29 травня 2025 рокуЛьвівСправа № 803/1513/16 пров. № А/857/22005/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Курильця А.Р.,
Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року (головуючий суддя Ксензюк А.Я., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпроект-Ексклюзив» до Державної фіскальної служби України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправним та зобовґязання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецпроект-Ексклюзив» звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач-1), Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач-2) про визнання бездіяльності відповідачів по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величну від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 312879,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін та зобов'язати відповідачів збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величну від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 128784,00 та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величну від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 312879,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Зобов'язано Державну податкову службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величну від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 128 784,00 та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Волинській області подало апеляційну скаргу, до якої приєдналась ДПС України у якій просить рішення суду скасувати і у задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що 20 липня 2015 року позивачем було подано до Луцької ОДПІ декларацію з ПДВ за червень 2015 року, в якій в рядку 24 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1+рядок 23.3) (переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду)» задекларовано 184095 грн.
В подальшому, ТОВ «Спецпроект-Ексклюзив» 31.07.2015 року подано уточнюючі розрахунки за звітні періоди: травень, червень 2015 року, а саме:
уточнюючим розрахунком за травень 2015 року позивачем зменшено бюджетне відшкодування за травень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 197 005 грн., та відповідно збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації з ПДВ за травень 2015 року) на суму 197 005 грн.;
уточнюючим розрахунком за червень 2015 року позивачем збільшено значення рядка 24 попереднього періоду (рядок 20.1 декларації за червень 2015 року) на суму 197 005 грн. та збільшено бюджетне відшкодування за червень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 68 221 грн. та, відповідно, збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації З ПДВ за червень 2015 року) на суму 128 784 грн.
Вказані вище уточнюючі податкові розрахунки ТОВ «Спецпроект- Ексклюзив» були подані з метою збільшення розміру суми податку, на яку позивач матиме право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На думку позивача, після реєстрації уточнюючих розрахунків від 31.07.2015 року (за травень, червень 2015 року) загальна сума, на яку ТОВ «Спецпроект-Ексклюзив» мав би право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН мала б збільшитися на загальну суму 128 784 грн. і сукупно становити 312 879 грн.
Однак, дані твердження позивача та суду не відповідають нормам чинного законодавства.
З 29.07.2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 року №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким внесено зміни до порядку електронного адміністрування ПДВ, відповідно до якого показники реєстраційної суми, визначені п.200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, обчислюються з 01.01.2015 року.
На виконання вимог Податкового кодексу України (далі - ПКУ) з урахуванням змін, внесених Законом, ДФС та Казначейством України та відповідно Плану заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону з удосконалення СЕА забезпечено наступне:
1) 2 серпня 2015 року о 23-й годині ДФС, враховуючи положення постанови КМУ від 29.12.2010 № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", було призупинено роботу Єдиного вікна подання електронної звітності для обнулення показників та перерахунку суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН);
2) протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом) для зареєстрованих платників податку ДФС було проведено:
- обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в ЄРПН (е Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, та значення усіх її складових, визначених ПКУ, крім показників ? НаклОтр, ? Митн та ? НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
- збільшення суми ? Накл платникам податку:
на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених, а також задекларовані на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим, за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (? Овердрафт);
на суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015 (? Перепл);
- на суму залишків коштів на рахунках платників у системі електронного
адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року, тобто, сума залишку на рахунку платника після списання коштів з рахунку в бюджет або на спец рахунок с/г підприємства на підставі реєстрів ДФС, що були сформовані за даними податкової звітності з ПДВ за червень. Якщо у платника було недостатньо коштів для сплати сум податкових зобов'язань за червень, то недостатня сума була перенесена до формули зі знаком мінус;
3) для обрахунку показників ? НаклОтр та ? НаклВид в систему було перенесено розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в ЄРПН, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку;
4) на кінець 3 серпня 2015 року сума ? Накл була обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПКУ.
5) починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюється без обмеження сумою ? Накл.
Крім того, ДФС забезпечено наступне:
1) до 10 серпня 2015 зареєстрованим платникам податку сума ? Накл збільшена:
на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень;
2) до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в ЄРПН (? Накл), збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за II квартал 2015 року.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 і пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
При цьому стаття 200-1 Кодексу є загальною нормою, яка регламентує функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, а пункт 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу є нормою, яка визначає порядок врахування у формулі після її обнуління окремих показників.
Зокрема, згідно з пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України від 16 липня 2015 року N 643-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" формула (всі її складові), яка визначає реєстраційну суму, «обнуляється», за винятком окремих складових вказаної формули (сума податку за виданими і отриманими податковими накладними та сума податку за митними деклараціями, аркушами коригування і додатковими деклараціями), що були сформовані починаючи з 01.07.2015.
А також встановлено, що значення реєстраційної суми автоматично збільшується контролюючим органом на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з ПДВ, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу, за червень 2015 року.
Відповідно до положень статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, значення яких встановлені у Податковому кодексі України .
Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені, починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
При цьому, згідно з положеннями п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року.
Відповідно до абз.2 п.10 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1177) зі
змінами та доповненнями, зареєстрованим платникам податку значення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, визначена відповідно до п.9 Порядку №569, автоматично збільшується ДФС на суму такого збільшення одноразово, якщо за результатами звітного (податкового) періоду (червень 2015 року/ІІ квартал 2015 року) платником податку задекларовано суми податку до сплати до бюджету у розмірі, що є меншим, ніж сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку станом на 01.07.2015 року, або задекларовано від'ємне значення податку, - збільшується платником податку сума від'ємного значення, сформована за результатами звітного періоду (податкового) періоду (липень 2015 року/ІІІ квартал 2015 року), яка переноситься до податкової звітності з податку звітного (податкового) періоду (серпень 2015 року/ІV квартал 2015 року).
Тобто, положеннями вказаних вище норм не передбачено подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за червень 2015 року для збільшення реєстраційної суми від'ємного значення ПДВ.
Таким чином, протягом 03.08.2015 року, після набрання законної сили Закону №643, сума SНакл зареєстрованим платникам податку збільшилась на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 року, та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв'язку із уточненням показників звітності.
Отже, «реєстраційна сума» збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не підлягає перерахунку в наслідок подання уточненого розрахунку до податкової декларації за червень 2015 року.
Тобто, аналізуючи вказані норми, законодавець чітко передбачив, що підставою для збільшення реєстраційної суми є дані саме податкової декларації за червень 2015 року (рядок 24 та рядок 31), а не дані уточнюючих розрахунків.
Результати ж уточнення показників звітності за червень 2015 року в частині збільшення рядка 24 декларації з ПДВ підлягають відображенню в податковій декларації того звітного періоду, в якому було подано уточнюючий розрахунок. В даному випадку це липень 2015 року.
При виявленні, починаючи з липня 2015 року, помилок, допущених в звітних періодах до 01.02.2015 року, в результаті виправлення яких збільшується чи зменшується залишок від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом, сума збільшення/зменшення такого залишку зі знаком «+» або «-» відповідно довідково відображається в графі 11 таблиці 1 додатка 2 до декларації за той звітний період, в якому подано уточнюючий розрахунок у зв'язку з виправленням такої помилки. Показники таблиці 1 додатка 2 до декларації не переносяться до розділу IV.
Помилки, які були допущені в звітних періодах після 01.02.2015, виправляються шляхом внесення змін до відповідних показників розділу ІІІ уточнюючого розрахунку за відповідний звітний період.
Таким чином, оскільки в поданій 20.07.2015 до контролюючого органу податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, позивачем було вказано суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 184 095 грн. (рядок 24 такої декларації), тому ДФС України правомірно не було враховано зазначені у поданих уточнюючих розрахунках суми від'ємного значення податку на додану вартість для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
При цьому, вказані у таких податкових та митних накладних позивача суми, також не підпадають під визначені п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України випадки збільшення значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки пп. 4 наведеного положення передбачає, що таке збільшення контролюючими органами здійснювалось одноразово у період до 31 липня 2015 року.
Отже, з огляду на вищенаведене Державною фіскальною службою України правомірно, у відповідності до наведених положень законодавства, були вчинені дії щодо автоматичного збільшення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційної суми на 184 095 грн. (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду) (рядок 24 декларації за червень 2015 року), а тому, відповідно, не підлягають задоволенню позовні вимоги ТОВ «Спецпроект-Ексклюзив» щодо визнання таких дій протиправними.
Стосовно порядку уточнення показників податкової звітності з ПДВ судом не враховано, що відповідно до пункту 6 розділу VI Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 N 966 (чинного на момент виникнення спірних відносин), у разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи 23.
Значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується при визначенні значень рядків 20.1 та 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок. В розглядуваному випадку це декларація за липень 2015 року.
Враховуючи вищезазначене, ДПС та ГУ ДПС у Волинській області діяли виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовних вимог ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» відсутні.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 20.07.2015 ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» було подано до Луцької ОДПІ електронну податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року № 9153693406 в якій в рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) задекларовано 184 095,00 грн.
31.07.2015 року позивачем подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у заявку з виправленням самостійно виявлених помилок.
З уточнюючого розрахунку №9162563964 за травень 2015 року слідує, що позивачем зменшено бюджетне відшкодування за травень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 197 005,00 грн. та відповідно збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за травень 2015 року) на суму 197005,00 грн.
З уточнюючого розрахунку №9162563633 за червень 2015 року слідує, що позивачем збільшено значення рядка 24 попереднього періоду (рядок 20.1 декларації за червень 2015 року) на суму 197 005,00 грн., збільшено бюджетне відшкодування за червень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 68 221,00 грн. та відповідно збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за червень 2015 року) на суму 128 784,00 грн.
30.06.2016 позивач листом № 14 звернувся до Луцької ОДПІ, в якому просив повідомити чи було збільшено станом на 01.07.2015 року реєстраційну суму ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» на суму уточненого 24-го рядка декларації за червень 2015 року, а у випадку не збільшення - повідомити про причини відсутності такого збільшення
Листом від 25.08.2016 № 11797/10/03-18-12-01 відповідач-2 повідомив позивача, що відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України після «обнулення» показників формули одноразово реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року. Надалі така сума не перераховується у зв'язку з уточненням показників такої звітності. Відповідно реєстраційна сума ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» не змінювалася у зв'язку з уточненням показників податкової звітності з ПДВ за червень 2015 року.
Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що згідно п.п. 200-1.1, 200-1.2 ст. 200-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно п. 1 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок № 569) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
При цьому, в силу п. 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Відповідно до визначення, закріпленого у п. 2 Порядку № 569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Згідно п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України (в редакції до 29.07.2015 року) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, 29.07.2015 набрав чинності Закон України від 16.07.2015 № 643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», відповідно до якого всі складові формули, визначені приписами п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України, на третій робочий день після набрання чинності цим Законом дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 01.07.2015 року (пункт 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України). Під час обрахунку показників S НаклОтр та S НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені, починаючи з 01.07.2015, та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 01.07.2015, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників S НаклОтр, S НаклВид та S Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку суми S Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу (абз. абз. 9, 10 п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України).
Згідно з підпунктом. 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПК України станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.
Згідно п. 92 Порядку № 569 після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:
1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;
2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.
Згідно з п. 10 Порядку № 569 ДФС України: обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.
Так, 30.07.2015 ДФС України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України № 643-VIII з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ, в розділі III якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
- з 00 годин 00 хвилин 03.08.2015 (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом України № 643-VIII) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА» Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників «СУМА» НаклОтр, «СУМА» Митн та «СУМА» НаклВид, що були сформовані, починаючи з 01.07.2015;
- протягом 03.08.2015 (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом України № 643-VIII) сума «СУМА» Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на: суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали («СУМА» овердрафт); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 («СУМА» Перепл); суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 03.08.2015 за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року / II квартал 2015 року;
- на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом України №643-VIII сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА» Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.
При цьому планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим:
- починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою «СУМА» Накл;
- до 20.08.2015 платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА» Накл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за II квартал 2015 року.
З висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладених у постанові від 22.03.2024 у даній справі слідує, що протягом серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 03.11.2020 у справі № 826/8921/16, від 21.01.2021 у справі № 810/5839/15 та від 21.09.2023 у справі № 520/11013/18.
Згідно підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку.
До податкової звітності з податку на додану вартість згідно пункту 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014 № 966 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.10.2014 за № 1267/26044 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015), належать:
- податкова декларація з податку на додану вартість з додатками;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками;
- розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
З огляду на це суд підставно зауважив, що уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за травень та червень 2015 року, подані позивачем 31.07.2015 до контролюючого органу, є однією з форм податкової звітності з податку на додану вартість, а отже сформовані у них показники мали бути враховані ДФС при визначенні суми, на яку Товариство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення за червень 2015 року.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.12.2019 у справі № 420/771/19.
З наявних у справі доказів вбачається, що ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» 31.07.2015 подано до податкового органу уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у заявку з виправленням самостійно виявлених помилок:
за травень 2015 року, відповідно до якої позивачем зменшено бюджетне відшкодування за травень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 197005,00 грн. та відповідно збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за травень 2015 року) на суму 197005,00 грн.;
- за червень 2015 року, відповідно до якої позивачем збільшено значення рядка 24 попереднього періоду (рядок 20.1 декларації за червень 2015 року) на суму 197005,00 грн., збільшено бюджетне відшкодування за червень 2015 року (рядок 23.2 декларації) на суму 68221,00 грн. та відповідно збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за червень 2015 року) на суму 128784,00 грн.
