30 травня 2025 рокусправа № 380/25375/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії N? 1 від 20.08.2024, з 20 травня 2024 року.
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024, з 20 травня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від в січні 2022 року за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV). ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за період з 1991-1995, на підставі довідки №1 від 20.08.2024 на посаді директора малого підприємства "Бескид". Проте позивачу відмовлено у такому перерахунку, оскільки довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами, та у довідці відсутні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та немає відомостей про сплату страхових внесків Позивач не погоджується з такою відповіддю, оскільки підприємство було створене виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів м. Львова.
Ухвалою від 20.12.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області правом на подачу відзиву не скористались.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив таке.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області 20.05.2024 з проханням здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період 1991-1995. До заяви ним додано копію довідки №5 від 29.01.1996 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1995, №6 від 30.01.1992 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1991, №7 від 31.01.1994 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1993, №8 від 28.01.1993 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1992 та №10 від 30.01.1995 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1994, видану роботодавцем Підприємства «Бескид», де позивач працював директором.
Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області прийнято рішення від 12.06.2024 №134650017774 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за віком, відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із не підтвердженням довідки про заробітну плату первинними документами.
ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області 20.08.2024 з проханням здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період 1991-1995. До заяви ним додано копію довідки про заробітну плату б/н від 20.08.2024 видану роботодавцем Підприємства «Бескид», де позивач працював директором.
Головним управлінням Пенсійного фонду у Львівській області прийнято рішення від 28.08.2024 №134650017774 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за віком, відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із не підтвердженням довідки про заробітну плату первинними документами.
Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV).
Частиною 4 ст. 42 Закону №1058-IV передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі - Порядок №22-1).
Згідно абз. 2 підп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
За приписами п. 4.1 Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Водночас згідно п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема:
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу.
Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
З аналізу вищевказаних норм випливає, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період.
Отже, при зверненні особи із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, позивач має право подати документи, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, а у разі виникнення в пенсійного органу сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів, останній може перевірити їх у визначеному законом порядку.
В ході розгляду справи судом встановлено, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату №5 від 29.01.1996 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1995, №6 від 30.01.1992 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1991, №7 від 31.01.1994 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1993, №8 від 28.01.1993 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1992 та №10 від 30.01.1995 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1994, та №б/н від 20.08.2024 про заробітну плату з 1991-1995 видану роботодавцем Підприємства «Бескид», де позивач працював директором.
За результатами розгляду заяви та наданих позивачем документів, ГУ ПФУ у Львівській області прийняв рішення від 12.06.2024 та від 28.08.2024 № 134650017774 про відмову в перерахунку пенсії.
Рішення вмотивовані тим, що для проведення перерахунку пенсії та врахування наданих заявником довідок про зарплату №5 від 29.01.1996, №6 від 30.01.1992, №7 від 31.01.1994, №8 від 28.01.1993, №10 від 30.01.1995 та №б/н від 20.08.2024 видану роботодавцем Підприємства «Бескид», де позивач працював директор за період з 1991 по 1995 необхідно провести перевірку достовірності видачі довідки та долучити акт перевірки або копії первинних документів. Після долучення акту перевірки або копії первинних документів перерахунок буде проведено згідно норм чинного законодавства.
Суд звертає увагу, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 (справа №291/99/17), які в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при розгляді цієї справи.
У оскаржуваному рішенні, відповідач, як на підставу для відмови в перерахунку пенсії вказав, що за період з 1991-1995 необхідно провести перевірку достовірності видачі довідки та долучити акт перевірки або копії первинних документів.
Тобто, відповідач у спірному рішенні не вказав жодного встановленого порушення, а лише покликається на необхідність проведення перевірки достовірності видачі довідки та долучити акт перевірки, що відноситься до компетенції відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що посилання відповідачем на необхідність проведення перевірки достовірності видачі довідки та необхідність долучення акта перевірки у оскаржуваному рішенні, не свідчать про обґрунтованість та вмотивованість такого рішення, тому таке необхідно визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи відповідачів про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку спірному рішенню, яке зумовило звернення позивача до суду з цим позовом, суд висновує, що дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, не відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям законності та обґрунтованості.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, суд висновує, що рішення № 134650017774 від 12.06.2024 та від 28.08.2024 підлягають скасуванню.
Стосовно позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024, з 20 травня 2024 року, суд звертає увагу на таке.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 31.08.2022 у справі № 640/22426/20, адміністративний суд, перевіряючи правомірність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на викладене, із врахуванням заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що друга позовна вимога підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.08.2024 про перерахунок пенсії та прийняти рішення по суті заяви, з урахуванням висновків наданих судом у цьому рішенні.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 134650017774 від 12.06.2024 та від 28.08.2024, яким ОСОБА_1 , відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024.
3. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок та виплату пенсії та прийняти рішення по суті заяви, з урахуванням висновків наданих судом у цьому рішенні.
4. У задоволені решти позовних вимог відмовити.
5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна