Постанова від 30.05.2025 по справі 440/15620/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 р. Справа № 440/15620/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Служби безпеки України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 (суддя Сич С.С.; м. Полтава) по справі № 440/15620/24

за позовом ОСОБА_1

до Управління Служби безпеки України в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Полтавській області (надалі - відповідач, УСБУ в Полтавській області), у якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Полтавській області, яка полягає у не розгляді заяви представника ОСОБА_1 щодо вирішення питання надання грошової компенсації за належне до отримання житлове приміщення, відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення та прийняти мотивоване рішення, відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728, а також надати інформацію щодо орієнтовного розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про надання компенсації або про відмову у наданні компенсації за заявою ОСОБА_1 про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення від 08 листопада 2024 року.

Зобов'язано Управління Служби безпеки України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання грошової компенсації від 08 листопада 2024 року та прийняти рішення про надання компенсації або про відмову в наданні компенсації.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Управлінням Служби безпеки України в Полтавській області подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення суду першої інстанції є таким, яке ухвалене з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що у постанові від 17.07.2024 по справі №480/2287/23 (адміністративне провадження № К 990/8340/24) Верховний Суд вказує, що: «аналіз пункту 10 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення свідчить про те, що лише після письмового інформування житловими комісіями військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір, такі військовослужбовці подають житловій комісії документи, визначені пунктом 11 Порядку № 728, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру.»

Станом на момент подання заяви від 08 листопада 2024 року, підписаної адвокатом - Оксаною Крутоголовою, та позову до Полтавського окружного адміністративного суду, інформування Позивача про його право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір, житлово-побутовою комісією не здійснювалось, оскільки Позивач перебуває у списку осіб, які користуються правом позачергового отримання житла, зі складом сім'ї 3 особи під №2 та право на отримання ним компенсації не настало. А подання вищевказаної заяви було передчасним та таким, що не відповідає вимогам Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, у зв'язку з чим зобов'язання Відповідача рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 по справі №є440/15620/24 створює передумови до порушення Відповідачем певного порядку послідовних дій, визначеного Порядком №728, та на які вказано у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 липня 2024 року по справі №480/2287/23 (адміністративне провадження №K/990/8340/24). З урахуванням цього, на лист від 08 листопада 2024 року, Управлінням було надано відповідь від 27.11.2024 №66/19/К-908/12 з посиланням на положення нормативно-правових актів та вказано що надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті України, проте в 2024 році (відповідь Департаменту господарського забезпечення від 06.03.2024 Nє19/10-1607BC) в СБ України та, зокрема, в УСБУ в Полтавській області, не передбачено бюджетних коштів для виплати військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення. Отже, враховуючи вищевикладене відповідач просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі №440/15620/24 та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу від 09.04.2025 року. Відзив на апеляційну скаргу мотивовано тим, що згідно з пунктом 12 Порядку №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні. Відсутність належним чином оформленого рішення про надання або про відмову в наданні грошової компенсації свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. Тому, наданий відповідачем лист від 27.11.2024 № 66/19/К-908/12 не може сприйматися судом як належна відмова у наданні грошової компенсації, оскільки питання вирішене не у встановленому законом порядку. Враховуючи вищевикладене просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено колегією суддів, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Служби безпеки України з 12 листопада 1999 року по 07 травня 2020 року включно. Звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу Управління з 07 травня 2020 року - наказом Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 06.05.2020 року № 157-ОС/дск за підпунктом "б" пункту 61 та підпунктом "б" (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України та відповідно пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", у запас Збройних Сил України, що підтверджується довідкою Управління Служби безпеки України в Полтавській області №179 від 07.05.2020.

Представник позивача адвокат Крутоголова О.О. в інтересах позивача ОСОБА_1 надіслав до УСБУ в Полтавській області засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з описом вкладення на ім'я начальника УСБУ в Полтавській області заяву про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення від 08.11.2024 , у якій просив:

1. Розглянути заяву адвоката Крутоголової О.О. в інтересах ОСОБА_1 щодо виплати компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти відповідне рішення (протокол) щодо виплати компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

2. Виділити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення, відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";

3. Надати інформацію щодо орієнтованого розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, призначеної до виплати ОСОБА_1 .

Вказана заява вмотивована тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов та за час проходження служби житлове приміщення заявник не отримував. Зазначено, що листом від 28.02.2024 №66/19/К-108/12 Управління Служби безпеки України в Полтавській області повідомило, що згідно пунктів 11, 12 Порядку № 728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

До заяви від 08.11.2024 додано такі документи: оригінал ордеру на надання правничої допомоги ОСОБА_1 серії ВН №1392287 ; копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого Крутоголовій Оксані Олександрівні; копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 ; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ; копію пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 05.01.2022; копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 ; копія паспорта громадянина України ОСОБА_3 ; копію витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_3 ; копію нотаріально посвідченої заяви на згоду членів сім'ї ОСОБА_1 на отримання ним компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення від Міністерства оборони України, зареєстрованої в реєстрі за №600,601; копію свідоцтва про одруження; копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 ; копія довідки Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 05.06.2024 №66/19-551; копію довідки з Ощадбанку вих. № 114.40/0112-15/623 від 25.09.2024; копію довідки ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" від 26.05.2024 №4762; копію листа Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 28.02.2024 №66/19/К-108/12, Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №402944647, сформованої 08.11.2024.

У відповідь на заяву від 08.11.2024 УСБУ в Полтавській області надало відповідь листом від 27.11.2024 вих. №66/19/К-908/12, яким повідомлено адвоката Крутоголову Оксану в інтересах ОСОБА_1 про те, що відповідно до пункту 3 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 728) військовослужбовці та члени їх сімей мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. Згідно пункту 5 Порядку № 728 черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. Разом з тим, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 "Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян" надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті України. Враховуючи викладене, управлінням щорічно вживались заходи щодо встановлення можливості або відсутності виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення військовослужбовцям та пенсіонерам СБУ. Водночас, як у минулі роки, так і в 2024 році (відповідь Департаменту господарського забезпечення від 06.03.2024 №19/10-1607ВС) в СБ України та, зокрема, в УСБУ в Полтавській області, не передбачено бюджетних коштів для виплати військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення. Розмір грошової компенсації визначається та розраховується за формулою визначеною пунктами 7 та 8 Порядку № 728. Звертає увагу, що згідно пунктів 11, 12 Порядку №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні. З огляду на викладене, в УСБУ в Полтавській області відсутні правові підстави щодо задоволення порушених в заяві клопотань.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді заяви щодо вирішення питання надання грошової компенсації за належне до отримання житлове приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з того, що в силу приписів наведених вище норм Порядку № 728 рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) щодо отриманням грошової компенсації за належне до отримання житлове приміщення підлягають розгляду житловими комісіями та за результатами такого розгляду житлові комісії приймають рішення про її надання або відмову в наданні грошової компенсації. Відсутність належним чином оформленого рішення про надання або про відмову в наданні грошової компенсації свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. Тому, наданий відповідачем лист від 27.11.2024 №66/19/К-908/12 не може сприйматися судом як належна відмова у наданні грошової компенсації, оскільки питання вирішене не у встановленому законом порядку.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважав за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про надання компенсації або про відмову у наданні компенсації за заявою ОСОБА_1 про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення від 08 листопада 2024 року та зобов'язати Управління Служби безпеки України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання грошової компенсації від 08 листопада 2024 року та прийняти рішення про надання компенсації або про відмову в наданні компенсації. Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, визначено Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII.

Відповідно до ст. 1-2 Закону №2011-XII встановлено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з п.1 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Тобто, держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житлового кодексу України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 8 червня 2022 року у справі № 362/643/21 та Верховний Суд у постановах від 07 квітня 2021 року у справі № 810/3772/17, від 20 вересня 2022 року у справі № 380/18848/21, від 01 лютого 2024 року у справі № 240/35627/21, від 17 липня 2024 року у справі № 480/2287/23 та від 11 березня 2025 року у справі № 320/10272/23.

Відповідно до п.9 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до ч.1 ст.9 Житлового кодексу України громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Згідно з ст.43 Житлового кодексу України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Згідно з ст.48-1 Житлового кодексу України порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - постанова № 1081) затвердив Порядок № 1081, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Відповідно до пункту 29 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі звільнення з військової служби в запас за станом здоров'я або у разі, коли вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку із скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі розформування військової частини - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла.

Як слідує зі змісту п.9 статті 12 Закону №2011-ІІ та пункту 29 Порядку №1081 особа, яка звільнена з військової служби в запас або у відставку, має право на залишення на квартирному обліку з підстав, перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Пункт 30 Порядку №1081 передбачає випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшені житлових умов, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством.

Аналогічні за змістом положення містяться у Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом Служби безпеки України від 06 листопада 2007 року № 792 (далі - Інструкція № 792), яка визначає порядок організації забезпечення та надання житлових приміщень військовослужбовцям - особам офіцерського (у тому числі тим, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Служби безпеки України, а також особам, звільненим з військової служби в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у СБУ після звільнення (далі - співробітники) та членам їх сімей.

У пункті 2.2 розділу ІІ Інструкції № 792 передбачено, що Житлово-побутові комісії (крім житлово-побутових комісій, зазначених у абзаці дев'ятому цього пункту):

організовують ведення квартирного обліку;

здійснюють розгляд рапортів (звернень) співробітників СБ України та членів їх сімей про зарахування на квартирний облік, внесення змін до справ квартирного обліку, зняття з квартирного обліку, надання житлових приміщень, включення (виключення) до (з) списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання житлових приміщень, з інших питань житлового забезпечення;

здійснюють розгляд матеріалів щодо правомірності перебування військовослужбовців Служби безпеки України та членів їх сімей на квартирному обліку та у списках осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання житлових приміщень, та перегляд рішень про надання їм житла в порядку, установленому законодавством;

здійснюють перегляд раніше прийнятих рішень з питань житлового забезпечення;

організовують перевірку житлових умов співробітників СБ України у випадках, визначених законодавством;

взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самоврядування і громадськими організаціями відповідно до законодавства та компетенції;

розглядають інші питання відповідно до законодавства.

Житлово-побутові комісії підрозділів Центрального управління СБ України (у тому числі їх структурних підрозділів зі статусом Головного управління), а також житлово-побутові комісії штабу Антитерористичного центру при СБ України, закладів та установ СБ України, зазначених в абзаці другому пункту 2.1 цього розділу, здійснюють повноваження, визначені абзацами третім - шостим цього пункту.

Згідно пунктів 3.13, 3.15 розділу ІІІ Інструкції № 792 співробітники, які перебувають на обліку, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі залишаються на обліку до одержання житла з державного житлового фонду та користуються правом позачергового одержання житла.

Співробітники, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Співробітники та члени їх сімей знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту; засудження до позбавлення волі за вироком суду, що набрав законної сили, крім випадків звільнення від покарання чи відбування; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, та на грошову компенсацію, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі.

Верховний Суд у постанові від 25.03.2025 року у справі №420/4712/24 визначив, що законодавством України визначено не лише право військовослужбовців на забезпечення житлом, але й на альтернативну можливість - отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення. Така компенсація виступає однією з форм реалізації їхнього права на соціальний захист, що закріплене в Конституції України, та є невід'ємною складовою системи державних гарантій, наданих військовослужбовцям, у сфері житлового забезпечення.

Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 (далі - Порядок № 728).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 728 дія його поширюється на:

- військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;

- осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;

- осіб, звільнених з військової служби в запас за станом здоров'я або у разі, коли вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку із скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі, та членів їх сімей;

- сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.

Приписами пункту 3 Порядку №728 визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Відповідно до пункту 5 Порядку №728 черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень (пункт 6 Порядку №728).

Як передбачено п. 9 Порядку №728 Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрація Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальні органи, Національна гвардія, Управління державної охорони, ДКА, Адміністрація Держспецзв'язку щороку протягом I кварталу після визначення загальної суми видатків на надання компенсації розподіляють її між військовими частинами, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням часу взяття військовослужбовців та членів їх сімей на такий облік та/або включення їх до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Згідно з п.10, п.11 Порядку №728 житлові комісії військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) (далі - житлові комісії) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи:

- рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;

- довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї;

- копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- копія свідоцтва про шлюб (за наявності);

- копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);

- копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;

- дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Як передбачено п.12 Порядку №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в п.11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальними органами, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв'язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Віце-прем'єр-міністру з відновлення України - Міністрові розвитку громад, територій та інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, керівнику розвідувального органу, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв'язку.

З огляду на викладене, можна відзначити, що процедура отримання військовослужбовцем грошової компенсації замість житла передбачає певний порядок послідовних дій.

Військовослужбовці та особи, на яких розповсюджується дія Закону №2011-XII, забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання або грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. При цьому передумовою для виникнення обов'язку щодо реалізації права військовослужбовців та членів їх сімей на забезпечення житловим приміщенням є наявність житлової площі за місцем проходження служби та наближення черги за списком осіб на отримання такого житла.

Отже, тільки виключно в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а саме у порядку черговості, тобто після отримання житла або грошової компенсації (при її надходженні) особами, які знаходяться у черзі перед особою, така особа має право на отримання житла або грошової компенсації.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 04.09.2023 у справі № 826/7798/18 та від 17.07.2024 у справі №480/2287/23.

Разом з цим колегія суддів зазначає, що реалізація цього права регламентована чітким механізмом, визначеним Порядком №728, який передбачає, що особа має звернутися до уповноваженого органу із заявою та пакетом документів, після чого житлова комісія приймає рішення про виплату компенсації або про відмову в задоволенні такої вимоги. При цьому законодавством не передбачено жодних альтернативних процедур чи повноважень щодо реалізації цього права поза межами механізму, встановленого зазначеним Порядком.

З указаного випливає, що обов'язок стосовно прийняття рішення про надання грошової компенсації покладено саме на житлові комісії, які в порядку пункту №12 Порядку №728 розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Аналогічні висновки сформував Верховний Суд у постанові від 28.03.2025 року по справі №420/4712/24.

Як встановлено судом, з метою реалізації свого права на отримання грошової компенсації позивач через свого представника звернувся з відповідною заявою до Управління Служби безпеки України в Полтавській області. Проте заява позивача про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення від 08.11.2024 не розглядалася відповідною житловою комісією з прийняттям рішення про надання або про відмову в наданні грошової компенсації, як того вимагає пункт 12 Порядку №728. Натомість відповідач надав відповідь поза межами встановленої процедури у формі листа, який носив суто інформаційний характер, та не може визнаватися судом як належна відмова у наданні грошової компенсації.

Отже, відповідач порушив передбачений законодавством порядок розгляду звернення позивача щодо отримання компенсації, тобто діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначений, зокрема пунктом №12 Порядку №728.

Враховуючи, що у спірних відносинах відповідач не реалізував своїх повноважень, оскільки у спосіб, встановлений законом, не розглянув заяву позивача від 08.11.2024, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позовна вимога про зобов'язання Управління Служби безпеки України в Полтавській області надати інформацію щодо орієнтовного розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, заявлена позивачем передчасно, та погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1 у спосіб, обраний судом.

Відповідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 по справі № 440/15620/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С.П. Жигилій

Судді Т.С. Перцова Я.М. Макаренко