Єдиний унікальний номер 205/5462/25
Номер провадження3/205/1972/25
Іменем України
22 травня 2025 року м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Скрипник К.О., розглянувши матеріали, які поступили з Управління патрульної поліції у м. Дніпрі Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст.130 КУпАП, -
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року зазначено, що 23 березня 2025 року о 11.58 год., ОСОБА_1 , в м. Дніпро на вул. Мукачівська, 174, керував транспортним засобом - автомобілем «Opel Vectra», д/н НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей, які не реагують на світло. Від проходження медичного огляду ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, правопорушення вчинено повторно протягом року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Ващенко О.В. вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнали. Пояснили, що 23.03.2025 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року за ч. 2 ст. 130 КУпАП, з порушеннями, зазначеними в протоколі він не згоден, оскільки вказаний протокол не відповідає матеріалам справи та вимогам закону. ОСОБА_1 пояснив, що 23 березня 2025 року о 11.58 год. його зупинили працівники поліції, зазначив, що він не відмовлявся пройти огляд на визначення стану сп'яніння, просили провадження у справі закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Захисник Ващенко О.В. виклав заперечення письмова, та направив через систему «Електронний суд».
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Ващенко О.В., дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження в справі про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
В силу ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку відповідним органом встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідальність за ч. 2 ст. 130 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, у разі керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, можуть бути виключно водії.
Так, адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності.
Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та оформлення результатів такого огляду визначається Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
В якості ознак наркотичного сп'яніння, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 зазначено: виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей, які не реагують на світло.
Згідно з вимогами п. 6, 7 розділу 1 Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в порушення Інструкції не було надано направлення на огляд в заклад охорони здоров'я, співробітник поліції не забезпечив доставку водія до найближчого закладу охорони здоров'я.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, до матеріалів справи долучено диск із відеофіксацією із нагрудної відеокамери працівника поліції. Так, на відеозаписі не зафіксовано, щоб на місці зупинки транспортного засобу поліцейськими відповідно до Інструкції було оголошено, які ознаки наркотичного сп'яніння маються у ОСОБА_1 . Відеозапис розпочинається з того,що ОСОБА_1 виходить з автомобіля, починає спілкування з працівниками поліції, не заперечує, що керував транспортним засобом. Натомість, працівниками поліції виявлено ознаки підроблення посвідчення водія, після чого було викликано слідчу групу. Далі відеозапис обривається, після чого знову починається з оформлення поліцейськими протоколів за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 126 КУпАП та ч. 2 ст. 130 КУпАП, тобто на відеозаписі відсутня повна, послідовна процедура проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу, або відмова від проходження огляду у встановленому законом порядку.
Проведений відеозапис є неповним та не містить відеофіксації всіх необхідних обставин, в підтвердження вини особи для притягнення її до адміністративної відповідальності, зокрема не зафіксована відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду у встановленому законом порядку.
Фактично працівниками поліції не проведено повної та безперервної відеофіксації в підтвердження обставин зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року.
З наведеного необхідно прийти до висновку, що працівниками поліції порушено процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, суддя прийшов до висновку, що відеозапис не підтверджує обставини зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року.
Також, в матеріалах даної адміністративної справи немає відповідних доказів відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом, жодних дій щодо його відсторонення вчинено не було, тобто існують обґрунтовані підозри, що навіть попри наявність складеного відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 КУпАП, останній міг продовжити свій рух. Дані обставини не залишають у суду сумнівів в упередженості дій співробітників поліції, якими не було виконано вимог ст. 266 КУпАП, чим порушено порядок огляду водіїв на стан сп'яніння встановлений Законом, оскільки, всупереч тому, що спочатку у водія було встановлено наявність ознак сп'яніння, його все-одно не було відсторонено від керування всупереч складеному відносно нього протоколу.
Відтак, належні та допустимі докази в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Вищезазначені істотні порушення при провадженні у справі про адміністративне правопорушення та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 унеможливлюють встановлення даних про винуватість останнього у інкримінованому йому правопорушенні з відомостей протоколу серії ЕПР 1 № 279423 від 23.03.2025 року.
Таким чином, враховуючі вищевикладені обставини в їх сукупності, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим, провадження по справі відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови
Апеляційна скарга, подаються до відповідного апеляційного суду через Новокодацький районний суд міста Дніпра.
Суддя К.О. Скрипник