Справа № 522/11574/25
Провадження № 1-в/522/270/25
29 травня 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши в залі Приморського районного суду м. Одеси № 106 подання начальника відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця АДРЕСА_1 , раніше засудженого:
- 17.05.2022 року вироком Приморського районного суду м. Одеси за ч. 3 ст. 185 КК України, гр. ОСОБА_4 було засуджено до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки; 19.05.2022 року був звільнений після відбуття строку покарання,
за участю:
представника ВП №1 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області - ОСОБА_5 ,
особи, стосовно якої встановлюється адміністративний нагляд, - ОСОБА_4 , -
В провадження Приморського районного суду м. Одеси надійшло подання начальника відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_3 , про продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 строком на шість місяців.
Згідно подання, 27.05.2025 року гр. ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок, схильний до вчинення правопорушень. За формальними признаками ОСОБА_4 підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі». В зв'язку з тим, що протягом 1 року ОСОБА_4 , неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення адміністративного нагляду за ч. 1, 2 ст. 178 КУпАП.
В судовому засіданні представник ВП №1 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області - ОСОБА_5 , просив задовольнити подання та продовжити адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_4 строком на шість місяців.
В судовому засіданні особа, стосовно якої встановлюється адміністративний нагляд, ОСОБА_4 , не заперечував проти задоволення подання щодо встановлення йому адміністративного нагляду.
Розглянувши подання начальника відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_6 , вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку, що подання не підлягає задоволенню з огляду на таке.
17.05.2022 року вироком Приморського районного суду м. Одеси за ч. 3 ст. 185 КК України, гр. ОСОБА_4 було засуджено до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки, та згідно довідки про звільнення серії ОДС №19240, 19.05.2022 року був звільнений після відбуття строку покарання.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2024 року, ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Відповідно п. 3 ч. 2 ст. 539 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК) суд, в межах територіальної юрисдикції якого проживає засуджений, має право вирішувати питання, які виникають під час виконання вироків.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 166 Кримінально-виконавчого кодексу, систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення засудженим трьох і більше таких правопорушень.
Статтею 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративним наглядом є система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції, котрий у відповідності до ст. 2 вказаного Закону встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особами, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд, є засуджені до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджені два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку, терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Згідно п. а) ч. 2 ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Як вбачається з матеріалів справи, подання про направлення матеріалів до суду для вирішення питання щодо продовження адміністративного нагляду було складено 27.05.2025 року та того ж дня передано до Приморського районного суду, тобто в останній день встановленого ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2024 року адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4
29.05.2025 року працівниками поліції було здійснено привід засудженого ОСОБА_4 для розгляду вказаного подання, тобто після сплину строку дії адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , встановленого ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2024 року.
Отже, враховуючи те, що на час розгляду подання сплинув строк дії встановленого ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 27.05.2024 року адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , працівниками поліції своєчасно не було забезпечено його явку до суду, суд дійшов висновку про необхідність відмовити в задоволенні подання відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду до раніше засудженого ОСОБА_4 , строком на 6 місяців, оскільки на момент розгляду подання такий строк закінчився, тому не може бути продовженим.
У разі наявності підстав для встановлення адміннагляду відносно ОСОБА_4 , уповноважений орган не позбавлений права звернутися з відповідним поданням у передбачений чинним законодавством спосіб.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», -
В задоволенні подання начальника відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду до раніше засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 (шість) місяців, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Приморського районного
суду м. Одеси ОСОБА_7