Відповідно до Закону України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», який набрав чинності з 29.07.2015 року внесено зміни та запроваджено особливий порядок формування суми податку, на яку Позивач матиме право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену згідно з пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу.
Так, у відповідності до п.34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 Кодексу, та значення усіх її складових, визначених Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових НаклОтр, НаклВид та Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Також, передбачено автоматичне збільшення зареєстрованим платникам податку контролюючим органом такого значення. Зокрема, відповідно до підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу передбачено, що: «до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (червень2015 року).
Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку».
З огляду на це правильним є твердження, що відповідно до підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу контролюючим органом автоматично повинно бути збільшено значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 Кодексу на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Як вже зазначено вище, позивачем в декларації за травень 2015 року було допущено помилку при визначенні суми бюджетного відшкодування(р.23.2 декларації з ПДВ), тобто завищено суму бюджетного відшкодування за травень 2015 року на 197 005,00 грн. Вказане прямо корелюється з сумою залишку від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
За результатами уточнюючого розрахунку за травень 2015 року №9162563964 від 31.07.2015 було зменшено бюджетне відшкодування за травень 2015 року (рядок 23.2 декларації зменшено на суму197 005,00 грн.) у зв'язку з чим збільшено залишок від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - червень 2015 року (рядок 24 декларації з ПДВ за травень збільшено на суму 197 005,00 грн.
Крім того з урахуванням уточнюючого розрахунку за червень 2015 року №9162563633 від 31.07.2015 вбачається збільшення залишку від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту (рядок 24 декларації з ПДВ за червень 2015 року) на суму 128 784,00 грн. у зв'язку з збільшенням значення рядка 24 попереднього звітного періоду та збільшення бюджетного відшкодування за червень 2015 року на суму 68 221,00 грн.
Відтак суд слушно зауважив, що контролюючим органом безпідставно не здійснено збільшення значення суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 Кодексу.
ДФС України неодноразово у листах (від 22.06.2015 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17, від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17, від 11.08.2015 р. № 29562/7/99-99-19-03-02-17) надавались роз'яснення щодо внесених змін до Кодексу в зв'язку із прийняттям Закону України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість". У зазначених листах ДФС також зазначалось про обов'язок контролюючого органу щодо автоматичного збільшення реєстраційної суми саме за таким алгоритмом, який наведено у позові, а також відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Оскільки ДФС України протиправно не враховано зазначену у такому уточнюючому розрахунку суму від'ємного значення податку на додану вартість для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що призвело до автоматичного не збільшення суми податку на яку позивач має право реєструвати податкові накладні/розрахунки в ЄРПН, то правильним є висновок суду, що вимога про зобов'язання збільшити розмір реєстраційної суми на електронному рахунку ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» на суму 128 784,00 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Крім цього, відповідно до положень Порядку №569 система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на централізованому рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбувається і автоматичне обчислення реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.
Оскільки Луцька ОДПІ не наділена повноваженнями щодо внесення будь-яких змін до системи електронного адміністрування податку на додану вартість, то відповідно відсутня протиправна бездіяльність зазначеного відповідача щодо невключення в розрахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми податку, на яку позивач, як платник податку, має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вирішуючи спір суд правильно врахував, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» було утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. При цьому, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200, ДПС України є правонаступником майна, прав та обов'язків ДФС України. Таким чином, всі права та обов'язки внаслідок проведеної реорганізації перейшли від ДФС України до ДПС України, яке є правонаступником відповідача. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належним відповідачем у даній справі є ДПС України (код ЄДРПОУ 43005393).
Разом з тим, наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року №14 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» затверджено Положення про Головне управління ДПС у Волинській, пунктом 1 якого передбачено, що ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Волинській області.
Згідно із наказом ГУ ДПС у Волинській області від 29 серпня 2019 року №10 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Волинській області» розпочато виконання ГУ ДПС у Волинській області функцій і повноважень ГУ ДФС у Волинській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ГУ ДПС в області наказом ДПС від 12 липня 2019 року №14 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС».
Надалі, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Волинській області.
Абзацами 3 та 4 пункту 2 вказаної постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Волинській області.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» затверджено положення про Головне управління ДПС у Волинській області (далі - Положення ).
Відповідно до Положення Головне управління ДПС у Волинській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Волинській області (код ЄДРПОУ 43143484) (пункт 1 Положення).
Таким чином, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності ДФС України у зв'язку з неврахуванням зазначеної в уточнюючому розрахунку суму від'ємного значення податку на додану вартість для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та зобов'язання ДПС України збільшити у системі електронного адміністрування ТзОВ «Спецпроект-Ексклюзив» податку на додану вартість суму реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величну від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 128 784,00 та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року у справі №803/1513/16 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула