Рішення від 29.05.2025 по справі 200/2773/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року Справа№200/2773/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі»

до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

про визнання протиправним та скасування рішення

Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» звернулося до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення № 33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Заявлені вимоги позивач обґрунтував тим, що здійснював свою господарську діяльність у місті Маріуполі Донецької області, яке, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, перебуває в умовах тимчасової окупації та активних бойових дій з 05.03.2022.

На виконання вимог підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України позивач надав до контролюючого органу подання від 03.12.2024 року про неможливість вивезення первинних документів за період березень 2017 - березень 2022 року. Разом з поданням було подано документи, які доводять обставини неможливості вивезення первинних документів з міста Маріуполь.

Однак, рішенням № 33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року позивачу було відмовлено у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Підставою для відмови у спірному рішенні вказано той факт, що Краматорська міська територіальна громада, де зареєстровано підприємство позивача, не входить до переліку тимчасово окупованої території або території активних бойових дій.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» було подано до ДПС України скаргу від 14.01.2025. Позивачем отримано рішення ДПС України за результатами розгляду скарги від 13.03.2025 № 7118/6/99-00-06-03-03-06, яким ДПС України залишено без змін рішення Східного МУ ДПС по роботі з ВПП від 26.12.2024.

Вказує, що підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

Наголошує, що наведене оскаржуване рішення відповідача порушуює права позивача як платника податків, тому підлягає скасуванню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідачем надано письмовий відзив від 15.05.2025 року. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що від АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» отримано повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, які подані на підставі пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - Кодекс), а саме Повідомлення від 03.12.2024 № 82/16815-вих (вх. № 9589/6/ЕКПП від 04.12.2024) про неможливість вивезення первинних документів за період березень 2017 - березень 2022 року (далі - Повідомлення від 03.12.2024).

Разом із Повідомленням від 03.12.2024 підприємством надано низку документів.

Відповідно до реєстраційних даних, з 16.07.2015 до 08.04.2022 року податковою адресою (місцезнаходженням) підприємства була - 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, 8.

Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (зі змінами та доповненнями), Краматорська міська територіальна громада не входить до переліку тимчасово окупованої території або території активних бойових дій.

В Повідомленні від 03.12.2024 АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» зазначає, що вся первинна та інша документація за період з 01.03.2017 по 05.03.2022 залишилась на тимчасово окупованій території.

Позивачем надано скановану копію договору оренди офісу від 30.04.2015 №300415-1Д3.4/45 з ТОВ «МУЛЬТІМОДАЛ ТРАНСПОРТ СИСТЕМ» (код ЄДРПОУ 13489250), зазначивши що копія була зроблена до лютого 2022 року.

Також надані скановані копії договорів з додатками та додатковими угодами про надання послуг ведення бухгалтерського обліку від 31.01.2017 № 5997- ДС/ОЦО-2017, від 01.01.2020 № 11593-ДС/ОЦО-2020, від 19.01.2021 № 13045-ДС/ ОЦО-2021 укладені з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС».

Згідно з Єдиним реєстром податкових накладних та наданими поясненнями, послуги ведення обліку та складання звітності для АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надає ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 34456687) у т.ч. за період з 01.01.2015 по теперішній час.

Місцезнаходження (податкова адреса) ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» : з липня 2015 року по жовтень 2022 року - 01032, м. Київ, вул. Льва Толстого, 57, з 12 жовтня 2022 року по теперішній час - 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8, офіс літера Д.

АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надані скановані копії договорів з додатками та додатковими угодами з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» про надання послуг ведення бухгалтерського обліку від 31.01.2017 № 5997-ДС/ОЦО-2017, від 01.01.2020 № 11593-ДС/ОЦО-2020, від 19.01.2021 № 13045-ДС/ОЦО-2021.

Відповідно до наданих додаткових угод, послуги надаються в м. Маріуполі.

При цьому, будь-яка інформація щодо фізичного переміщення первинних документів з території структурних підрозділів та місцезнаходження посадових осіб АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (м. Краматорськ) до місця зберігання у м. Маріуполі відсутня, також відсутня інформація щодо пристосованості (придатності) цього приміщення для забезпечення архівного зберігання документів, та фактично наданих/отриманих послуг архівування документів.

Вказує, що в Повідомленні від 03.12.2024 не зазначається про неможливість вивезення електронних носіїв (серверів, тощо), за допомогою яких ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» здійснюється податковий та бухгалтерський облік.

Звертає увагу, що за період діяльності, зазначений у Повідомленні від 03.12.2024, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» подавало податкову та фінансову звітність, у т.ч. після початку війни податкові декларації та звіти за 2022-2023 року.

Зазначає, що за результатами аналізу ІКС «Податковий блок» надсилання податкової звітності, податкових накладних з ІР адреси в м. Маріуполі не встановлено. Протягом 2021 року податкова звітність АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надсилалась з ІР адреси, яка розташована в м. Києві.

Наголошує, шо позивач не заперечує той факт, що за результатами розгляду Повідомлення від 03.12.2024 та доданих до нього документів, інформації з баз даних ІКС ДПС, інших відкритих джерел інформації, встановлено недостатність документальних підтверджень щодо знаходження первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку на території м. Маріуполь та відповідно відсутність підстав для застосування норм підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу по Повідомленню АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» від 03.12.2024.

З зазначених причин просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем надано відповідь на відзив від 28.05.2025 року, зазначає, що п.п.69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не містить підстав для відмови у застосуванні спеціальних правил у разі неможливості вивезення платником податків первинних документів, якщо платником податків надано докази на підтвердження своїх доводів, а територія на якій знаходяться первинні документи визначена у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Тлумачення п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України дає підстави зробити висновок, що у разі якщо платник податків подав до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів з підстав ведення на територіях знаходження первинних документів бойових дій або якщо території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, і будь яке знаходження там становить загрозу життю працівникам підприємства, у контролюючого органу не було підстав для відмови у застосуванні спеціальних правил до позивача.

Таким чином, оскільки позивач подав повідомлення про неможливість вивезення первинних документів відповідно до п. п. 69.28 п. 69 ПК України, а чинне законодавство не містить правових підстав для відмови у застосуванні спеціальних правил у випадку подання такого повідомлення, а тому спірне рішення є незаконним незалежно від доведення відповідачем протилежного.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» є юридичною особою зареєстровано 12.11.1998 року та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 00131268, що підтверджується відомостями з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Основним видом діяльності позивача є розподілення електроенергії (код КВЕД 35.13).

Позивача в спірному періоді було зареєстровано за адресою: 84302, Україна, Краматорський р-н, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Комерційна, будинок, 8.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 27.11.2018 року № 1532 позивач має діючу ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Маріупольського, Нікольського, Мангушського, Авдіївського, Олександрівського, Волноваського, Мар'їнського, Покровського, Селидівського, Великоновоселівського, Торецького, Дружківського, Слов'янського, Костянтинівського, Добропільського, Криворізького, Лиманського, Бахмутського та Краматорського районів Донецької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) платника податків, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

Отже, позивач має структурні одиниці, яка провадять господарську діяльність з розподілення електороенергії, зокрема й на території Маріупольського району Донецької області, яка в дійсний час є тимчасово окупованою збройними формуваннями російської федерації, що не є спірною обставною між сторонами.

На виконання вимог підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України позивач надав до контролюючого органу подання від 03.12.2024 року про неможливість вивезення первинних документів за період березень 2017 - березень 2022 року.

Разом з поданням позивачем було подано документи, які доводять обставини неможливості вивезення первинних документів з міста Маріуполь, а саме:

- наказ генерального директора №795-ОД від 04.05.2017 «Про визначення місця зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, договірної документації»;

- повідомлення про втрату контролю над структурними підрозділами, направленого до Офісу Генерального прокурора, Міністерства енергетики України, Служби безпеки України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, ПрАТ «НЕК Укренерго»;

- накази про тимчасове зупинення діяльності структурних підрозділів АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»;

- постанова від 27.11.2018 № 1532 «Про видачу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом»;

- договори з додатками та додатковими угодами про надання послуг ведення бухгалтерського обліку від 31.01.2017 № 5997-ДС/ОЦО-2017, від 01.01.2020 № 11593- ДС/ОЦО-2020, від 19.01.2021 № 13045-ДС/ОЦО-2021 укладені з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС»;

- акти звірки взаємних розрахунків з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС»;

- договір оренди офісу від 30.04.2015 №300415-1Д3.4/45 з ТОВ «МУЛЬТІМОДАЛ ТРАНСПОРТ СИСТЕМ»;

- картка субконто з ТОВ «МУЛЬТИМОДАЛ ТРАНСПОРТ СИСТЕМ» за період квітень 2015 - червень 2017 року;

- інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта по АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»;

- деталізований перелік первинних документів за період з 01.07.2015 по 31.03.2022 року.

В повідомленні позивачем зазначено про неможливість вивезення таких документів:

- Договірна документація;

- Видаткові накладні;

- Акти виконаних робіт, акти наданих послуг;

- Податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (отримані та видані);

- Платіжні доручення;

- Рахунки-фактури;

- Касові книги, касові ордери;

- Розрахунково-платіжні відомості;

- Табеля обліку робочого часу;

- Авансові звіти з додатками;

- Акти введення в експлуатацію основних засобів, МШП;

- Акти списання товарно-матеріальних цінностей, необоротних активів, МШП;

- Матеріальні звіти;

- Товарно-транспортні накладні та шляхові листи;

- Картки обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини, картки напрацювання акумуляторних батарей;

- Вантажні митні декларації;

- та інші документи.

Проте, рішенням відповідача № 33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року позивачу було відмовлено у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Зокрема, підставою для відмови у спірному рішенні вказано той факт, що Краматорська міська територіальна громада, де зареєстровано підприємство позивача, не входить до переліку тимчасово окупованої території або території активних бойових дій.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» було подано до ДПС України скаргу від 14.01.2025 року, однак отримано рішення ДПС України за результатами розгляду скарги від 13.03.2025 № 7118/6/99-00-06-03-03-06, яким ДПС України залишено без змін рішення Східного МУ ДПС по роботі з ВПП №33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року.

Перевіряючи правомірність рішення відповідача щодо відмови у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, суд виходить з такого.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Згідно з приписами ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

На виконання пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-1Х, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, згідно з підпунктом 69.1 (норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX застосовуються починаючи з 27 травня 2022 року) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Підпунктом 69.1 передбачено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до ст. 7 Закону України №996-XIV від 16 липня 1999 року «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996), підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Пунктом 2 ст. 9 Закону № 996 визначено, що первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити. Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг (п. 2.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88).

У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів оброблення інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами (п. 6 ст. 9 Закону №996).

Згідно з пунктом 3 статті 8 Закону № 996 відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок №225).

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Згідно з пунктом 3 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до платників податків, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків - юридичною особою податкового обов'язку, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу (пункт 8 передбачає, що платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення).

Пунктом 3 розділу II вищевказаного Порядку також встановлено, що заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими, обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно з пунктом 4 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до платників податків, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів, інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу. платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

При цьому, пунктом 7 розділу II Порядку №225 встановлено, що платники податків, які не подали, у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 1 розділу III Порядку, заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що виходячи із системного аналізу положень Порядку №225 його затвердження обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо.

Тобто, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.

При цьому, таку підставу як: б) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації зазначено в окремому підпункті 6 пункту 1 розділу II Порядку, який передбачає перелік підстав неможливості виконання податкових обов'язків.

Отже, ця підстава (критерій) є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.

Водночас, суд зауважує, що будь - яким нормативним актом необхідність вивезення первинних документів з міста зберігання не передбачена.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні/затверджувався Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

На момент звернення позивача із заявою про неможливість виконувати свої податкові обов'язки діяв Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 25 квітня 2022 р. за №453/37789 (далі Наказ №75), до якого включено, зокрема, Маріупольська міська територіальна громада Донецької області, де, як зазначає позивач, знаходилася втрачена бухгалтерська документація.

Як зазначено вище, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження та податкова адреса АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» у спірному періоді з 16.07.2015 до 08.04.2022 року: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, 8.

