Постанова від 30.05.2025 по справі 947/20004/25

Справа № 947/20004/25

Провадження № 1-кс/947/7930/25

УХВАЛА

30.05.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 62023000000000194 від 06.03.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси звернувся детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Відділ детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000194 від 06.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Офіс Генерального прокурора.

Досудове розслідування проводиться щодо незаконних схем надання фінансовими компаніями незаконних послуг, у тому числі, із використанням цінних паперів, інститутів спільного інвестування та удаваних фінансових правочинів, вчинені у порушення обов'язків здійснення первинного фінансового моніторингу і спрямованих на приховування, маскування походження майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.

Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що група осіб у складі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 не маючи відомостей про офіційні доходи, з метою введення у легальний оборот значних коштів, отриманих злочинним шляхом для безперешкодного їх використання, вчинила ряд фінансових правочинів, у тому числі, предметом яких були цінні папери, з метою набуття у власність нерухомого та рухомого майна і ряду суб'єктів підприємницької діяльності.

З метою введення у легальний оборот значних коштів, отриманих злочинним шляхом ОСОБА_4 та інші, розробили злочинний план який включав в себе на першому етапі придбання інститутів спільного інвестування (далі - ІСІ), через які під видом інвестиційної діяльності, будуть проводиться фінансові операції спрямовані на придбання статутних капіталів суб'єктів підприємницької діяльності, які ведуть легальну господарську діяльність.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та п. 5 ч. 2 ст. 41 Закону України «Про банки і банківську діяльність» компанії з управління активами є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, і зобов'язані забезпечувати функціонування належної системи управління ризиками, застосувати у своїй діяльності ризик-орієнтовний підхід та вживати належний обсяг заходів з метою мінімізації ризиків, а також запобігати використанню послуг та продуктів для проведення клієнтами фінансових операцій із протиправною метою.

Згідно з ст. 21 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброю масового знищення» при визначенні того, чи є підозрілою фінансова операція або діяльність, суб'єкт первинного фінансового моніторингу враховує типологічні дослідження, підготовлені спеціально уповноваженим органом та оприлюднені ним на своєму веб-сайті, а також рекомендації суб'єктів державного фінансового моніторингу.

Згідно з Типологією дослідження легалізації (відмивання) доходів одержаних злочинних шляхом, з використання готівки від 2011 року розміщеної на сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 : «Метою приховування джерела походження злочинних доходів та інтеграції їх у реальний сектор економіки є передача активів, використовуючи такі інструменти як підроблені документи на товари, послуги та роботи.

В умовах чіткого контролю фінансової системи та зовнішньоекономічної діяльності зі сторони органів державної влади увага злочинців зосереджується на використанні готівки в злочинних схемах, а саме переведенні безготівкових коштів у готівку та її переміщення між учасниками таких схем.

Вказане не потребує зусиль з боку злочинців в частині оформлення великої кількості документів або реального постачання товару, робіт та послуг через митні кордони, і має на меті - ускладнення пошуку та виявлення злочинних доходів, розміщення активів у зручних місцях чи у зручній формі з подальшим оперативним доступом до них у випадку необхідності».

Зазначені дії порушують норми Податкового кодексу України, зокрема п. 44.1 ст. 44, п. 49.2 ст. 49, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, а також Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» (затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 і Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999 № 996-ХІV. Незаконні маніпуляції з фінансовими документами, удавані позики та незаконні операції з ПДВ, фіктивні контракти та виведення грошей за кордон є частиною добре спланованої схеми, яка не лише завдала збитків державному бюджету, а й створила умови для легалізації незаконно отриманих коштів.

В свою чергу, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), виконуючи свою злочинну роль у вказаній злочинній діяльності, умисно, з метою власного збагачення, сотворило інвестиційні фонди АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) в порушення вимог первинного фінансового моніторингу провели, уклали угоди купівлі-продажу акцій вказаних інвестиційних фондів на користь ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , які не мали відомостей про походження коштів, які дають розуміння про джерела їх походження чи підстави володіння/розпорядження ними (прав на них) отримали у власність акції вартістю більше 200 млн грн. Надалі службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за рахунок активів інститутів спільного інвестування - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », які сформовано у порушенні вимог Закону України Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» з метою введення в легальний оборот коштів, отриманих злочинним шляхом, уклали правочини купівлі статутних капіталів ряду суб'єктів підприємницької діяльності, зокрема ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), яке має ліцензію на надання фінансових послуг мікрокредитування під брендом « ІНФОРМАЦІЯ_11 » із активами 123 млн гривень, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), яка має ліцензію на надання фінансових послуг лізингу, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) із статутним капіталом 10 млн грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) резидента « ІНФОРМАЦІЯ_15 » із основним видом діяльності комп'ютерне програмування із доходом 20 млн грн у 2024 році.

