30 травня 2025 р. № 400/4521/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року по 01.12.2024 рік, на підставі довідок Державного космічного агентства Національного центру управління та випробувань космічних засобів про розмір грошового забезпечення №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок Державного космічного агентства Національного центру управління та випробувань космічних засобів про розмір грошового забезпечення №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року починаючи з 01.12.2019 року, 01.12.2020 року, 01.12.2021 року, 01.12.2022 року, 01.12.2023 року, 01.12.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказує, що Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України видано нові довідки від №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 року, на 01.12.2020 року, на 01.12.2021 року, на 01.12.2022 року, на 01.12.2023 року, на 01.12.2024 року. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, посилаючись на відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Ухвалою від 07.05.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4521/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відповідності до ст. 262 КАС України.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що оскільки, перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах визначених Кабінетом Міністрів України, а на тепер відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, то як наслідок підстав для проведення перерахунку пенсії Позивачу на підставі оновленої довідки від 19.03.2025 № 158-2025, виданої станом на 01.12.2019, оновленої довідки від 19.03.2025 № 159-2025, виданої станом на 01.12.2020, оновленої довідки від 19.03.2025 №160-2025, виданої станом на 01.12.2021, оновленої довідки від 19.03.2025 №161-2025,виданої станом на 01.12.2022, оновленої довідки від 19.03.2025 №162-2025, виданої станом на 01.12.2023, оновленої довідки від 19.03.2025 №163-2025, виданої станом на 01.12.2024 не вбачається, а вимоги Позивача є необґрунтованими та безпідставними. Звертаємо увагу суду, що довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2025 № 158-2025, № 159-2025, № 160-2025, № 161-2025, № 162-2025 та № 163-2025 видані станом на 01.12.2019, на 01.12.2020, на 01.12.2021, на 01.12.2022, на 01.12.2023 та на 01.12.2024. йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Таким чином, вимога Позивача про перерахунок пенсії з 01.12.2019, з 01.12.2020, з 01.12.2021, з 01.12.2022, з 01.12.2023 та з 01.12.2024 суперечить вимогам ч. 2 ст. 51 Закону № 2262. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як свідчать матеріали справи, Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України 18.10.2023 видано позивачу довідки №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року, на 01.12.2020 року, на 01.12.2021 року, на 01.12.2022 року, на 01.12.2023 року, на 01.12.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідок №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року, починаючи з 01.12.2019 року, на 01.12.2020 року, на 01.12.2021 року, на 01.12.2022 року, на 01.12.2023 року, на 01.12.2024 року.
Листом від 01.04.2025 №4881-4765/А-02/8-1400/25 ГУ ПФУ в Миколаївській області повідомило заявника про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки в якості підстави для відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивача вказано про те, що після визнання протиправними та скасування пункту 1 і пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку 45, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Не погодившись з відмовою Головного управління ПФУ в Миколаївській області в проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України №2262-XII).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України №2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону України №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону України № 2262-ХІІ. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію Закону України №2262-ХІІ.
Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, визначений Порядком №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
У відповідності до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з абзацом сьомим пункту 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
В свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Тобто до моменту отримання належної довідки та/або списків в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно з п. 9 порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Як встановлено судом, Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України позивачеві було видано довідки №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019, 01.12.2020, 01.12.2021, 01.12.2022, 01.12.2023, 01.12.2024, для перерахунку пенсії.
Суд вважає за необхідне зазначити, що нова довідка видана позивачу для перерахунку його пенсії, ніким не оскаржена, не визнана недійсною і у суду відсутні підстави не брати її до уваги.
Відповідно до п. 16 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Водночас відповідачем не поставлено під сумнів надану йому позивачем нову довідку, як і не ініційовано проведення перевірки обґрунтованості її видачі, що дає підстави суду стверджувати про відсутність у відповідача будь-яких сумнівів з цього приводу.
За таких обставин, враховуючи збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку обіймав позивач перед звільненням та призначенням пенсії, та складанням ОСОБА_1 нових довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019, 01.12.2020, 01.12.2021, 01.12.2022, 01.12.2023, 01.12.2024, суд приходить до висновку, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії на підставі цієї довідки з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025 - першого числа місяця, наступного за виникненням підстав для перерахунку пенсії.
Таким чином, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025, починаючи з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025.
Як наслідок, підлягає задоволенню і похідна вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025, починаючи з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025, з урахуванням раніше проведених виплат.
Також, в прохальній частині позовної заяви позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити згаданий перерахунок і виплату пенсії на підставі нової довідки без обмеження її максимальним розміром.
Суд зауважує, що у спірних правовідносинах відповідач не вирішував питання про визначення як розміру пенсії та, відповідно, наявність підстав для його обмеження.
Фактично спірні правовідносини виникли виключно у зв'язку з відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Дані обставини безпосередньо підтверджуються листом відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Оскільки відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, суд зазначає, що відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року по 01.01.2025 рік, на підставі довідок Державного космічного агентства Національного центру управління та випробувань космічних засобів про розмір грошового забезпечення №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок Державного космічного агентства Національного центру управління та випробувань космічних засобів про розмір грошового забезпечення №158-2025 від 19.03.2025 року, №159-2025 від 19.03.2025 року, №160-2025 від 19.03.2025 року, №161-2025 від 19.03.2025 року, №162-2025 від 19.03.2025 року та №163-2025 від 19.03.2025 року починаючи з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025 року з урахуванням раніше виплачених сум.
4. У решті задоволення позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко