30 травня 2025 рокусправа № 380/2737/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Михалюк М.Ю.
за участю:
представника позивача - Данилюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про скасування постанови, -
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), в якому просить скасувати постанову від 29.01.2025 ВП №74519761 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. 00 коп.
В обґрунтування позову зазначає, що розмір пенсії стягувача станом на дату перерахунку (01.07.2021 року) обраховано без обмеження максимальним розміром пенсії. Пенсія в такому розмірі нарахована по лютий 2022 року. З 01.02.2022 року розмір пенсії обраховано на виконання іншого рішення у справі №380/13255/23, відповідно до якого розмір обраховано з нового грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2022 року. У зв'язку із виконанням рішення суду у справі №380/13255/23, відповідно до якого розмір пенсії ОСОБА_1 обраховано з нового грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2022 року, підстави для виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713 з 01.02.2022 року відсутні.
Представник позивача просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 17.02.2025 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 25.02.2025 року провадження зупинено, а ухвалою від 27.05.2025 року провадження поновлено.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Листом від 04.06.2024 року позивач повідомив відповідача, що рішення суду від 13.09.2023 року у справі №380/17673/23 виконано. Проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 року без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. З 01.11.2023 року загальний розмір пенсійної виплати становить 20930,00 грн. Доплата пенсії по рішенню за період з 01.07.2021 по 31.10.2023 відсутня. Просив винести постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ВП №74519761 від 29.01.2025 року при примусовому виконанні виконавчого листа №380/17673/23, виданого 17.11.2023 року Львівським окружним адміністративним судом, за повторне невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення на позивача накладено штраф на користь держави у розмірі 10200 грн. 00 коп.
Змістом спірних правовідносин є постанова ВП №74519761 від 29.01.2025 року про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. 00 коп.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1404-VIII) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII).
У відповідності до п.9 ч.1 ст.39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною другою ст.75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
У даній справі позивач просить скасувати постанову від 29.01.2025 ВП №74519761 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. 00 коп.
При цьому, позивач первинно уже звертався до Львівського окружного адміністративного суду, в якому просив скасувати постанову про накладення штрафу від 12.11.2024 ВП №74519761 у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Суд звертає увагу, що оскаржувана у даній справі постанова державного виконавця про накладення штрафу у подвійному розмірі за повторне невиконання рішення суду (10200 грн. 00 коп.) є похідною від постанови про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. 00 коп. за невиконання рішення суду, яка оскаржувалася у справі №380/24002/24.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 КАС України.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 року у справі №380/24002/24 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025 року у справі №380/24002/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі №380/24002/24 - без змін.
Враховуючи встановлені обставини, а також те, що рішення суду у справі №380/24002/24, яким було відмовлено у задоволенні позову з приводу скасування постанови про накладення штрафу від 12.11.2024 ВП №74519761 у розмірі 5100 грн. 00 коп., набрало законної сили, у суду відсутні також і будь-які підстави для задоволення позовних вимог щодо скасування постанови виконавця про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. 00 коп., що є предметом розгляду у даній справі, оскільки вона є похідною від попередньої.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень оскаржуваною постановою критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі належить присудити з позивача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович