Рішення від 30.05.2025 по справі 160/3465/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року Справа № 160/3465/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 20 регіональної військово-лікарської комісії, Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 11922/1 від 17.07.2024;

- визнати протиправним рішення 20 Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлено листом № 1854/7332 від 07.10.2024 про визнання правомірною постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 11922/1 від 17.07.2024;

- зобов'язати 20 Регіональну військово-лікарську комісію призначити нове обстеження/огляд стану здоров'я ОСОБА_1 щодо його придатності до військової служби.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що довідка ВЛК від 17.07.2024 прийнята з порушенням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402, оскільки не відображає реальний стан здоров'я позивача, згідно наявної медичної документації, ступеня придатності до військової служби. Крім того, на думку позивача, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України, 20 Регіональна військово-лікарська комісія протиправно ухиляються від свого обов'язку з розгляду скарги на рішення позаштатної військово-лікарської комісії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.

Витребувано у Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії доказів повноважності складу військово-лікарської комісії, яка здійснювала огляд ОСОБА_1 , листа медичного огляду лікарями спеціалістами військово-лікарської комісії відносно проведення медичного огляду ОСОБА_1 військово-лікарською комісією, пояснення щодо методик, діагностик, результатів досліджень, за якими військово-лікарська комісія визнала ОСОБА_1 придатним до військової служби, всі документи, що стали підставою для визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.

Згідно змісту наданого відповідачем відзиву, військова частина НОМЕР_1 (позаштатна ВЛК) проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні, зазначає, що позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 проведена військово-лікарська експертиза військовослужбовця ОСОБА_1 , амбулаторно, з дотриманням пункту 6.8 Глави 6 Розділу II Положення №402 комісією у складі лікарів: терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, оториноларинголога, психіатра (копія картки обстеження та медичного огляду додоється), медичний огляд позивача проведено з дотриманням вимог Графи 1 та Графи 6 Розділу II Положення 402. Постанова у формі Довідки від 17.07.2024 № 11922/1 прийнята членами ВЛК комісійно та відповідає вимогам статей 38, 39, 78, 79, 83 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402), статтям 38в, 39в, 78в, 79в, 83в Графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення №402).

Згідно змісту наданого 20 регіональною військово-лікарською комісією відзиву на позов, співвідповідач позов не визначає, заперечує проти його задоволення, з посиланням на правові висновку Верховного Суду у справах № 810/5009/18, № 806/526/16, зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Також зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , командир 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти молодший сержант військової частини НОМЕР_2 , призваний за мобілізацією ІНФОРМАЦІЯ_1 у серпні 2022 року.

21.05.2024 під час виконання бойового завдання з захисту Батьківщини, на околиці с. Володимирівка Донецької області, отримав поранення: вибухова травма, акубаротравма, контузія обох очей, садна лівої брови, термічний опік обличчя і стадії, дрібні вогнепальні осколкові сліпі поранення правого колінного суглобу, різана рана лівого стегна, перфорація обох барабанних перетинок, хронічна двобічна комбінована приглухуватість легкого ступеню важкості, ангіопатія сітківки обох очей.

Згідно довідки військово-лікарської комісії від 17.07.2024 № 11922/1 на підставі статей 38в, 39в, 788, 798, 83в графи II розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби.

16.08.2024 позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України зі скаргою на довідку ВЛК від 17.07.2024 №11922/1. В якій просив скасувати цю довідку та призначити нове обстеження/огляд для вирішення питання щодо придатності до військової служби.

У відповідь на адвокатський запит адвоката Хрипунова Д. щодо інформації про розгляд скарги на постанову військово-лікарської комісії А0206 від 17.07.2024, листом №23 від 598/9/29006, Центральна військово-лікарська комісія повідомила, що скаргу позивача направлено за належністю до 20 регіональної ВЛК.

Також, листом від 07.10.2024 № 1854/7332 20 регіональна військово- лікарська комісія повідомила позивача про те, що скарга позивача на довідку ВЛК від 17.07.2024 розглянута регіональною ВЛК та зазначено, що згідно наданих копій медичних документів постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 17.07.2024 №11922/1 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 17.07.2024 №11922/1 на теперішній час немає.

Зазначені обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Визначення військової служби міститься у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає державну службу особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року № 2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2801-XII) визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерством оборони України 14 серпня 2008 року затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402, в якому передбачено, що військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Визначення військово-лікарської експертизи міститься у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 та означає:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів МОУ (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з абзацами 1-3 пункту 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до абзаців 1-5 пункту 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Пунктом 2.3 розділу І Положення № 402 передбачено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. (підпункт 2.4.6. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).

Главою 3 розділу І Положення № 402 врегульовано порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК, якою відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402, є Центральна військово-лікарська комісія.

Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Так, судом у цій справі встановлено, що позивачем постанова ВЛК ВЧ НОМЕР_3 (позаштатної ВЛК) оскаржена відразу до Центральної військово-лікарської комісії. Разом з тим, остання перенаправила скаргу позивача до 20 регіональної військово-лікарської комісії (штатної ВЛК, ВЛК регіону).

На обґрунтування скарги позивач зазначив, що рішення ВЛК прийнято з порушенням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення), не відображає мій реальний стан здоров'я (згідно наявної медичної документації) та придатності до військової служби при визначенні ступеню придатності до військової служби не враховані усі обставини, такі як: раніше встановлені діагнози, медична документація про діагностику та лікування, скарги на стан здоров'я, що призвело до невірного визначення ступеню придатності до військової служби. Позивач посилався на діагностовані у нього хронічні захворювання: стан після вибухової травми (21.05.2024); гіпертонічна хвороба І стадія (ІММЛШ-81гр/м2); 1 недостатність мітрального, трикуспідального клапанів, з регургітацією І ступеню, СН 0; вегето-судинна дистонія з цефалгічним та астено-невротичним синдромами; короткозорість в 2,5 Д обох очей при гостроті зору 1,0 з корекцією та зазначав про систематичні головні та серцеві болі, слабкість, задишку навіть при незначних фізичних навантаженнях, підвищення тиску, зниження пам'яті, порушення сну, головокружіння, епізоди запаморочень та погіршення зору.

Згідно листа від 07.10.2024 № 1854/7332 20 регіональна військово- лікарська комісія встановила обгрунтованість довідки ВЛК від 17.07.2024 №11922/1 та повідомила позивача про те, що скарга позивача на довідку ВЛК від 17.07.2024 розглянута регіональною ВЛК, згідно наданих копій медичних документів постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 17.07.2024 №11922/1 прийнято обґрунтовано, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 17.07.2024 №11922/1 час немає.

Інших доводів або роз'яснень стосовно обгрунтованості довідки позаштатної ВЛК не наведено.

Таким чином, 20 регіональна ВЛК фактично відмовила позивачу у перегляді постанови позаштатної ВЛК, у вигляді довідки від 17.07.2024 №11922/1, та, як свідчать приписи пункту 3.4 розділу 3 Положення № 402, фактично визнавши скаргу позивача необґрунтованою.

Варто зазначити, що згідно Довідки про обставини травми від 24.05.2024 позивач 21.05.2024 отримав акуботравму з порушенням цілісності обох барабанних перетинок. Різана рана лівого стегна, дрібні вогнепальні осколкові поранення правового колінного суглобу. Садна лівої скули та брови. Термічний опік обличчя зліва 1 ст, за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини.

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суб'єктом владних повноважень на підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З листа 20 регіональної ВЛК від 07.10.2024 висновується, що 20 регіональна ВЛК лише констатувала правильність визначеного ступеню придатності позивача до військової служби, при цьому, яким чином 20 регіональна ВЛК дійшла саме такого висновку відповідач не обґрунтував, відповідних роз'яснень, як-то передбачено пунктом 3.4 Положення №402, у листі не наведено.

Крім того, у цьому контексті варто зауважити, що Верховний Суд у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 160/7153/20 наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду. Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12 лютого 2021 року у справі № 820/5570/16 від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції.

Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури прийняття таких.

У справі ж, що розглядається, 20 регіональна ВЛК у листі фактично відмовила позивачу у перегляді рішення позаштатної ВЛК, лише констатувавши правильність висновку, зазначеного у довідці від 17.07.2024, жодним чином не обґрунтувавши свою відмову у його перегляді, хоча позивачем надані до скарги всі необхідні медичні документи.

В даному випадку, права позивача порушуються не рішенням 20 регіональної військово-лікарської комісії від 07.10.2024, а фактично відмовою 20 регіональної ВЛК у перегляді ступеня придатності позивача до військової служби без обгрунтованих роз'яснень, викладеної у листі від 07.10.2024 №1854/7332.

Суд зауважує, що рішення, дії, бездіяльність суб'єкта владних повноважень повинні відповідати критеріям, зокрема, розсудливості, законності, обґрунтованості та добросовісності. Втім, відмова 20 регіональної ВЛК, що викладена у листі від 17.10.2024 №1854/7332 таким критеріям не відповідає.

При цьому, перевірка рішення позаштатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали.

На підставі зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову 20 регіональної військово-лікарської комісії у перегляді ступеню придатності позивача до військової служби, викладену у листі від 07.10.2024 №1854/7332.

Разом з тим, позивач у позові просить зобов'язати 20 Регіональну військово-лікарську комісію призначити нове обстеження/огляд стану здоров'я щодо його придатності до військової служби.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.

Однак, суд дійшов висновку, що задоволення повністю вказаних позовних вимог, без перевірки суб'єктом владних повноважень дотримання заявником усіх визначених законом умов, буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, а відтак в цій частині позов слід задовольнити частково, шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 16.08.2024, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Отже, у задоволенні позовних вимог стосовно зобов'язання 20 Регіональну військово-лікарську комісію призначити нове обстеження/огляд стану здоров'я ОСОБА_1 щодо його придатності до військової служби слід відмовити.

Щодо позовних вимог стосовно визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії А0206, яка оформлена довідкою від 17.07.2024 №11922/1.

Як вже зазначалось, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення» (пункт 3 Розділу І Положення №402).

До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду (п. 2 Розділу І Положення №402).

Отже, наведеними нормами передбачено, що рішення позаштатних ВЛК можуть оскаржуватись виключено до штатних ВЛК, або до ВЛК регіону, в свою чергу, рішення штатних ВЛК, або ВЛК регіону можуть оскаржуватись до Центральної ВЛК ЗСУ або до суду.

Таким чином, суди позбавлені повноважень вирішувати правомірність рішень позаштатних ВЛК, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 11922/1 від 17.07.2024.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих позивачем доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. 2, 5, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову 20 регіональної військово-лікарської комісії у перегляді ступеню придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової служби, викладену у листі від 07.10.2024 №1854/7332.

Зобов'язати 20 регіональну військово-лікарську комісію повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.08.2024, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні іншої частини позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 30.05.2025 року.

Суддя Н.Є. Калугіна