Рішення від 21.05.2025 по справі 280/12182/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року Справа № 280/12182/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мінаєвої К.В.,

за участю секретаря судового засідання Шаповалової А.С.,

представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Харламової І.В.,

представника Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» - Чорнухи Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»

про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог та зустрічних позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - позивач за первісним позовом) до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - відповідач за первісним позовом), у якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період жовтень - листопад 2024 року у розмірі 1 271 809 грн 67 коп. (один мільйон двісті сімдесят одна тисяча вісімсот дев'ять гривень 67 копійок) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

В обґрунтування позовних вимог з посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція №21-1) позивач вказує, що відповідачем не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії колишнім працівникам Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго з жовтня 2024 року до листопада 2024 року, у зв'язку із чим у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 1271809,67 грн.

Крім того, до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - позивач за зустрічним позовом) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач за зустрічним позовом), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу: Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року (ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»); розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області утриматися від вчинення дій щодо складання та направлення не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.4., 6.5. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1: Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року (ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»); розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року.

В обґрунтування зустрічних позовних вимог (з урахуванням заяви про зміну підстав зустрічного позову від 26.03.2025) зазначено, що реальність понесення пенсійним органом фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій документально не підтверджується. Вказано, що не передбачено складання розрахунків фактичних витрат щомісяця, зокрема, жовтня та листопада 2024 року, як зазначено у розрахунках, у зв'язку з чим відповідачем за зустрічним позовом порушено норми Інструкції №21-1 в частині своєчасного направлення розрахунків. Крім того, зауважено, що складання довідки-розрахунку діючим законодавством не передбачено, тому надані розрахунки не підтверджують жодними первинними документами. Посилаючись на позиції, викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.02.2008 у справі № К-34808/06 та постанові Верховного Суду від 20.12.2018 по справі № К/9901/60929/18, звернуто увагу, що розрахунки не є належними доказами понесення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, та не є безумовною підставою для стягнення відшкодування відповідних витрат. Також не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.4. та п.6.5 Інструкції №21-1, на підставі яких складаються розрахунки. Водночас зауважено, що органами Пенсійного фонду України у спірних розрахунках безпідставно завищений розмір пенсій належних до відшкодування, що підтверджується тим, що розмір пенсії та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» зазначені у розрахунках, що були виставлені раніше, менші ніж розмір пенсій та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» у спірних розрахунках, при цьому доказів які б обґрунтовували підстави для збільшення розміру пенсій та частки сплати витрат, належних до відшкодування ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в позовній заяві не надало. Зазначено, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підписані не уповно

ІІ. Виклад позицій учасників справи та документів, що надійшли до суду.

20.01.2025 надійшов відзив на позовну заяву (вх.№1375), у якому АТ «ДТЕК Дніпроенерго» зазначає, що в порушення норм Інструкції №21-1 позивачем не було надано щорічні розрахунки для планування річних витрат підприємства. Зазначені в довідці-розрахунку суми по Дніпровському приміському об'єднаному управлінню, Центральному об'єднаному управлінню, Новомосковському об'єднаному управлінню, Правобережному об'єднаному не підтверджені направленими на адресу позивача розрахунками фактичних витрат, і не можуть входити до спірного періоду. Зауважує на відсутності первинних документів щодо понесених витрат, заявлених до стягнення. Вважає, що спірні розрахунки підписані не уповноваженими на те особами. Просить відмовити у задоволенні первісного позову.

27.01.2025 судом отримано відповідь на відзив (вх.№ 4097), в якій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вказує, що позивачем до 20 січня направляється відповідачу річні розрахунки, а в подальшому в разі зміни розміру пенсії (перерахунки пенсії, досягнення особою пенсійного віку, нове призначення чи смерть отримувача пенсії) направляються уточнені розрахунки. Щодо доводів відповідача за первісним позовом щодо несвоєчасного складання та направлення розрахунків зазначає, що у січні 2024 року були сформовані річні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та були направлені відповідачу, були отримані адресатом, надалі направлялися уточнені розрахунки, як відбувалися зміни в розмірі пенсії (перерахунок, надбавка, смерть отримувача пенсії) протягом року. Зауважує, що предметом спору є заборгованість за період жовтень-листопад 2024 року, тому до позову додано лише ті розрахунки, які стосуються даного періоду. На підтвердження права підпису розрахунків уповноваженими особами долучено відповідні докази.

20.02.2025 на адресу суду надійшов відзив на зустрічну позовну заяву (вх.№8002), у якому ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на орган Пенсійного фонду України. Підприємства зобов'язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених органом Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є Розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику, що підтверджується висновками Верховного Суду у справах № 813/1012/15, № 813/822/17. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у січні 2024 року було надіслано Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій для нарахування суми до відшкодування пенсій з січня 2024 року та проінформовано підприємство про наявну заборгованість станом на 01.01.2024, в подальшому до відповідача направлялися уточнені розрахунки. Управління зазначає, якщо розмір пенсії особам, по яким проводиться відшкодування, не змінювався та обставини, які впливають на суму відшкодування не настали, у Головного управління відсутні підстави для формування Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за місяці, в яких не відбулась зміна сум до відшкодування. Просить відмовити у задоволенні зустрічного позову.

28.02.2025 судом отримано витребувані ухвалою суду від 10.02.2025 докази по справі (вх.№9463) (відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1; заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, що зазначені у розрахунках; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у розрахунках за період з жовтня 2024 по листопад 2024; документи які б підтверджували повноваження осіб ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, які підписували розрахунки за спірний період).

05.03.2025 на адресу суду надійшли додаткові пояснення щодо сум по об'єднаним управлінням (вх.№ 10472).

09.04.2025 на адресу суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на заяву про зміну підстав зустрічного позову (вх.№17144), у якому зазначено про наявність належних доказів на підтвердження підпису розрахунків уповноваженими особами. Щодо тверджень відповідача стосовно безпідставно завищеного розміру пенсій, належних до відшкодування у розрахунках, вказує про проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, зростання прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Щодо тверджень позивача за зустрічним позовом про ненадання доказів понесення витрат ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, що окремих списків та описів списків конкретно по пенсіонерам, по яким АТ «ДТЕК Дніпроенерго» здійснює покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в управлінні не існує та створити їх не можливо, так як фінансування виплати пенсій здійснюється централізовано по датам виплати та по уповноваженим установам. Окремих списків по працівникам АТ «ДТЕК Дніпроенерго» на виплату пенсій Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не формує, ПФ формуються списки по кожній виплатній даті по всім особам, які отримують пенсійні виплати. Просить відмовити у задоволенні заяви про зміну підстав зустрічного позову.

23.04.2025 до суду надійшла заява ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (вх.№ 19896) про долучення доказів (копії розпоряджень по кожному пенсіонеру).

05.05.2025 судом отримано пояснення АТ «ДТЕК Дніпроенерго» (вх.№ 22200) на додаткові докази, у яких зазначено, що підприємства повинні покривати витрати Пенсійного фонду України саме на виплату та доставку пенсій, водночас у поняття «пенсія» не входить поняття «підвищення до пенсій. З наданих позивачем розпоряджень про перерахунок пенсій по конкретним пенсіонерам встановлено нарахування доплат за понаднормовий стаж, що потребує дослідженню. Сума Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 на загальну суму 1271809,67 грн. за період жовтень- листопад 2024 року до теперішнього часу є неузгодженою з боку АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», а отже встановлення достовірності суми заборгованості є неможливим без проведення економічної експертизи.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 06.01.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.

Ухвалою від 27.01.2025 суд залишив зустрічну позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків зустрічної позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали суду про залишення зустрічної позовної заяви без руху шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.

Ухвалою від 10.02.2025 суд прийняв до розгляду зустрічний позов Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; ухвалив об'єднати в одне провадження для спільного розгляду позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії з позовними вимогами Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Ухвалою від 10.02.2025 суд призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання по справі на 06.03.2024; задовольнив клопотання представника Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про витребування доказів та витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1; заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, що зазначені у розрахунках; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у розрахунках за період з жовтня 2024 по листопад 2024; документи які б підтверджували повноваження осіб ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, які підписували розрахунки за спірний період.

Ухвалою від 14.02.2025 суд виправив допущену в ухвалі суду описку в частині зазначення дати призначеного підготовчого засідання, а саме замість «06 березня 2024 року» зазначити «07 березня 2025 року».

Ухвалою від 06.03.2025 суд задовольнив заяви представників Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 07.03.2025 суд відклав підготовче засідання на 27.03.2025.

Ухвалою від 27.03.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про зупинення провадження в адміністративній справі № 280/12182/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 280/9281/24. Протокольною ухвалою від 27.03.2025 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10.04.2025.

Ухвалою від 10.04.2025 суд продовжив строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів відповідно до частини четвертої статті 173 КАС України, відклав підготовче засідання на 24.04.2025. Протокольною ухвалою від 24.04.2025 суд оголосив перерву до 08.05.2025.

Ухвалою від 08.05.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про призначення судово-бухгалтерської експертизи у справі. Протокольною ухвалою від 08.05.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 21.05.2025.

21.05.2025 суд оголосив скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення суду.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 за адресою: вул. Добролюбова, буд.20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872.

Відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону № 1058-ІV.

ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» розташована за адресою: м.Дніпро, вул.Гаванська, 1, перебуває на обліку в Управлінні.

Працівникам ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б-з» статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV за Списком № 2.

Управління надсилало на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:

- з січня 2024 року розрахунок від 18.01.2024 №2739/Р на суму 4225,83 грн, який направлено супровідним листом від 22.01.2024 №0400-010606-8/14654;

- з березня 2024 року розрахунок від 05.03.2024 №5674/Р на суму 12587,91 грн, який направлено супровідним листом від 13.03.2024 №0400-010606-8/50899;

- з червня 2024 року розрахунок від 13.06.2024 №10559/Р на суму 38143,84 грн, який направлено супровідним листом від 17.06.2024 №0400-010606-8/124920;

- з вересня 2024 року розрахунок від 03.09.2024 №12465/Р на суму 2639,43 грн, який направлено супровідним листом від 18.09.2024 №0400-010506-8/188622;

- з жовтня 2024 року розрахунок від 02.10.2024 №13294/Р на суму 546712,12 грн, який направлена супровідним листом від 09.10.2024 №0400-010506-8/201982;

- з листопада 2024 року розрахунки від 31.10.2024 №14018/Р на суму 544633,77 грн, від 05.11.2024 №14372/Р на суму 38629,63 грн, які направлені супровідним листом від 08.11.2024 №0400-010506-8/223362.

Вказані розрахунки вручені уповноваженому представнику ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за довіреністю під підпис відповідно до наявних у справі рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення.

Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 колишнім працівникам ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано.

Управління заявляє до відшкодування загальну суму заборгованості ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з жовтня 2024 року до листопада 2024 року включно в розмірі 1271809,67 грн, що відображено в довідці-розрахунку, долученій до позовної заяви.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом суми заборгованості у добровільному порядку, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось із позовом до суду. У свою чергу, Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року (ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»), розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року, звернулося до суду із зустрічним позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України №1058-ІV, зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Статтею 13 Закону №1788-XII визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- за пунктом «а» - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

- за пунктами «б» - «з» - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.

Пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, у тому числі, відповідно до пункті, «б» - «з» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ за Списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями до набуття пенсіонером права на пенсію за віком. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.

Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, встановлений діючим законодавством.

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (по тексту - Інструкція №21-1), визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною до 03.05.2024 - внесення змін постановою правління Пенсійного фонду України від 20.03.2024 № 7-1) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 05.03.2024 абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в частині пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» статті 13 Закону №1788-ХІІ, пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV. При цьому суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду. Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивачем за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) складені та направлені на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону № 1788-XII, та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV за Списком № 2, якими визначався розмір щомісячних внесків за спірний період.

Супровідними листами від 09.10.2024 №0400-010506-8/201982 (розрахунок від 02.10.2024 №13294/Р на суму 546712,12 грн) та від 08.11.2024 №0400-010506-8/223362 (розрахунки від 31.10.2024 №14018/Р на суму 544633,77 грн, від 05.11.2024 №14372/Р на суму 38629,63 грн) відповідачу за первісним позовом було повідомлено про необхідність сплати відповідних сум для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року.

При цьому суд враховує, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області також направляло відповідачу за первісним позовом супровідними листами від 22.01.2024 №0400-010606-8/14654, від 13.03.2024 №0400-010606-8/50899, від 17.06.2024 №0400-010606-8/124920, від 18.09.2024 №0400-010506-8/188622 розрахунки за січень 2024 року, березень 2024 року, червень 2024 року, вересень 2024 року відповідно, та оскільки не відбувалась зміна сум до відшкодування (розмір пенсії особам, по яким проводиться відшкодування, не змінювався та обставини, які впливають на суму відшкодування не настали), з урахуванням вимог пункту 6.7 Інструкції №21-1, нові розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на відповідні суми у жовтні-листопаді 2024 року не складались.

Так, по Дніпровському приміському об'єднаному управлінню розмір заборгованості у сумі 38143,84 грн за жовтень 2024 року обчислено за розрахунком №10559/Р від 13.06.2024 (з червня 2024 року), який було направлено 19.06.2024 на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» разом з супровідним листом від 17.06.2024 № 0400-010606-8/124920 та отримано уповноваженим представником відповідача за первісним позовом 26.06.2024 (про що свідчить підпис на рекомендованому поштовому повідомленні).

По Центральному об'єднаному управлінню розмір заборгованості у сумі 12587,91 грн за жовтень 2024 року та за листопад 2024 року у сумі 12587,91 грн обчислено за розрахунком № 5674/Р 05.03.2024 (з березня 2024 року), який було направлено 19.03.2024 на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» разом з супровідним листом від 13.03.2024 №0400-010606-8/50899 та отримано уповноваженим представником відповідача за первісним позовом 27.03.2024 (про що свідчить підпис на рекомендованому поштовому повідомленні).

По Новомосковському об'єднаному управлінню розмір заборгованості у сумі 4225,83 грн за жовтень 2024 року та за листопад 2024 року у сумі 4225,83 грн обчислено за розрахунком № 2739/Р від 18.01.2024 (з січня 2024 року), який було направлено 23.01.2024 на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» разом з супровідним листом від 22.01.2024 №0400-010606-8/14654 та отримано уповноваженим представником відповідача за первісним позовом 29.01.2024 (про що свідчить підпис на рекомендованому поштовому повідомленні).

По Правобережному об'єднаному управлінню розмір заборгованості у сумі 2639,43 грн за жовтень 2024 року обчислено за розрахунком № 12465/Р від 03.09.2024 (з вересня 2024 року), який було направлено 23.09.2024 на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» разом з супровідним листом від 18.09.2024 №0400-010606-8/188622 та отримано уповноваженим представником відповідача за первісним позовом 26.09.2024 (про що свідчить підпис на рекомендованому поштовому повідомленні).

При цьому, вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів зворотного до суду не надано.

Отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не надавши на них до Пенсійного органу жодних заперечень та не оскарживши ці розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив їх, а отже ці розрахунки є узгодженими та підлягали сплаті. Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі №826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.

Отже, вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем за первісним позовом оскаржені не були, тобто останній був згоден із зазначеними в них сумами фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно доказів протилежного суду не надано. Крім того, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про відсутність повноважень у осіб, яку підписували зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суд зауважує наступне.

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Як встановлено судом, на відповідача за первісним позовом покладено обов'язок відшкодування Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсії.

Отже, предметом доказування в межах позовних вимог, заявлених позивачем за первісним позовом, щодо стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій мають бути встановленими обставини наявності обов'язку у підприємства (відповідача за первісним позовом) з відшкодування таких витрат, наявності або відсутності заборгованості з їх сплати та встановлення факту узгодженості сум, належних до відшкодування. За таких обставин суд відхиляє доводи відповідача за первісним позовом щодо відсутності повноважень у осіб, які підписували розрахунки, оскільки в межах первісного позову про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій правильність складання розрахунків фактичних витрат не є предметом спору.

Разом з тим, розглядаючи зазначені доводи представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго» в межах зустрічного позову, за яким предметом спору є дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК Дніпроенерго» та направлення на його адресу, зокрема, розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року, дослідженню судом підлягають розрахунки за вказаний період.

Пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7).

Отже, усі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1 (яким затверджено бланк розрахунку).

Суб'єктом підпису розрахунку (у додатку 6) зазначено керівника (заступника керівника) органу Пенсійного фонду України. Водночас, згідно з пунктом 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

У свою чергу, долучені до позовної заяви розрахунки фактичних витрат підписані не керівником (заступником керівника) органу Пенсійного фонду України, а уповноваженими вчиняти такі дії особами, а саме начальниками відділу забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Долученим до матеріалів справи на вимогу суду наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.12.2020 № 379 «Про право підпису» надано право начальникам та заступникам начальників відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління підписувати від імені Головного управління, зокрема, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (додатки 6 та 7 Інструкції № 21-1), акти звіряння, інформацію по платниках про стан фінансових відносин; листи, що надсилаються підприємствам (пункти 13.1, 13.4).

Крім того, відповідно до наказу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.04.2024 №848 «Про надання права підпису керівникам фінансово-економічного управління» надано право начальника відділів забезпечення наповнення бюджету № 1-4 та їх заступникам (у разі відсутності начальника) підписувати, у межах компетенції, від імені Головного управління, зокрема розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 2). Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.10.2024 №2377 викладено вказаний пункт (2) в новій редакції, відповідно до якої надано право начальникам та заступникам начальників відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління підписувати, у межах їх компетенції, від імені Головного управління Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (додатки 6 та 7 Інструкції №21-1), а також листи, що надсилаються підприємствам.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до пункту вказаного Положення Головне управління Фонду (територіальне управління) відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує роботу управлінь Фонду щодо стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків, надміру сплачених страхових коштів та інших платежів і виплат; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів. Начальник головного управління Фонду, зокрема, затверджує положення про структурні підрозділи головного управління Фонду, посадові інструкції працівників головного управління Фонду, подає на затвердження загальними зборами (конференцією) державних службовців головного управління Фонду правила внутрішнього службового розпорядку та загальними зборами трудового колективу головного управління Фонду правила внутрішнього трудового розпорядку; призначає на посади та звільняє з посад керівників самостійних структурних підрозділів головного управління Фонду, інших державних службовців та працівників головного управління Фонду, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Судом встановлено, що розрахунки фактичних витрат за спірний період в межах зустрічного позову стосуються жовтня 2024 року та листопада 2024 року (від 02.10.2024 №13294/Р та від 31.10.2024 №14018/Р) такі підписані начальником відділу забезпечення наповнення бюджету №3 фінансово-економічного управління ГУ ПФУ в Дніпропетровській області ОСОБА_1 . Так на вимогу суду відповідачем за зустрічним позовом надано наказ начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 25.01.2024 № 236-О про переведення ОСОБА_2 з посади заступника начальника відділу забезпечення наповнення бюджету №3 фінансово-економічного управління на рівнозначну посаду начальника відділу забезпечення наповнення бюджету №3 цього ж управління. Отже, беручи до уваги найменування займаної ОСОБА_2 посади, з урахуванням наказів начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.12.2020 № 379, від 11.04.2024 №848, від 16.10.2024 №2377, вказана особа має право підписувати розрахунки фактичних витрат.

Таким чином, дослідивши письмові докази, надані на вимогу суду Головними управліннями ПФУ, на переконання суду, такі є достатніми для підтвердження права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій щодо відшкодування пільгових пенсій відповідними особами, у зв'язку з чим суд не приймає доводи позивача за зустрічним позовом щодо підписання розрахунків не уповноваженими на те особами.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про безпідставне завищення розміру пенсії, належних до відшкодування (розмір пенсії та частка сплати витрат, належних до відшкодування, зазначені у розрахунках, що були виставлені раніше, менші ніж розмір пенсій та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» у спірних розрахунках) представник пенсійного органу у судовому засіданні зазначила, що таке відбувається у зв'язку з тим, що після виплати пенсій за певний період відповідні суми, належні до відшкодування, коригуються під час проведення перевірок (у випадку, якщо підприємством було сплачено більше, пенсійним органом зменшуються відповідні суми, та навпаки).

Суд зазначає, що розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії не є сталим, оскільки відповідно чинного пенсійного законодавства пенсії можуть бути перераховані, що враховано положеннями Інструкції №21-1, яка передбачає, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Водночас, про такі зміни підприємство також повідомляється шляхом направлення розрахунку, при цьому обов'язок направляти підприємству рішення про перерахунок пенсії чи будь-які інші документи, що стали підставою для зміну розміру пенсії, у органу Пенсійного фонду України відсутній.

Так, відповідно до пункту 6.6. Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відповідно у випадку включення до пенсії певних надбавок та підвищень, призначених відповідно до законодавства України, такі не включались до розрахунків фактичних витрат.

З огляду на викладене, матеріали справи не містять належним та допустимих доказів неправильного розрахунку відповідачем заявленої до стягнення суми, відповідно доводи позивача за зустрічним позовом у цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про ненадання підприємству детального розрахунку суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій, а також ненадання відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено пунктом 6.5 Інструкції №21-1, суд зауважує, що Інструкцією №21-1 передбачено надсилання платнику лише розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що згідно матеріалів справи і було вчинено органом Пенсійного фонду України. Єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок фактичних витрат відповідного органу Пенсійного фонду.

Крім того, аргументи зустрічного позову про те, що положення Інструкції 21-1 не передбачають складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, що має місце у спірному випадку, є помилковими, оскільки відповідно до пунктів 6.4, 6.7 Інструкції №21-1 направлення роботодавцю розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється органом Пенсійного фонду України не лише до 20-го січня поточного року, як стверджує позивач за зустрічним позовом, а також протягом місяця у зв'язку з новим призначенням пенсії, прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення її виплати.

Таким чином, оскільки судом встановлено відповідність розрахунків до Інструкції № 21-1, зазначене зумовлює відмову у задоволенні зустрічного позову в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зі складання розрахунків.

Щодо доводів позивача за зустрічним позовом про складання та направлення не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.4., 6.5. Інструкції № 21-1 Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року (ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» (код ЄДРПОУ 38024604)); розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року, долученої до матеріалів справи, суд зазначає, що така довідка-розрахунок сформована ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та долучена до матеріалів справи як узагальнююча інформація щодо розміру заявленого у цій справі відшкодування, що чинним процесуальним законодавством не заборонено, тому вказаний документ носить виключно довідковий характер для судового розгляду та не породжує для позивача за зустрічним позовом жодних правових наслідків.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направляло таку Довідку-розрахунок позивачу поза межами судового розгляду або на заміну Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії та всупереч обов'язку направити саме Розрахунок, як це передбачено Інструкцією №21-1.

Надані до матеріалів справи письмові докази належним чином підтверджують виконання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області обов'язку надсилання на адресу відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії за період жовтень 2024 року - листопад 2024 року на загальну суму 1271809,67 грн.

Отже, відповідні позовні вимоги за зустрічним позовом заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.

Суд підсумовує, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок відповідного органу ПФУ, яким виплачені відповідні кошти пенсіонерам. Разом з тим, у матеріалах справи також наявні документи з пенсійних справ (протоколи про призначення пенсії, розпорядження про перерахунки пенсії, підтверджуючі довідки про пільговий стаж роботи), витяги зі списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки, відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах (додаток 8 до Інструкції № 21-1), заяви про призначення пенсій. Вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем оскаржені не були, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

Отже, відповідач за первісним позовом зобов'язаний відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі визначеному позивачем.

У відповідності до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК Дніпроенерго» заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року по ВП «Придніпровська теплова електрична станція» в сумі 1271809,67 грн.

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Враховуючи, що позовні вимоги первісного позову документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а також те, що за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року у розмірі 1271809,67 грн, а доказів її погашення суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.

Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки жодного правового значення для правильного вирішення справи не мають.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача за первісним позовом заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року у розмірі 1271809,67 грн. Водночас доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій щодо складання та направлення Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з жовтня 2024 року по листопад 2024 року та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за період з жовтня 2024 року по 2024 року не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, є необґрунтованими, а тому зустрічний позов не підлягає задоволенню.

VII. Розподіл судових витрат.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні зустрічного позову, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем за первісним позовом не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період жовтень - листопад 2024 року у розмірі 1 271 809,67 грн (один мільйон двісті сімдесят одна тисяча вісімсот дев'ять гривень 67 копійок) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) - Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», місцезнаходження: вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006, код ЄДРПОУ 00130872, в особі відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго», місцезнаходження: вул. Гаванська, буд. 1, м. Дніпро, 49112, код ЄДРПОУ 38024604.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 29.05.2024.

Суддя К.В.Мінаєва