Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зміну способу виконання судового рішення
30 травня 2025 року Справа №120/17975/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про зміну способу та порядку виконання рішення по справі №120/17975/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177 про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року по справі №120/17975/23 було вирішено: Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177 про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №120/17975/23 від 11.04.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 р. у справі № 120/17975/23 повернути заявникові.
З урахуванням вищенаведеного рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №120/17975/23 від 14.02.2024 року набрало законної сили 11 квітня 2024 року відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду.
У травні 2025 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява про вирішення питання про зміну способу та порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №120/17975/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії у розмірі 236 532,55 грн (двісті тридцять шість тисяч п'ятсот тридцять дві гривні 55 копійок).
Вищезазначена заява була вмотивована наступним: - «[…]. Так, Відповідач на адресу Позивача направив відповідь на запит за вих. №0500-0220-8/116646 від 04.12.2024 року повідомив, що виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №120/17975/23, яке набрало законної сили 11.04.2024 за період з квітня 2019 року по 30.04.2024 буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. На дату підготовки відповіді Головним управлінням проведено виплату заборгованості, що фінансується з Державного бюджету за рішенням судів, які надійшли до виконання по 19.11.2020. Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі-відділ) розглянуто заяву Позивача та надано відповідь за вих.№1923/9013 від 28.04.2025, в якій повідомлено, що 04.09.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (АСВП №75968805). Листом від 13.09.2024 №0500-0309-5/91905 боржником повідомлено в межах функціональних повноважень та діючого законодавства відповідно до покладених судом зобов'язань здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 12169.41 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 7748,46 грн) з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.10.2023 №ФС-86708/09/01/3177 та нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 склала 236532.55 грн. Зазначеним вище підтверджується невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, а саме Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно одержання пенсійних виплат протягом дванадцяти місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, що в силу пункту 2 частини 3 статті 378 КАС України є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, що і стало підставою для подання даної заяви. […]. Враховуючи викладене, з огляду на положення ч. 3 ст. 378 КАС України, де встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, вважаємо, що наявні підстави для заміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі №120/17975/23 від 14.02.2024 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої та невиплаченої суми доплати пенсії у розмірі 236532,55 грн.».
В якості доказів не виконання рішення суду представником позивача було надано копію листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04.12.2024 року, наступного змісту: - «Відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує означену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 2010 року). Таким чином, виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі № 120/17975/23, яке набрало законної сили 11.04.2024 за період з квітня 2019 року по 30.04.2024 буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. На дату підготовки відповіді Головним управлінням проведено виплату заборгованості, що фінансуються з Державного бюджету за рішеннями судів, які надійшли до виконання по 19.11.2020. Додатково повідомляємо, що в Головному управлінні облік заборгованості, нарахованої на виконання судових рішень, яка не виплачена пенсіонерам, ведеться по кожному окремому пенсіонеру індивідуально в його електронній пенсійній справі, звітність з означеної інформації формується оперативно за потребою розпорядника коштів вищого рівня.».
В якості доказів представником позивача на адресу суду було надано копію листа-відповіді Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 28.04.2025 року №1923/9013 вих, наступного змісту: - «[…]. На примусовому виконанні у відділі перебуває виконавчий лист 120/17975/23, виданий 04.08.2024 Вінницьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки від 24.10.2023 року №ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року. 04.09.2024, керуючись ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої, в порядку, передбаченому ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», скеровано сторонам виконавчого провадження (АСВП № 75968805). Листом від 13.09.2024 № 0500-0309-5/91905 боржником повідомлено в межах функціональних повноважень та діючого законодавства відповідно до покладених судом зобов'язань здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 12169.41 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 7748.46 грн.) з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.10.2023 №ФС- 86708/09/01/3177 та нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 склала 236532.55 грн. Відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 у загальній сумі 236532.55 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Також повідомляємо, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, Ви маєте право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення, зокрема шляхом стягнення нарахованої, але не виплаченої, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, суми.».
