи те, що відповідачем 2 визнається страховий стаж позивача 7 років 03 місяці 20 днів, а страховий стаж позивача, з урахуванням висновків суду щодо зарахування до страхового стажу періоду проходження строкової військової служби з 28.06.1987 по 12.06.1989 та періодів служби в Управлінні СБ України в Луганській області та 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях з 01.07.2000 по 31.12.2013, з 01.01.2017 по 31.03.2024, періодів його участі в АТО та ООС, становить більше 25 років.
Оскільки сторони не оскаржують рішення суду першої інстанції а частині відмови в задоволені позовних вимог, то в сили приписів статті 308 КАС України, рішення суду першої інстанції в цій частині не є предметом перегляду судом апеляційної інстанції.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а додаткове рішення суду без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 року у справі № 300/3849/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар