Справа № 752/1840/25
Провадження № 3/752/1656/25
Суддя Коваль В.О.
06.03.2025 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Коваль В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ГУ ДПС у м. Києві ДПС України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , обіймаючи посаду директора ТОВ «МІРАТЕХ КОНСАЛТИНГ»,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу № 5745 від 20.12.2024 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора ТОВ «МІРАТЕХ КОНСАЛТИНГ», вчинила правопорушення, а саме: п. 44.1 ст. 44, п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ, в результаті чого знижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 318599 грн, в тому числі за 2021р на суму 253955 грн; за 2022р на суму 64644 грн. 2) п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПКУ. Ненадання контролюючому органу документів під час перевірки. 3) п. 63.3 ст. 63 ПКУ, не подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формаою, 20-ОПП. 4) п. 201.1, п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за червень 2022, червень 2024, квітень 2024.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, була належним чином повідомлена.
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, зокрема, протокол № 5745 від 20.12.2024 складений стосовно ОСОБА_1 , копію акту про результати документальної планової виїзної перевірки, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно п.7 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчились строки, передбачені ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, оскільки правопорушення відбулось у червні 2024; квітні 2024; червень 2022 року, проте суддею Коваль В.О. матеріали провадження отримані лише 21.01.2025 суд вважає, що строки для складання протоколу про адміністративне правопорушення були пропущені, тому розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 38, 247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.О. Коваль