Відповідно до розпорядження в.о. керівника Донецького окружного адміністративного суду Наталії Меркулової від 22.05.2025 року «щодо повторного автоматичного розподілу справи» та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду даної заяви обрано - Голошивця І.О.
Відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було повідомлено про надходження даної заяви належним чином, що підтверджується наявною реєстрацією кабінету «Електронний суд», про що свідчить відповідна відмітка - «доставлено» та зазначена дата - 22.05.2025 року та наявність квитанції про надіслання представником заявника даної заяви до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС.
Станом на час винесення відповідної ухвали від відповідача будь-яких заяв та заперечень на адресу суду не надходило.
Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Враховуючи активні бойові дії на території Донецької області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи, режим роботи суду встановлений наступним чином:
- прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів здійснюється судом в підсистемі «Електронний суд» або через офіційну електронну адресу суду;
- розгляд справ у судових засіданнях за участю сторін не здійснюється до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, суддів та працівників апарату суду.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що розгляд заяви представника позивача про встановлення зміни способу та порядку виконання рішення суду по справі №120/17975/23 провести у порядку письмового провадження без виклику учасників справи за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві, матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до приписів ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Приписами ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст.124, ч.3 ст.129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа №140/279/21.
Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, у якій Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів. Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
Суд зазначає, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки Суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а.
Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З аналізу положень ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України суд робить висновок, що підставою для застосування правил цієї норми є настання обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом.
З огляду на вказані норми Конституції України, які є нормами прямої дії, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, при цьому підставою для застосування правил статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Як зазначалось вище, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року, яке набрало законної сили 11 квітня 2024 року - зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року.
Разом з тим, з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04.12.2024 року вбачається, що на виконання даного судового рішення, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року та зазначено, що: - «…виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі № 120/17975/23, яке набрало законної сили 11.04.2024 за період з квітня 2019 року по 30.04.2024 буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.».
В свою чергу у листі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 28.04.2025 року зазначено: - «Листом від 13.09.2024 № 0500-0309-5/91905 боржником повідомлено в межах функціональних повноважень та діючого законодавства відповідно до покладених судом зобов'язань здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 12169.41 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 7748.46 грн.) з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.10.2023 №ФС- 86708/09/01/3177. та нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 склала 236532.55 грн. […]. Таким чином, виплату доплати пенсії за Рішенням, за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 у загальній сумі 236532.55 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.».
Тобто, на разі Головним управлінням рішення суду залишається невиконаним в частині виплати нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2024 року в сумі 236 532,55 грн.
Суд зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки, Головне управління Пенсійного фонду України здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, то фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України буде можливим за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до положень п.2 ч.3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції змін, внесених Законом України від 21.11.2024 р. № 4094-ІХ, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Оскільки, судове рішення, яке є предметом судового контролю у даній справі, стосується перерахунку пенсійних виплат, яке не виконується більше двох місяців з дати набрання ним законної сили, то вказане є безумовною підставою для зміни способу виконання рішення суду в частині: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року.» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії з 01.04.2019 року по 30.04.2024 року в сумі 236 532 (двісті тридцять шість тисяч п'ятсот тридцять дві) гривні 55 коп.».
Відповідно до частини 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи відсутність належних доказів виконання відповідачем судового рішення на час розгляду заяви, суд вважає, що наявні підстави для задоволення заяви позивача щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду в частині зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Заяву представника позивача про зміну способу та порядку виконання рішення по справі №120/17975/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення суду по справі №120/17975/23 в частині: - «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки від 24.10.2023 року № ФС-86708/09/01/3177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року.» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) заборгованіть з пенсії з 01.04.2019 року по 30.04.2024 року в сумі 236 532 (двісті тридцять шість тисяч п'ятсот тридцять дві) гривні 55 коп.».
Повний текст ухвали складений та підписаний 30 травня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя І.О. Голошивець