Відповідно до відомостей Ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_16 протягом 2013-2025 років ОСОБА_4 отримав дохід на загальну суму близько 220 тис грн, ОСОБА_6 отримав дохід на загальну суму близько 700 тис грн, ОСОБА_5 доходів не мала, ОСОБА_8 отримав дохід на загальну суму 2 тис грн, ОСОБА_7 отримав дохід на загальну суму близько 14 тис грн.

Одночасно протягом 2020-2025 років вказані особи набули у власність нерухомого та рухомого майна вартістю десятки мільйонів гривень не маючи офіційних доходів, зокрема, 9 квартир (апартаментів) у житлових комплексах бізнес класу м. Києва, заміський будинок в елітному котеджному містечку Київської області, 4 паркомісця, 3 нежитлові приміщення, 2 земельні ділянки у м. Києві люксові автомобілі, зокрема Audi SQ7, Audi SQ8, Audi Q7, Renge Rover, Mercedes-Bens GLE, Audi A5.

Крім того встановлено, шо протягом 2020-2025 років ОСОБА_4 та інші вказані особи отримали контроль над статутними капіталами ряду суб'єктів підприємницької діяльності, зокрема АТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_24 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), Компанія нерезидент « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (Республіка Кіпр, код НОМЕР_26 ), Компанія нерезидент « ІНФОРМАЦІЯ_31 » (Республіка Кіпр, код C460933).

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення та встановлення причетних до вчинення кримінальних правопорушень осіб, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, що зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_32 (код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ) та його відокремлених підрозділах.

Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

В судове засідання детектив не з'явився, разом з тим детективом до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.

Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_33 (код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.

На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.

Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , керівнику відділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_11 , а також групі прокурорів що входять до складу групи прокурорів - прокурорам відділу Офісу Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , прокурору Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_17 , прокурору Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_18 тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, із вилученням належним чином завірених їх копій (з урахуванням вимог ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» із зазначенням слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії), а також копій в електронному вигляді на оптичному носії для лазерних систем зчитування, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_33 (код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

-Інформацію про видачу ліцензій чи реєстрацію надавачів фінансових послуг (на діяльність фінансової компанії) чи платіжних послуг (платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг) або інших дозвільних документів стосовно: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ) із зазначенням реквізитів рішення про видачу, анулювання чи зменшення ліцензії, із вказанням терміну дії та виду фінансової послуги чи платіжних послуг;

-Документи подані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ) на отримання ліцензій чи реєстрацію надавачів фінансових послуг (на діяльність фінансової компанії) чи платіжних послуг (платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг) або інших дозвільних документів, із змінами та доповненнями за увесь час;

-Документи складені працівниками ІНФОРМАЦІЯ_33 при розгляді документів на отримання ліцензій чи реєстрацію надавачів фінансових послуг (на діяльність фінансової компанії) чи платіжних послуг (платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг) або інших дозвільних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 );

-Документи складені працівниками ІНФОРМАЦІЯ_33 щодо перевірок відповідності умов провадження (здійснення) ними діяльності з надання фінансових послуг згідно отриманих ліцензій та реєстрацію надавачів фінансових послуг (на діяльність фінансової компанії) чи платіжних послуг (платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 );

-Документи складених працівниками ІНФОРМАЦІЯ_33 за 2022-2025 роки за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю), у тому числі, нагляду з питань фінансового моніторингу, надання фінансових послуг чи платіжних послуг, стосовно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПО НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 );

-Документи складених працівниками ІНФОРМАЦІЯ_33 за 2022-2025 роки стосовно набуття чи зміни володіння корпоративними правами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ), а також щодо відповідності ділової репутації їх службових осіб;

-Листування за 2020-2025 роки проведеного ІНФОРМАЦІЯ_36 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ), проведеної відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5.

Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.

Попередити уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_33 (код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1