Іменем України
21 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/456/25
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихонова І.В.,
за участі секретаря судового засідання: Москаленко Д.Ю.,
представника позивача: Машніцький Владислав Анатолійович ,
представник відповідача: Бахтин Олексій Васильович,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Солонець Сергія Миколайовича в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення щодо податку на додану вартість,
03.03.2025 представник позивача адвокат Солонець Сергій Миколайович (далі - представник позивача) в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач або ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Луганській області (далі-відповідач або ГУ ДПС у Луганській області), в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно реєстраційних даних, податкова адреса ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , яка з огляду на інформацію з переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженому Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі за текстом - Перелік територій), має статус тимчасово окупованої з 26.02.2022 по теперішний час.
Безпосередньо адреса (місце) провадження позивачем господарської діяльності: АДРЕСА_2 (АЗС), стосовно якої позивачем до контролюючого органу подавались повідомлення за формою 20-ОПП, яка відображена в єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального у вигляді адреси провадження позивачем ліцензійної діяльності з роздрібної торгівлі пальним, в тому числі за якою зареєстровано реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 3001132056), згідно Переліку територій перебувала у тимчасовій окупації, у період з 26.02.2022 по 10.09.2022.
Після деокупації Шевченківської територіальної громади, на території якої розташовані господарські об'єкти (акцизний склад, АЗС, тощо), та після відновлення покриття роботи інтернет-мережі, одночасно із отриманням доступу до веб-ресурсів Державної податкової служби, позивачем, серед іншого ініційовано виконання податкових обов'язків, граничних термін виконання яких припав на період перебування в тимчасовій окупації.
Зокрема, ФОП ОСОБА_1 було прийнято наказ від 27.11.2022 №1 про відновлення господарської діяльності, яким в тому числі було ініційовано виконання податкових зобов'язань, термін виконання яких припав на період перебування Шевченківської територіальної громади у тимчасовій окупації.
Водночас, ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних за період: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року. На підставі висновків Акта перевірки контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 24.09.2024 №832/12-32-24-02.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX було відновлено роботу Єдиного реєстра податкових накладних, та надано платникам податків які мають можливість виконувати свої податкові обов'язки у термін до 15.07.2022 зареєструвати податкові накладні за лютий, березень, квітень, травень 2022 року.
Водночас, позивач був об'єктивно позбавлений можливості зареєструвати податкові накладні у строк до 15.07.2022, оскільки місце складання ПН/РК з реалізацією паливно-мастильних матеріалів на території АЗС (вулиця Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області), перебувало у тимчасовій окупації з 26.02.2022 по 10.09.2022.
Позивачем відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 липня 2022 року № 225 (далі за текстом - Порядок №225) направлялась заява від 10.01.2024 №09/01-002 (вх. №09/6/ЕКП від 11.01.2024) про неможливість виконання своїх податкових обов'язків у період перебування у тимчасовій окупації.
Проте, ГУ ДПС у Луганській області прийняло Рішення від 23.01.2022 №13/12-32-24-05-11-2403216015 про можливість виконання податкових обов'язків, яке не було направлено до електронного кабінету платника податків.
З урахуванням того, що у випадку виникнення у контролюючого органу обґрунтованих сумнівів у можливості/неможливості платником податків виконувати свої податкові обов'язки, з огляду на положення Порядку №225, контролюючий орган зобов'язаний довести зворотне, в тому числі шляхом прийняття Попереднього Рішення, у якому запитати додаткові документи або пояснення, та за необхідності, звернутись до компетентних органів.
В свою чергу, відсутність направлення контролюючим органом попереднього Рішення та Рішення про можливість/неможливість виконання своїх податкових обов'язків, сприяли виникненню у позивача легітимних очікувань задоволення контролюючим органом заяви від 10.01.2024 №09/01-002.
Водночас, отримавши Акт перевірки та встановивши у ньому посилання контролюючого органу на наявність Рішення від 23.01.2022 №13/12-32-24-05-11- 2403216015, як підставу застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за період перебування у тимчасовій окупації, позивачем ініційовано звернення до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування Рішення від 23.01.2022 №13/12-32-24-05-11-2403216015.
Враховуючи перебування у тимчасовій окупації протягом тривалого часу, після відновлення можливості виконувати свій податковий обов'язок, позивачем першочергово здійснювались заходи саме з виконання таких обов'язків, оскільки за період тимчасової окупації зібралась значна кількість податкових зобов'язань, граничний термін виконання припав на період тимчасової окупації.
Відповідно до пункту 69.1 «Перехідні положення» Кодексу платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними податкових обов'язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Виконання позивачем своїх податкових обов'язків, гранична дата виконання яких припадає на період перебування в тимчасовій окупації, в тому числі з реєстрації податкових накладних, з дотримання строку в 60 календарних днів, є належною підставою для звільнення від фінансової відповідальності. Зазначив, що можливість направляти на реєстрацію ПН/РК із використанням інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України (в т.ч. із використанням електронного кабінета платника), перебуває у причинно-наслідковому зв'язку із наявністю електропостачання та наявністю покриття інтернет-мережі.
З метою отримання інформації щодо наявності/відсутності електропостачання за адресою провадження господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , було направлено адвокатський запит до АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО».
АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» листом від 04.12.2024 №17-47/8697 повідомлено про відсутність зв'язку із структурними підрозділами з 26.02.2022, при цьому, 18 травня 2022 року внаслідок обстрілів обладнання об'єкта, що знаходиться на балансі ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», сталося знеструмлення всіх споживачів Куп'янського району Харківської області. Також, АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» повідомлено, що адресу провадження господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 було заживлено лише 09 жовтня 2022 року.
Щодо періоду відновлення покриття інтернет-мережі після деокупації с. Огурцівка, позивач звернувся до надавача послуг (провайдера) ФОП ОСОБА_2 (номер у реєстрі постачальників 4749). ФОП ОСОБА_2 надано відповідь листом від 14.01.2025 №б/н, яким повідомлено про відновлення постачання послуг інтернет-зв'язку за адресою: АДРЕСА_2 з 28.11.2022.
Позивач додатково звернувся до Харківської торгово-промислової палати, та отримав сертифікат від 12.02.2025 №48/63.01-6, яким засвідчено наявність обставин непереборної сили (форс-мажор) у період з 24.02.2022 по 27.11.2022, які у причино-наслідковому зв'язку вплинули на неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, в тому числі податкових накладних зазначених в Акті перевірки.
З урахуванням наданих доказів, з огляду на положення підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу вважає, що прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення (форма «Н») від 24.09.2024 №832/12-32-24-02 підлягає скасуванню, оскільки несвоєчасна реєстрація податкових накладних пов'язана із впливом обставин непереборної сили (фор-мажору), що є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності.
Отже, враховуючи вищенаведені обставини об'єктивної неможливості позивача своєчасно зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, включно з документальним підтвердженням настання таких обставин, підтверджують відсутність можливість позивача використовувати засоби інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України, для виконання податкового обов'язку.
З огляду на наведене, представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги, а саме: визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Луганській області податкове повідомлення-рішення від 24.09.2024 №832/12-32-24-02; стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі - 10 643,01 гривень; стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області сплачені витрати на професійну правову допомогу.
25.03.2025 представником відповідача ГУ ДПС у Луганській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
Фахівцем ГУ ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року.
Камеральною перевіркою дотримання ФОП ОСОБА_1 порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено: - порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п.201.1, 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних при реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року; порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за період: січень 2023 року; реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року після строку, встановленого абз.4 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року.
Порушення строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлені при реєстрації: - 126 податкових накладних/розрахунках коригування на суму ПДВ 1 597 389,94 грн (порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів); - 71 податкової накладної/розрахунках коригування на суму ПДВ 916 689,72 грн (порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів); - 53 податкової накладної/розрахунках коригування на суму ПДВ 414 409,82 грн (порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів); - 69 податкових накладних/розрахунках коригування на суму ПДВ 676 800,43 грн (порушення строку реєстрації до 15 календарних днів).
За результатами перевірки складено акт від 06.09.2024 № 653/12-32-24-02/ НОМЕР_1 , надісланий відповідно до приписів п. 42.4 ст. 42 глави 1 розділу ІІ ПК України в Електронний кабінет платника, та отриманий згідно з Квитанцією про доставку 06.09.24 12:24.
В акті перевірки також зазначено, що згідно з пунктом 3 розділу II Порядку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ОСОБА_1 10.01.2024 подано заяву №09/01-002 (вх. №59/6/ЕКП від 11.01.2024) про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку.
За результатом розгляду заяви ГУ ДПС у Луганській області прийнято Рішення від 23.01.2024 №13/12-32-24-05-11-240321605 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
На дату складання акту відсутні будь-які документи щодо оскарження ФОП ОСОБА_1 . Рішення від 23.01.2022 №13/12-32-24-05-11-2403216015.
Враховуючи порушення встановлені перевіркою, керуючись п. 120-1.1 ст. 120-1, та ст. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Луганській області обґрунтовано прийнято податкове повідомлення - рішення (форми «Н») від 24.09.2024 № 832/12-32-24-02, про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 064 301,18 грн.
Щодо посилання позивача на неможливість своєчасно виконувати ним свій податковий обов'язок щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначив, що 10.01.2024 ОСОБА_1 через Електронний кабінет звернувся до ГУ ДПС у Луганській області з заявою про неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
У своїй заяві ФОП ОСОБА_1 зазначає, що підставою неможливості виконання податкових обов'язків є перебування (податкова адреса платника податків та фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) та окупований збройними формуваннями Російської Федерації починаючи з 26.02.2022 і по теперішній час, а саме: АДРЕСА_3 , на території Чмирівської сільської територіальної громади, що належить до Старобільського району, Луганської області.
23.01.2024ГУ ДПС у Луганській області прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №13/12-32- 24-05-11-2403216015.
Зазначив, що на дату прийняття спірного податкового повідомлення рішення від 24.09.2024 №832/12-32-24-02, було чинним рішення ГУ ДПС у Луганській області від 23.01.2024 №13/12-32-24-05-11-2403216015 щодо можливості своєчасного виконання ФОП ОСОБА_1 свого податкового обов'язку.
Окрім того, ГУ ДПС у Луганській області вважає необґрунтованим посилання представника позивача на наявність сертифіката від 12.02.2025 №48/63.01-6, як на підставу звільнення від фінансової відповідальності ФОП ОСОБА_1 , за період з 24.02.2022 по 27.11.2022, оскільки вказаний сертифікат до ГУ ДПС у Луганській області як підставу для звільнення від фінансової відповідальності не надавався та на той час був відсутній у позивача.
За висновками Харківської торгово-промислової палати форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили), є військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану; тимчасова окупація с. Огурцівка Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янський район Харківської області, в той час податкова адреса платника податків та фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо знаходиться на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) та окупований збройними формуваннями Російської Федерації починаючи з 26.02.2022 і по теперішній час, а саме: АДРЕСА_3 , на території Чмирівської сільської територіальної громади, що належить до Старобільського району, Луганської області.
Зазначив, що у позовній заяві позивач посилається на те, що саме період з 24.02.2022 по 28.11.2022 - є періодом тимчасової неможливості позивача виконувати свої податкові обов'язки. В той же час, позивач просить скасувати податкове повідомлення - рішення у повному обсязі, в тому числі за порушення вчинені після 28.11.2022 року.
На підставі викладеного вважає, що вимоги представника позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
31.03.2025 представником позивача надана відповідь на відзив, у якому додатково зазначив, що необхідність в отриманні сертифіката про наявність форс-мажорних обставин, засвідченого Торгово-промисловою палатою Харківській області, виникла внаслідок протиправних дій контролюючого органу, в частині не направлення Головним управлінням ДПС у Луганській області Рішення про можливість/неможливість виконувати податкові обов'язки від 23.01.2025 №13/12-32-24-05-11-2403216015.
Зазначив, що формалізм доводів контролюючого органу полягає у посиланні на зазначення у сертифікаті адреси: АДРЕСА_2 , а не адреси реєстрації позивача: АДРЕСА_1 , що в свою чергу обумовлене місцем (адресою) провадження господарської діяльності. За адресою: АДРЕСА_2 , розташована авто-заправна станція (АЗС), реалізація паливно-мастильних матеріалів з якої вплинула на обов'язок позивача з реєстрації податкових накладних.
07.04.2025 представником відповідача надані заперечення на відповідь на відзив, у якому додатково зазначив, що за практикою Верховного суду саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов'язання за договором чи обов'язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв'язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.
Позивачем в позовній заяві зазначено як обставини непереборної сили (форс-мажор) як підстава для звільнення від фінансової відповідальності, зокрема, відсутність покриття інтернет мережі (з 18.05.2022 по 28.11.2022).
На підтвердження зазначеної інформації надано лист ФОП ОСОБА_2 від 14.01.2025 №б/н, яким повідомлено про відновлення постачання послуг інтернет зв'язку за адресою: АДРЕСА_2 з 28.11.2022.
Проте, зазначена інформація не відповідає дійсності, оскільки згідно системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Державної податкової служби України після 24 лютого 2022 року ФОП ОСОБА_1 здійснював операції з постачання товарів ( скрапленого газу, бензину, дизельного палива). Крім того, з 07.11.2022 по 27.11.2022 відбувається приймання товарів (скраплений газ, бензин, дизельне паливо ), що підтверджено чеками приймання пального. Відповідно до системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Державної податкової служби України «Z»-звіти РРО ФОП ОСОБА_1 в період з 07.11.2022 по 27.11.2022 проводилися кожного дня.
Отже, твердження позивача, що відновлення надання послуг інтернет зв'язку за адресою: АДРЕСА_2 (АЗС), саме 28.11.2022 з одночасним відновленням можливості щодо виконання своїх податкових зобов'язань, є такими що не відповідають дійсності.
08.04.2025 представником позивача надані додаткові пояснення по справі на відповідь на відзив, у якому додатково зазначив, що на сторінці 3 заперечення на відповідь на відзив, відповідач зазначає про невідповідність інформації викладеної постачальником послуг інтернету ФОП ОСОБА_2 (лист від 14.01.2025 б/н), в частині визначення дати відновлення постачання послуг інтернет-зв'язку з 28.11.2022, оскільки на думку контролюючого органу, у відомостях системи обліку реєстраторів розрахункових операцій наявні сформовані позивачем фіскальні чеки у період з 25.02.2022 по 27.02.2022 та з 07.11.2022 по 27.11.2022. Зауважив, що надані відповідачем відомості системи обліку реєстраторів розрахункових операцій (у вигляді зведеного звіту), у якості обґрунтування доводу про можливість позивача направляти податкові накладні/ розрахунки коригування до Єдиного реєстру податкових накладних, не відповідають визначенню допустимого доказу, оскільки такі відомості не відносяться до предмету спору.
Зазначив, що передача відомостей про розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій до СОД РРО, здійснюється в автоматичному режимі, тобто така передача проводиться реєстратором розрахункових операцій автоматично навіть при короткочасному поновленню покриття інтернет мережі.
Відтак, безпідставним є посилання відповідача на спростування форс-мажорних обставин, засвідчених сертифікатом ТПП, на підставі наданої інформації з відомостей СОД РРО, тим більше під час проведення процедури отримання сертифіката ТПП, відсутність покриття інтернет-мережі не була єдиною підставою для встановлення причино-наслідкового зв'язку наслідків форс-мажорних обставин.
З огляду на зміст процесуальних документів по суті справи, відповідач не заперечує доводи позивача, в частині можливості реалізації податкового обов'язку з реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, виключно з використанням інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України (використовуючи електронний кабінет платника), що перебуває у причино-наслідковому зв'язку із наявністю електропостачання та наявністю покриття інтернет-мережі.
У судовому засіданні представник позивача та представник відповідача приймали участь в режимі відеоконференції.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви та надані пояснення по справі, наполягав на задоволенні з підстав, вказаних у них.
Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві та запереченнях, просив суд у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 зареєстрований у якості суб'єкта господарювання (фізичної особи-підприємця) з 08 липня 1999 року, РНОКПП 240321601, номер запису державної реєстрації - 23860170000001169; перебуває на податковому обліку (за основним місцем) у Головному управлінні ДПС у Луганській області (Старобілська ДПІ), та за місцем провадження господарської діяльності (неосновним місцем податкового обліку) у Головному управлінні ДПС у Харківській області (Куп'янська ДПІ). Господарська діяльність позивача провадиться відповідно основного та допоміжних кодів економічної діяльності (КВЕД), а саме:
- Роздрібна торгівля пальним (КВЕД №47.30) (основний);
- Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами (КВЕД №46.12);
- Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (КВЕД №46.21); - Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (КВЕД №46.71); - Вантажний автомобільний транспорт (КВЕД №49.41);
- Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (КВЕД №68.20);
- Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (КВЕД №45.31);
- Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (КВЕД №45.32).
Для провадження господарської діяльності відповідно до основного виду економічної діяльності з роздрібної торгівлі пальним (КВЕД №47.30) отримано ліцензію №20240314202400183 (термін дії з 25.07.2024 по 25.07.2029) на право здійснювати роздрібну торгівлю пальним на території АЗС за адресою: вулиця Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області, Куп'янський район.
Згідно реєстраційних даних, податкова адреса ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Безпосередньо адреса (місце) провадження позивачем господарської діяльності: вулиця Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області, Куп'янський район (АЗС), стосовно якої позивачем до контролюючого органу подавались повідомлення за формою 20-ОПП, яка відображена в єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального у вигляді адреси провадження позивачем ліцензійної діяльності з роздрібної торгівлі пальним, в тому числі за якою зареєстровано реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 3001132056).
10.01.2024 позивач звернувся до контролюючого органу з Заявою №09/01-002 про неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Підставою неможливості виконання податкових обов'язки, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України позивач зазначив перебування на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) та окупований збройними формуваннями Російської Федерації починаючи з 26.02.2022 і по теперішній час, а саме: Луганська область, Старобільський р-н, с. Чмирівка, вул. Сонячна, буд. 18, на території Чмирівської сільської територіальної громади, що належить до Старобільського району, Луганської області.
Також зазначив, що він не має можливості виконати своєчасно наступні податкові обов'язки за податкові періоди: щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрація податкових, акцизних накладних, - граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року і до періоду у якому відновиться можливість.
Вказана заява була розглянута 23.01.2024 Комісією з розгляду документів, наданих платником податків у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження".
За результатами розгляду заяви Комісією вирішено надати пропозицію керівнику розглянути можливість прийняття рішення щодо можливості своєчасного виконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 свого податкового обов'язку (протокол Комісії №5 від 23.01.2024).
Фахівцем ГУ ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року.
За результатами перевірки складено акт від 06.09.2024 № 653/12-32-24-02/2403216015 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 PHOK?I? 2403216015, в якому зазначено, що в результаті проведення камеральної перевірки встановлено: порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п.201.1, 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних при реєстрації податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, - порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за період: січень 2023 року; реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року після строку, встановленого абз.4 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за періоди: лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року. згідно з пунктом 3 розділу І Порядку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ОСОБА_1 10.01.2024 подано заяву №09/01-002 (вх. №59/6/ЕКП від 11.01.2024) про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку.
23.01.2024 відповідачем прийнято Рішення №13/12-32-24-05-11-2403216015 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Керуючись п. 120-1.1 ст. 120-1, та ст. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення - рішення (форми «Н») від 24.09.2024 № 832/12-32-24-02, про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 064 301,18 грн.,
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (надалі ПК України).
В силу обов'язків, закріплених у статті 16 ПК України, платник податків, зокрема, зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому продовжувався у встановленому порядку.
Отже, з 24.02.2022 та по теперішній час на території України триває воєнний стан.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 року №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (зі змінами) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
06.12.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Згідно із встановленим переліком Чмирівська сільська територіальна громада Старобільського району Луганської області з 26.02.2022 віднесена до тимчасово окупованих рф територій; село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області перебувало у тимчасовій окупації у період з 26.02.2022 по 08.09.2022.
Законом України від 12.05.2022 №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок зокрема щодо подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 цього Кодексу, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абзац перший).
При цьому, як вбачається зі змісту підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 «Положення про Міністерство фінансів України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (далі Порядок №225), затверджено:
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу І Порядку №225 Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої статтею 39 цього Кодексу.
Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Положеннями пункту 2 розділу ІІ Порядку №225 передбачено, що платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи, які на момент виконання податкового обов'язку (подання податкової звітності, сплати податків та зборів тощо), визначеного Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не можуть його виконати, застосовують правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання такими платниками податкового обов'язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платником податків - фізичною особою, зокрема самозайнятою особою, податкових обов'язків, крім підстав, встановлених підпунктами 102.6.1 - 102.6.5 пункту 102.6 статті 102 глави 9 розділу II Кодексу, є:
1) перебування на території населеного пункту, який є податковою адресою такого платника та в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який оточено (заблоковано) або тимчасово окуповано збройними формуваннями Російської Федерації;
2) перебування на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби, або у відпустці у зв'язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії;
3) перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), захворюванням, одержаними в результаті бойових дій і пов'язаних із ними нещасних випадків або внаслідок ушкоджень, отриманих від насильницьких дій службовців збройних формувань Російської Федерації у районі бойових дій або тимчасової окупації;
4) призов на військову службу під час загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію", або перебування в підрозділах територіальної оборони;
5) належність до працівників правоохоронних органів, військовослужбовців або працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міноборони, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
6) втрата/відсутність (смерть, визнання безвісно відсутнім тощо) осіб, на яких відповідно до абзацу другого пункту 179.6 статті 179 розділу IV Кодексу покладається обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податків, що є малолітньою/неповнолітньою або визнаною судом недієздатною особою, якщо такі особи не перебувають на повному утриманні інших осіб або держави;
7) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) воєнні (бойові) дії, які оточено (заблоковано) або тимчасово окуповано збройними формуваннями Російської Федерації;
8) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення воєнних (бойових) дій, оточення (блокування) або якщо територія, де знаходяться документи, комп'ютерне та інше обладнання, тимчасово окупована збройними формуваннями Російської Федерації;
9) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
10) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
З огляду на вищенаведене, та враховуючи, що податковою адресою, за якою позивач здійснював свою господарську діяльність з 26.02.2022 віднесено до тимчасово окупованих рф територій, позивач, як платник податків, у разі відсутності у нього можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, має право звернутися до відповідача, як контролюючого органу, з відповідною заявою.
Аналіз вказаних положень свідчить про те, що для звільнення платника від виконання податкових обов'язків, обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними. При цьому, неможливість своєчасно виконати податкові обов'язки має бути безпосередньо пов'язана із обставинами, спричиненими дією воєнного або надзвичайного стану та виключно у зв'язку з настанням підстав, визначених пунктом 1 розділу ІІ зазначеного Порядку.
Як вже було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що керуючись підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та вимогами Порядку №225 позивачем до ГУ ДПС в Луганській області надано заяву про неможливість своєчасно виконувати податковий обов'язок від 10.01.2024 №09/01-002, зміст якої відповідає вимогам пункту 3 розділу ІІ Порядку №225.
За результатом розгляду заяви по платнику ОСОБА_1 (РНОКІПІ НОМЕР_1 ) Головним управлінням ДПС у Луганській області прийнято Рішення від 23.01.2024 №13/12-32-24-05-11-240321605 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Суд встановив, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 у справі № 360/36/25 позов адвоката Солонець С. М. в інтересах ФОП ОСОБА_1 до Головного ГУДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ДПС у Луганській області від 23.01.2024 №13/12-32-24-05-11-2403216015 щодо можливості своєчасного виконання ФОП ОСОБА_1 свого податкового обов'язку. Зобов'язано ГУ ДПС у Луганській області повторно розглянути заяву ФОП ОСОБА_1 від 10.01.2024 №09/01-002 про неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України у відповідності до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, ФОП ОСОБА_1 прийнято наказ від 27.11.2022 №1 про відновлення господарської діяльності, відповідно до якого зазначено, що враховуючи відновлення електропостачання відновлення покриття інтернет-мережі після деокупацii село Огурцiвка , Шевченківської територіальної громади, Харківської області, наказано: Відновити з 28 листопада 2022 року господарську діяльність АЗС за адресою: АДРЕСА_2 (АЗС).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі за текстом - Кодекс), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі за текстом - Порядок №1246), податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем.
Таким чином, податковий обов'язок з реєстрації податкової накладної (далі за текстом - ПН) та/або розрахунку коригування (далі за текстом - РК) виконується виключно із допомогою засобів інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України.
Можливість направляти на реєстрацію ПН/РК із використанням інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України (в т.ч. із використанням електронного кабінета платника), перебуває у причинно-наслідковому зв'язку із наявністю електропостачання та наявністю покриття інтернет-мережі.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою отримання інформації щодо наявності/відсутності електропостачання за адресою провадження господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , представником позивача направлено адвокатський запит до АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО».
АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» листом від 04.12.2024 №17-47/8697 повідомлено про відсутність зв'язку із структурними підрозділами з 26.02.2022, при цьому, 18 травня 2022 року внаслідок обстрілів обладнання об'єкта, що знаходиться на балансі ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», сталося знеструмлення всіх споживачів Куп'янського району Харківської області.
АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» повідомлено, що адресу провадження господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 було заживлено лише 09 жовтня 2022 року.
Також, ФОП ОСОБА_2 надано відповідь листом від 14.01.2025 №б/н, яким повідомлено про відновлення постачання послуг інтернет-зв'язку за адресою: вул. Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка з 28.11.2022.
Отже, після відновлення можливості виконувати свої податкові обов'язки, за умовами пункту 69.1 «Перехідні положення» Податкового кодексу України, позивач має бути звільненний від фінансової відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, за умови реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в межах 60 календарних днів, з дати відновлення можливості виконувати свої податкові обов'язки (з 28.11.2022).
Водночас, дослідженням безпосередньо дати складання податкових накладних/ розрахунків коригування, на які посилається відповідач на сторінках №9 та №10 відзиву, послідовним є висновок про їх фактичне складання за господарськими операціями до дати відновлення можливості виконувати податкові обов'язки (28.11.2022), тобто в межах 60 календарних днів, з дати відновлення можливості виконувати свої податкові обов'язки (з 28.11.2022).
Суд зауважує, що відповідач безпідставно посилається на дату направлення податкових накладних на реєстрацію, а не на дату складання відповідних накладних, оскільки саме дата складання податкової накладної або розрахунку коригування відповідає даті проведення господарської операції.
Крім того судом встановлено, що позивач додатково звернувся до Харківської торгово-промислової палати, та отримав сертифікат від 12.02.2025 №48/63.01-6, яким засвідчено наявність обставин непереборної сили (форс-мажор) у період з 24.02.2022 по 27.11.2022, які у причино-наслідковому зв'язку вплинули на неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, в тому числі податкових накладних зазначених в відповідному Акті перевірки.
За визначенням, наведеним у частині другій статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати», законодавець до форс-мажорних обставин відніс, серед іншого, загальну військову мобілізацію, військові дії, оголошену та неоголошену війну.
Таким чином, введення в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану є форс-мажорною обставиною, яка в повній мірі відповідає ознакам надзвичайності і невідворотності.
Документом, який підтверджує обставини настання і припинення форс-мажорних обставин є сертифікат (висновок, довідка, підтвердження), що видані Торгово-промисловою палатою України або уповноваженою нею регіональною торгово-промисловою палатою. На підставі вказаного документа поряд з іншими доказами, що можуть бути надані заінтересованою особою, доводиться існування причинно-наслідкового зв'язку між настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і невиконанням/несвоєчасним виконанням, зокрема, податкових зобов'язань.
Тобто саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов'язання за договором чи обов'язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв'язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.
Відтак, посилання відповідача на ненадання позивачем сертифікату, що засвідчує наявність форс-мажорних обставин, контролюючому органу безпосередньо після отримання акту камеральної перевірки, не є обґрунтованим та не заслуговує на увагу, оскільки відсутність направлення рішення за результатами розгляду заяви позивача про неможливість виконання своїх податкових обов'язків, (вищезазначеним рішенням суду було встановлено що 23.01.2024 позивачу не було відомо про прийняте відповідачем відповідного рішення), призвела до легітимних очікувань задоволення заяви, що виключало необхідність в отриманні відповідного сертифіката.
Також, суд погоджується з поясненнями представника позивача щодо формалізму доводів контролюючого органу, який полягає на посилання та зазначення у сертифікаті адреси позивача, а саме: вулиця Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області, а не адреси реєстрації позивача: вул. Сонячна, буд. 18, с. Чмирівка, Старобільський р-н, Луганська область, що в свою чергу обумовлене місцем (адресою) провадження господарської діяльності. За адресою: вулиця Жовтнева, буд. 1-з, село Огурцівка, Шевченківської територіальної громади, Харківської області, розташована авто-заправна станція (АЗС), реалізація паливно-мастильних матеріалів з якої вплинула на обов'язок позивача з реєстрації податкових накладних.
Таким чином, вищенаведені обставини, спричинені військовою агресією російської федерації, які об'єктивно унеможливлюють своєчасне виконання зобов'язань, а саме враховуючи перебування позивача у тимчасовій окупації (з 26.02.2022 по 10.09.2022), тимчасове зупинення роботи Єдиного реєстру податкових накладних (з 24.02.2022 по 27.05.2022), відсутність електропостачання (з 18.05.2022 по 09.10.2022), відсутність покриття інтернет мережі (з 18.05.2022 по 28.11.2022) наданий відповідний сертифікат від 12.02.2025 №48/63.01-6 підтверджують про відсутність та можливість позивача використовувати засоби інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем Державної податкової служби України, для виконання податкового обов'язку щодо реєстрації ПНРК.
З урахуванням встановлених обставин у справі та доказів, поданих на їх обґрунтування, суд висновує, що оскаржене податкове повідомлення - рішення, не відповідає критеріям правомірності, визначених частиною другою статті 2 КАС України.
У зв'язку з цим податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 24.09.2024 №832/12-32-24-02 є протиправним та таке необхідно скасувати.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частин першої - п'ятої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Вирішуючи питання стягнення понесених позивачем витрат на оплату послуг адвоката, суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у додатковій постанові від 13 лютого 2020 року у справі №911/2686/18, відповідно до якої, для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок іншої сторони має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати були необхідними, а розмір є розумний та виправданий. Тобто, суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою. При цьому суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Крім цього, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед проти України" (заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" (заява 58442/00) вказано, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Згідно з частиною сьомою статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В позовній заяві представник позивача зазначив про попередній (орієнтований) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи, складає сплачений судовий збір у розмірі - 10 643,01 гривень, орієнтовні витрати на правничу допомогу складають - 10 000 гривень (без урахування вартості можливої участі у судових засідань).
З посиланням на частину сьому статті 139 КАС України адвокат позивача зазначив, що попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи, та буде наданий у визначений строк.
Доказів сплати позивачем гонорару адвокату станом на день розгляду справи по суті суду не надано.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Отже, враховуючи те, що наразі підтверджено платіжною інструкцією №37 від 25.11.2024 лише витрати позивача по сплаті судового збору за подачу позову до суду у розмірі 10643,01 грн, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Луганській області підлягає відшкодуванню 10643,01 грн.
Щодо витрат на правову допомогу суд встановлює позивачу строк для подачі відповідних доказів протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов адвоката Солонець Сергія Миколайовича в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (Сєвєродонецьк), вул. Енергетиків, буд.72, код ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Луганській області податкове повідомлення-рішення від 24.09.2024 №832/12-32-24-02.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі - 10 643,01 (десять тисяч шістсот сорок три) гривень 01 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 30 травня 2025 року.
Суддя І.В. Тихонов