Справа № 620/11589/24 Суддя (судді) першої інстанції: Наталія БАРГАМІНА
29 травня 2025 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В.В.,
суддів: Василенка Я.М., Ганечко О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Міністерства юстиції України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства юстиції України про:
- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України № 33 від 08.02.2024 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачу;
- зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України повторно розглянути матеріали щодо позивача про визнання статусу учасника бойових дій.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в який просить скасувати рішення суду першої інстанції з огляду на те, позивач не має підстав для отримання статусу учасника бойових дій через відсутність повного пакету документів необхідного для підтвердження такого статусу. Зокрема, на думку відповідача, Витяги з Журналу бойових дій Академії Державної пенітенціарної служби України не можуть бути документами, які є підставою для надання статусу УБД.
Позивач у поданих запереченнях просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги відповідача, оскільки вважає, що перелік документів необхідний для надання статусу учасника бойових дій допускає певну альтернативність та не зведений до їх сукупності. Окрім того, Комісія під час розгляду спірного питання за потреби може заслухати пояснення заявників, свідків, затребувати додаткові докази, тощо.
Також, відповідач надав суду апеляційної інстанції додаткові пояснення та копії документів, а саме: запитів Міністерства юстиції України та відповідей на такі запити, листів Академії Державної пенітенціарної служби України і т.д.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 2 частини 1 статті 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходить внутрішню службу в Пенітенціарній академії України.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 № 47, позивач з 24.02.2022 був зарахований до сил та засобів оборони міста Чернігова, на продовольче забезпечення зарахований при військовій частині НОМЕР_2 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 04.04.2022 № 86 позивача було виключено з сил та засобів оборони міста Чернігова з 04.04.2022.
Згідно наказу командувача оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 19.04.2022 № 43, позивач з 04.04.2022 прибув до складу сил та засобів оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", які залучаються та беруть безпосередню участь в оборонній операції для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на території України, з метою виконання службових (бойових завдань).
Відповідно до копії довідки Оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08.11.2022 № 567/д/ОУВЧ позивач у період з 24.02.2022 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Чернігівській області, м. Чернігові. Підставою для видачі довідки слугували наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 № 47, наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.04.2022 № 86, наказ командувача оперативного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 19.04.2022 № 43.
08.02.2024 Комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України було розглянуто матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій особам начальницького складу Академії Державної пенітенціарної служби, зокрема і позивачу, за результатами розгляду яких прийнято рішення № 33, яким відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій. Підставою для відмови слугувало посилання на абзац 2 та 3 пункту 11 Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.12.2023 № 4324/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2023 за № 2201/41257.
В протоколі засідання комісії зафіксовано, що з метою недопущення необґрунтованого прийняття рішення щодо надання комісією статусу учасника бойових дій було надіслано відповідні запити.
Так, листом військової частини НОМЕР_1 від 11.01.2023 № 502/16/22 повідомлено про неможливість надати витяги з підсумкових бойових донесень або витягів із бойових розпоряджень у зв'язку з передачею вказаних документів до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та те, що їм надано гриф обмеження доступу "Таємно" та "Для службового користування".
Відповідно до архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 21.09.2023 № 317/14.7/11-23/дск, згідно якої в перевірених наказах командувача оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " / "ІНФОРМАЦІЯ_2" за запитуваний період вибуття зі складу сил та засобів оперативного угрупування ОСОБА_1 не відображено. До Галузевого державного архіву Міністерства оборони України на зберігання надійшли: підсумкові бойові донесення ТГ "ІНФОРМАЦІЯ_2" - ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за період з 10 по 17.04.2022, доповіді, донесення, звіти, зведення, узагальнені довідки, що надаються командувачу (начальникам, керівникам) структурних підрозділів оперативних угруповань військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 "/"ІНФОРМАЦІЯ_2"/"ІНФОРМАЦІЯ_3" за період з 23.02 по 13.09.2022, в яких зазначено, що угруповання виконували завдання в смузі відповідальності. Поіменні списки військовослужбовців особового складу відсутні.
Вважаючи свої права порушеними, а вказане рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач у період з 24.02.2022 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Чернігівській області, що підтверджується відповідною довідкою Оперативного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08.11.2022 № 567/д/ОУВЧ. Вказана довідка та накази, на підставі яких вона видана, є чинними, на час розгляду справи не скасовані, видані державними органами та в розумінні положень Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 містять достатні докази про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів виходить з такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пункт 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ встановлює, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Процедура надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Абзац 1 п. 2 Порядку № 413 встановлює, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Державної кримінально-виконавчої служби, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до абз. 10 п. 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є наявність не менш як одного з таких документів: витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
У період з 23.01.2015 по 18.01.2024 діяло Міністерства юстиції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 24.12.2014 № 2164/5.
В подальшому, Наказом Міністерства юстиції України від 18.12.2023 № 4324/5 затверджено Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Міністерстві юстиції України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.12.2023 за № 2201/41257 (далі - Положення № 4324/5).
За приписами п. 2 Положення № 4324/5 основними завданнями комісії є прийняття рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, звільненим зі служби, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження служби у Державній кримінально-виконавчій службі України.
Керуючись абзацами 2 та 3 п. 11 Положення № 4324/5 комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі: відсутності підстав, які підтверджуються документами, для надання особам, зазначеним у пункті 2 цього Положення, статусу учасника бойових дій; відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.
Пункт 6 Порядку № 413 встановлює, що комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Відповідно до п. 9 Положення № 4324/5 комісія: розглядає в місячний строк подані керівниками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, державних установ «Центр пробації» та «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» (далі - органи і установи) або особою самостійно документи, передбачені пунктом 10 цього Положення; заслуховує пояснення осіб, стосовно яких подані документи, свідків та представників органів державної влади, інших установ та організацій.
Отже, саме на комісії покладено обов'язок з вивчення документів, заслуховування пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, а за відсутністю підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Як не заперечується сторонами у справі та підтверджено матеріалами справи, Академією Державної пенітенціарної служби було надано відповідачу наступні документи, щодо позивача:
- довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України від 08.11.2022 № 567/д/ОУВЧ;
- витяг з наказу Командира військової частини НОМЕР_1 щодо зарахування до сил і засобів оборони міста Чернігова осіб начальницького складу Академії державної пенітенціарної служби від 24.02.2022 № 47;
- витяг з наказу Командира військової частини НОМЕР_1 про виключення із сил і засобів оборони АДРЕСА_1 із 04.04.2022 осіб начальницького складу Академії державної пенітенціарної служби від 04.02.2022 № 86;
- витяг з наказу Командувача оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про прибуття до сил і засобів цього угрупування з 04.04.2022 осіб начальницького складу Академії державної пенітенціарної служби від 19.04.2022 № 43;
- копії наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення бойових дій»;
- копію витягу із наказу Командувача оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про перейменування оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в оперативне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- витяг із Журналу бойових дій Академії Державної пенітенціарної служби (інвентарний № 292т від 24.02.2022) на одному аркуші, який містить чотири записи: від 24.02.2022; 18.03.2022; 03.04.2022; 21.07.2022, які передбачають доведення бойового розпорядження Командувача оперативного угруповання військ, формування бойових розрахунків, повідомлення про те, що підрозділи Академії Державної пенітенціарної служби приступили до виконання визначених завдань.
Як встановлено вище, на думку відповідача, Витяги з Журналу бойових дій Академії Державної пенітенціарної служби України не можуть бути документами, які є підставою для надання статусу УБД.
Так, відповідно до п. 1 розділу IV Інструкції з ведення Історичного формуляра, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 № 363 (далі - Інструкція № 363) журнал бойових дій ведеться у військових частинах (їх підрозділах), а також на кораблях 1-го, 2-го та 3-го рангів з моменту отримання наказу, директиви про залучення до ведення бойових дій до моменту завершення виконання завдань у районі бойових дій.
На виконання п. 3 розділу IV Інструкції № 363 ведення журналу здійснюється посадовою особою, призначеною наказом командира військової частини.
Отже, журнал бойових дій ведеться саме у військовій частині (або її підрозділі), проте як встановлено вище, на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Міністерстві юстиції України, надано лише витяги з Журналу бойових дій Академії Державної пенітенціарної служби (яка є закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належить до сфери управління Міністерства), а не підрозділом військової частини.
Як підтверджено матеріалами справи, Комісією було надіслано запити до Командування оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо надання витягів з підсумкових бойових донесень або витягів із бойових розпоряджень у частині, що стосується осіб начальницького складу Академії державної пенітенціарної служби або підрозділу Академії державної пенітенціарної служби в цілому та роз'яснення чи уповноважено Академію державної пенітенціарної служби, яка є закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належить до сфери управління Міністерства, вести Журнал бойових дій (із зазначенням правових підстав).
У відповідь, військовою частиною НОМЕР_1 листом від 11.01.2023 № 502/16/22, Оперативним командуванням « ІНФОРМАЦІЯ_3 » листом від 10.02.2023 № 502/16/22 повідомлено відповідача, що надати витяги з бойових розпоряджень або витяги з підсумкових бойових донесень у частині, що стосується осіб начальницького складу Академії Державної пенітенціарної служби немає можливості, оскільки вказані документи за період з 24.02. по 18.11.2022 передані для подальшого зберігання до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та зазначено, що персоналізована інформація щодо виконання службово-бойових завдань, що визначені у бойових розпорядженнях особовим складом Академії державної пенітенціарної служби міститься в її добових наказах.
За наслідком вказаного, Комісією в подальшому було надіслано запити до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Листом Галузевий державний архів Міністерства оборони України від 17.02.2023 повідомив відповідача, що для надання витягів із підсумкових бойових донесень оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та бойових розпоряджень необхідно скласти запит на кожну особу окремо та зазначити точні пошукові дані документів (дати бойових розпоряджень (донесень) по можливості їх номери, конкретні дні у які військовослужбовці були залучені до бойових завдань).
Відтак, відповідач надіслав лист від 01.03.2023 № 24686/14.8/11-23 до Академії державної пенітенціарної служби щодо надання інформації, а саме: дати та номерів бойових розпоряджень (донесень) командувача оперативного угруповання військ «Чернігів», які віддавалися Академії за період з 24.02. по 18.11.2022; конкретних дат, у які особи начальницького складу Академії були залучені до виконання бойових завдань (окремо по кожній особі); витягів з добових наказів Академії щодо виконання службово-бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями (окремо по кожній особі).
Листом Академії державної пенітенціарної служби від 17.03.2023 № 7/769 відповідача повідомлено про неможливість повідомлення конкретних дат, у які особи начальницького складу Академії були залучені до виконання бойових завдань (окремо по кожній особі), у зв'язку з тим, що документи надіслані до Управління внутрішнього аудиту Міністерства юстиції України. Повідомлено, що вказана інформація, а також дати та номери бойових розпоряджень (донесень) командувача оперативного угруповання військ «Чернігів», що надавались Академії Державної пенітенціарної служби за період з 24.02. по 18.11.2022, будуть надані після повернення документів в Академію.
В подальшому, листом Академії державної пенітенціарної служби від 15.08.2023 № 7/109дск надано запитувані витяги з наказів, в яких міститься інформація щодо бойових чергувань на блок-постах та визначених об'єктах, спостережень на визначених ділянках, відомості щодо виконання бойових завдань відсутні.
Відповідно до архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 22.09.2023 № 337/14.7/11-23/дск угруповання Академії Державної пенітенціарної служби виконувало завдання в смузі відповідальності, поіменні списки військовослужбовців особового складу відсутні.
Проаналізувавши матеріали справи та встановлені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що факт особистої безпосередньої участі позивача у виконанні бойових завдань документально не підтверджуються та не надавались Комісії відповідача.
Як наслідок, Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Міністерстві юстиції України правомірно та обґрунтовано прийняла рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій відповідно до абзаців 2, 3 п. 11 Положення № 4324/5, а саме у зв'язку з відсутністю підстав, які підтверджуються документами, для надання особам, зазначеним у п. 2 Положення № 4324/5, статусу учасника бойових дій, та відсутністю документів, що містять достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідачем було прийнято рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачу у зв'язку з відсутністю документального підтвердження факту особистої участі позивача у виконанні бойових завдань, а не у зв'язку з недотримання порядку та своєчасної передачі офіційних документів або іншої інформації між військовими частинами.
Як наслідок, позивач не позбавлений права повторно звернутися до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій із долученням належних та допустимих документів, що містять необхідні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій відповідно до вимог абзацу 10 п. 4 Порядку № 413.
Доводи позивача, що чинна редакція Порядку № 413 не ставить в залежність підстави отримання статусу УБД від наявності журналу бойових дій військових частин, колегія суддів не бере до уваги, позаяк норми Порядку № 413 в редакції на час формування та направлення Академією Державної пенітенціарної служби (лист від 29.11.2022 № 22/3061) до Комісії Міністерства юстиції України документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій передбачали, що підставою для надання вказаного статусу є такі документи: для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
Таким чином, суд першої інстанції помилково вказав, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 48, 242, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України,
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року - скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. М. Ганечко