В повідомленні позивача від 03.12.2024 АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» зазначено, що вся первинна та інша документація за період з 01.03.2017 по 05.03.2022 залишилась на тимчасово окупованій території.

Позивачем надано копію договору оренди офісу від 30.04.2015 №300415-1Д3.4/45 з ТОВ «МУЛЬТІМОДАЛ ТРАНСПОРТ СИСТЕМ».

Також надано копії договорів з додатками та додатковими угодами про надання послуг ведення бухгалтерського обліку від 31.01.2017 № 5997- ДС/ОЦО-2017, від 01.01.2020 № 11593-ДС/ОЦО-2020, від 19.01.2021 № 13045-ДС/ ОЦО-2021, укладені з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС».

Нежитлові приміщення офісу знаходились на праві оренди у позивача з травня 2015 року на підставі договору оренди № 300415- 1Д3.4/45 від 30.04.2015, укладеному Позивачем з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МУЛЬТІМОДАЛ ТРАНСПОРТ СИСТЕМ» (ТОВ «М ТРАНС», місцезнаходження: Україна, 87518, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Бахчиванджи, 72.

Відповідач зазначив, що згідно з Єдиним реєстром податкових накладних та наданими поясненнями, послуги ведення обліку та складання звітності для АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надає ТОВ «ДТЕК СЕРВІС», у т.ч. за період з 01.01.2015 по теперішній час. Місцезнаходження (податкова адреса) ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» : з липня 2015 року по жовтень 2022 року - 01032, м. Київ, вул. Льва Толстого, 57, з 12 жовтня 2022 року по теперішній час - 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8, офіс літера Д.

Разом з тим, доказів наведеного, відповідачем не надано.

АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надані скановані копії договорів з додатками та додатковими угодами з ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» про надання послуг ведення бухгалтерського обліку від 31.01.2017 № 5997-ДС/ОЦО-2017, від 01.01.2020 № 11593-ДС/ОЦО-2020, від 19.01.2021 № 13045-ДС/ОЦО-2021. Відповідно до наданих додаткових угод, послуги надаються в м. Маріуполі.

Крім того, наказом позивача від 04.05.2017 № 795-ОД «Про визначення місця зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, договірної документації», ця адреса була визначена позивачем з 01.04.2017 місцем збору та зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та договірної документації та інших документів.

Отже, офіс, в якому був розміщений відділ з бухгалтерського обліку та звітності, знаходився у місті Маріуполі по вул. Бахчиванджи, 72, тобто на тимчасово окупованій території. За цією є адресою визначено місце зберігання бухгалтерських документів позивача, що унеможливлює вивезення електронних носіїв (серверів, тощо), за допомогою яких ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» здійснюється податковий та бухгалтерський облік.

Відповідно до пункту 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Однак, виробничі потужності позивача знаходяться, у тому числі й на території Маріупольської міської територіальної громади Донецької області, тому позивач має передбачену підпунктом « 6» пункту 1 розділу II Порядку №225 підставу для визнання його таким, що не мав можливості виконання податкового обов'язку (підпунктом « 6» пункту 1 розділу II Порядку №225.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення № 33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач обрав неправильний спосіб порушеного права, а тому відповідач після скасування спірного рішення має повторно розглянути подання від 03.12.2024 року про неможливість вивезення первинних документів за період березень 2017 - березень 2022 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Обов'язковою умовою визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів рішенням суб'єкта владних повноважень.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, буд. 8, код ЄДРПОУ 00131268) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр-т. Поля Олександра, буд. 57, код ЄДРПОУ 43968079) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 33/32-00-04-02-02-01 від 26.12.2024 року про відмову акціонерному товариству «ДТЕК Донецькі електромережі» у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Зобов'язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути подання акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» від 03.12.2024 року про неможливість вивезення первинних документів за період березень 2017 - березень 2022 року з урахуванням правової позиції суду, наведеної у даному рішенні.

Стягнути з Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079) за рахунок бюджетних асигнувань на користь акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (код ЄДРПОУ 00131268) судові витрати з судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 29 травня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б. Голубова