Рішення від 30.05.2025 по справі 400/3859/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 р. № 400/3859/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомМіністерства юстиції України, вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01601,

до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю Спільна українсько-російська виробничо-комерційна фірма "Кіпаріс", вул. 68 Десантників, 49А, м. Миколаїв, 54009,

проприпинення діяльності юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю Спільна українсько-російська виробничо-комерційна фірма "Кіпаріс" (далі - відповідач) про припинення діяльності юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю спільна українсько-російська виробничо-комерційна фірма "Кіпаріс" (код ЄДРПОУ: 13849435, керівник - Фірсов Валерій Миколайович, місцезнаходження: вул. 68 Десантників, буд. 49-А, м. Миколаїв, Миколаївська обл., 54055).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що найменування товариства з обмеженою відповідальністю Спільна українсько-російська виробничо-комерційна фірма "Кіпаріс" в порушення частини другої статті 3 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в України і деколонізацію топонімії" № 3005 містить символіку російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.

Ухвалою від 21.04.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3859/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відповідності до ст. 262 КАС України.

Копія ухвали про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача (вул. 68 Десантників, 49А, м. Миколаїв, 54009), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

На адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05 березня 2009 року № 270 (зі змінами та доповненнями), поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі неможливості їх вручення, у тому числі, у разі відсутності адресата за адресою.

Відповідно до ч. ч. 8, 11 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Отже судом здійснено всі необхідні заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідач правом надання відзиву, у термін, що встановлений судом, не скористався. Заяви про визнання позову до суду не надходило.

За змістом ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд встановив, що ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СПІЛЬНА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «КІПАРІС» зареєстровано 02.11.1994 року, код ЄДРПОУ: 13849435, керівник ОСОБА_1 , місцезнаходження: вул. 68 Десантників, 49А, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54055.

Наказом Мін'юсту від 04.12.2023 року № 4150/5 затверджено Положення про Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», згідно з яким, відповідно до покладених завдань Комісія забезпечує проведення правової експертизи юридичної особи, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджуються на відповідність вимогам Закону №3005-ІХ, підготовка за результатами правової експертизи правових висновків про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону № 3005- ІХ.

Проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону № 3005-ІХ встановлено, що найменування юридичної особи - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СПІЛЬНА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «КІПАРІС» не відповідає вимогам цього Закону.

Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист «Щодо вжиття заходів» № 117099/19.4/33-24 від 20.08.2024 року з проханням вжиття заходів на виконання вимог Закону № 3005 та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Указаний лист був надісланий на адресу відповідача поштою, але не був вручений та повернутий позивачу із позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ.

За результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ Комісією складено Правовий висновок від 28.03.2025 року №6 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СПІЛЬНА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «КІПАРІС».

У зв'язку з неприведенням відповідачем свого найменування у відповідність до вимог Закону № 3005-ІХ, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №3005-IX від 21.03.2023 (далі - Закон №3005-IX), визначає правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики.

У пункту «є» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами "в" і "г" цього пункту.

Пунктом «г» частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.

Частиною першої статті 3 Закону № 3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.

Відповідно до ст. 4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.

Пунктами 3, 4 ст. 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом.

У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.

Відповідно до п. 1 Положення Про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.

Пунктом 18-14 Положення передбачено, що на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки та/або Закону України Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії.

Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX, що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 354 від 27.05.2015 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії (далі - Порядок №354).

Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.

Підставою проведення правової експертизи, згідно п. 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.

Пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

Суд встановив, що наказом Мін'юсту від 26.07.2023 року № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія) та затверджено її склад.

Згідно з пунктами 14, 15,18 Порядку № 354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

Матеріалами справи підтверджено, що Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист «Щодо вжиття заходів» № 117099/19.4/33-24 від 20.08.2024 року з проханням вжиття заходів на виконання вимог Закону № 3005 та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Цей лист був надісланий на адресу відповідача поштою, але не був вручений та повернутий позивачу із позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання».

У зв'язку із цим Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ та призначено засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному веб-сайті Мін'юсту, та за результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ Комісією складено Правовий висновок від 28.03.2025 року № 6 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СПІЛЬНА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «КІПАРІС», який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2025 року № 893/5.

Надаючи оцінку наданим позивачем доказам у справі, суд доходить висновку, що Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.

У свою чергу, з боку відповідача не надані позивачу та суду відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії».

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону №3005-IX, у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та обґрунтованими, а тому належать задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, інші судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Міністерства юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00015622) до товариства з обмеженою відповідальністю Спільна українсько-російська виробничо-комерційна фірма "Кіпаріс" (вул. 68 Десантників, 49А, м. Миколаїв, 54009, ідентифікаційний код 13849435) про припинення діяльності юридичної особи - задовольнити.

2. Припинити діяльність юридичної особи - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СПІЛЬНА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «КІПАРІС» (код ЄДРПОУ: 13849435, керівник - Фірсов Валерій Миколайович, місцезнаходження: вул. 68 Десантників, буд. 49-А, м. Миколаїв, Миколаївська обл., 54055).

3. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко