29 травня 2025 року справа № 640/14796/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київський склотарний завод» до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про скасування рішення в частині.
Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Київський склотарний завод» з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з січня 2022 року в частині включення громадянина ОСОБА_1 в такий розрахунок.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 ні до 05.05.2013, ні після - довідка про підтвердження наявного та спеціального трудового стажу для призначення пенсії не видавалась, відсутня будь-яка інформація щодо роботи вказаного громадянина на підприємстві позивача, тому законних підстав для призначення йому пільгової пенсії немає, тому він не може бути включений в розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б-з» ст.13 Закону країни «Про пенсійне забезпечення» з січня 2022 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.09.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
17.10.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2, відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка призначення на підставі рішення суду від 23.07.2021 по справі №640/23766/20.
24.10.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшла відповідь відзив на позовну заяву, в якій зазначає, що аргументи відповідача не спростовують позовних вимог.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15.12.2022.
09.10.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 30.12.2022 №03-19/8088/22 «Про скерування за належністю справи» надійшли матеріали адміністративної справи №640/14796/22.
09.10.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 прийнято адміністративну справу №640/14796/22 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Продовжено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами зі стадії розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2021 у справі №640/23766/20, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 , оформленої листом від 23.07.2020 № 2600-0314-8/101904. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за віком за Списком № 2 від 17.07.2020 за вх. № 9316, з урахуванням висновків суду, наведених в мотивувальній частині рішення. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
З метою виконання вказаного рішення, 22.11.2021 ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах. Розмір призначеної пенсії на підставі рішення суду з 02.08.2020 складає 5406,36 грн. Загальний страховий стаж складає 40 років, 3 місяці, 13 днів, з них 10 років, 4 місяці, 21 день - робота за списком №2, з урахуванням висновків суду зараховано період роботи з 16.06.1992 по 05.11.2022 в ТОВ «Київському склотарному заводі» (а.с. 50-61).
На адресу ПрАТ «Київський склотарний завод» Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 05.01.2022 №2600-0604-8/1478 направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсії, призначених відповідно до п. п. «а», «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з січня 2022 року (а.с. 23-24).
До вказаного розрахунку відповідачем було включено ОСОБА_1 (а.с. 23).
Вважаючи, що до згаданого вище розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, безпідставно включено ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що відсутня будь-яка інформація щодо роботи вказаного громадянина на підприємстві позивача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Порядок компенсації витрат на виплату і доставку пільгових пенсій Пенсійному Фонду України визначено у Прикінцевих положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 у вигляді Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція).
Згідно п. 6.1 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 6.2 Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.5 Інструкції).
Згідно п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2021 у справі №640/23766/20, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 , оформленої листом від 23.07.2020 № 2600-0314-8/101904. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за віком за Списком № 2 від 17.07.2020 за вх. № 9316, з урахуванням висновків суду, наведених в мотивувальній частині рішення. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
З метою виконання вказаного рішення, 22.11.2021 ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах. Розмір призначеної пенсії на підставі рішення суду з 02.08.2020 складає 5406,36 грн. Загальний страховий стаж складає 40 років, 3 місяці, 13 днів, з них 10 років, 4 місяці, 21 день - робота за списком №2, з урахуванням висновків суду зараховано період роботи з 16.06.1992 по 05.11.2022 в ТОВ «Київському склотарному заводі» (а.с. 50-61).
Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 30.06.1982, останній працював з 16.06.1992 по 05.11.2002 на посаді оператора скло формувальних машин.
Відповідно до копії наказу №198 від 29.12.1993 щодо проведення атестації робочих місць за ЗАТ «Київський склотарний завод», посада оператора скло формувальних машин віднесена до списку №2 за результатами атестації робочих місць, професій та посад на пільгове забезпечення із шкідливими умовами праці.
З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працював в ТОВ «Київський склотарний завод» в період з 1992 по 2002 рік, що підтверджується записом в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 30.06.1982.
Посилання позивача на те, що ОСОБА_1 було безпідставно призначено пенсію на пільгових умовах, адже листом №01-729 від 12.09.2013 позивач відкликав довідки про підтвердження стражу пільгової роботи, видані до 05.05.2013 включно, у зв'язку з тим, що вони є недійсними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, суд оцінює критично з огляду на таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наявних у справі матеріалів вбачається, що ГУ ПФ в м. Києві було включено ОСОБА_1 до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, направлених ПрАТ «Київський склотарний завод», на виконання судового рішення.
Також суд звертає увагу, що доводи відповідача про необґрунтованість призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 є безпідставними, оскільки питання правомірності призначення пенсій вказаній особі на пільгових умовах відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону та згідно п. «а» і п. п. «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не є предметом даного спору та не може вирішуватися судом у рамках цього позовного провадження.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у вже згаданій постанові від 10 серпня 2020 року у справі №821/348/17.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, відповідач довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.