Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 травня 2025 року Справа№369/4956/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Агсолко УКРАЇНА» до Північного міжрегіонального управління державної служби України з питань безпеки на транспорті, Державної служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Агсолко УКРАЇНА» звернулося до Києво-Святошинського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Північного міжрегіонального управління державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання незаконною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 326229 від 28.12.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що автомобіль, який був зупинений працівниками Укртрансбезпеки, був наданий водієві ОСОБА_1 виключно для службового використання, службових поїздок, а не для перевезення пасажирів та вантажів, з метою отримання прибутку. Вказав, що службовий автомобіль був наданий працівникам компанії у зв'язку зі службовою необхідністю, а саме: відрядження з метою прийому та перевезення техніки з порту, згідно з Наказом №19-ОД.
Позивач не погоджується зі спірною постановою, оскільки водій транспортного засобу за правилами, визначеними статтею 40 Закону України «Про автомобільний транспорт», повинен при собі мати та надавати на перевірку співробітникам Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки пакет документів, визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», водієм ОСОБА_1 були пред'явлені всі необхідні документи, а саме: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, наказ про відрядження в якому був перелік всіх працівників товариства, які знаходилися в автомобілі, що може розцінюватися як список пасажирів; наказ та довіреність на перегін техніки.
Відповідач-1, Північне міжрегіональне управління державної служби України з питань безпеки на транспорті правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Відповідач-2, Державна служба України з безпеки на транспорті, позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що відповідно до статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб, для автомобільного перевізника є: документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України. Оскільки під час перевірки транспортного засобу марки JAC, номерний знак НОМЕР_1 було виявлено, що на момент проведення перевірки були відсутні список пасажирів, до позивача, відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф. У задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою судді Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20.06.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08.07.2022 вирішено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Агсолко УКРАЇНА» до Північного міжрегіонального управління державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання незаконною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 326229 від 28 грудня 2021 року передати за підсудністю на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2025 вирішено прийняти до провадження адміністративну справу №369/4956/22, розгляд справи продовжити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2025 вирішено залучити до участі у справі другим відповідачем - Державну службу України з безпеки на транспорті, встановити строк на подання відзиву.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
17.11.2021 посадовими особами Укртрансбезпеки, відповідно до направлення № 026525 від 16.11.2021 на рейдову перевірку, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
За результатами рейдової перевірки інспекторами Укртрансбезпеки 17.11.2021 складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за № 317655 (далі - акт перевірки).
З акта перевірки вбачається, що під час перевірки транспортного засобу марки JAC, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , що належить ТОВ «Агсолко Україна» м. Київ, водій ОСОБА_1 , виявлено, що на момент проведення перевірки був відсутній список пасажирів. Водій від підписання акта відмовився.
Повідомленням від 08.12.2021 № 104122/19.1/24-21, ТОВ «Агсолко Україна» викликано для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 28.12.2022.
Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, постановою Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 28.12.2022 про застосування адміністративно-господарського штрафу № 326229, на підставі акта №317655, ТОВ «Агсолко Україна» притягнуто до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн за допущене порушення: відсутність на момент проведення перевірки списку пасажирів, відповідальність за яке передбачена абзацом третім статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Супровідним листом від 29.12.2022 спірну постанову направлено позивачеві.
Повідомлення позивача та розгляд справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом за відсутності ТОВ «Агсолко Україна», не є підставами позову.
Не погоджуючись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно з частиною сьомої статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, серед інших: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; контроль за здійсненням міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у пунктах видачі дозволів автомобільним перевізникам України.
Приписами частини чотирнадцятої статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок № 1567).
Згідно з п.14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку №1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:
-наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;
- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);
-відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
- оснащення таксі справним таксометром;
- відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;
- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;
- наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;
- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (п.20 Порядку №1567).
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3, що встановлено пунктом 21 Порядку №1567.
Згідно з пунктом 22 Порядку №1567, у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
За приписами статті 34 Закону № 2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів, забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до статті 35 Закону №2344-ІІІ послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення. Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні. Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних спеціальних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах спеціальних перевезень на договірних умовах із замовниками транспортних послуг. Перевезення пасажирів автобусами в режимі нерегулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах нерегулярних перевезень на договірних умовах із замовниками транспортних послуг.
Відповідно до статті 39 Закону №2344-ІІІ (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно з абз.2 ч.2 ст.40 Закону №2344-III водій автобуса зобов'язаний мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством.
Отже, вимогами ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачений обов'язок водія, у разі здійснення перевезення пасажирів автобусами для власних потреб, мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.
Відсутність у перевізника або незабезпечення водія автобуса переліченими документами, є підставою для застосування до перевізника штрафних санкцій відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III.
Отже, список пасажирів, завірений підписом перевізника, є документом, який водій зобов'язаний мати при собі під час здійснення переведення пасажирів автобусами, у тому числі для власних потреб, та має пред'явити під час проведення рейдової перевірки.
Так, згідно з матеріалами справи, під час перевірки транспортного засобу позивача, яким керував водій ТОВ «Агсолко Україна» Савчук Олександр Анатолійович, встановлено, що у водія на момент перевірки був відсутній список пасажирів, яких перевозять, завіреного підписом перевізника.
Позивач не заперечує, що на момент перевірки список пасажирів, завірений підписом перевізника був відсутній. Такий список також не подано до адміністративного позову.
Разом з тим, позивач посилається на наявність наказу про відрядження №179-ОД від 17.11.2021 щодо осіб-пасажирів транспортного засобу, який перевірявся відповідачем.
Суд не приймає до уваги наявність такого наказу, оскільки наказ про відрядження не є списком пасажирів, завіреним підписом перевізника; вказаний наказ не містить інформацію про переміщення транспортом JAC SUNPAY номерний знак НОМЕР_1 , також докази надання водієм цього наказу уповноваженим особам відповідача при проведенні перевірки відсутні в матеріалах справи.
Стосовно посилань позивача на пояснення водія щодо неприйняття до уваги працівниками Укртрансбезпеки наявність всіх необхідних документів, суд не приймає до уваги, оскільки пояснення водія відсутні в матеріалах справи.
Отже, відсутність у водія на момент проведення перевірки будь-якого із передбачених документів становить склад господарського правопорушення, за яке саме до автомобільних перевізників застосовується адміністративно-господарський штраф, що і було здійснено відповідачем.
За наведеного, суд зазначає, що позивачем не доведено наявності підстав для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, а остання прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
В той же час, відповідачем обґрунтовано застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф.
За змістом частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Агсолко УКРАЇНА» (місце знаходження: м. Київ, вул. Ак. Вільямса, 6-Д, офіс 43, код ЄДРПОУ 39681109) до Північного міжрегіонального управління державної служби України з питань безпеки на транспорті (місцезнаходження: м. Київ, пр. Науки, б. 57, код ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв