Рішення від 29.05.2025 по справі 908/260/25

номер провадження справи 34/7/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.2025 Справа № 908/260/25

м.Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Концур Г.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 908/260/25

за позовом: Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Дельта Вест Ойл Груп», ідентифікаційний код юридичної особи 35782357 (вул. Єршова, буд. 1, м. Луцьк, Волинська область, 43000)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 ( пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107)

про стягнення 919 525 грн 95 коп.

за участю уповноважених представників сторін:

від позивача: Білик Н.О., посвідчення № 1417 від 31.10.2023, витяг ЄДР;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явилась;

вільний слухач: ОСОБА_1 , паспорт № НОМЕР_1 від 22.11.2021, орган, що видав 2301

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області 30.01.2025 через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Дельта Вест Ойл Груп» про стягнення 919 525 грн 95 коп. заборгованості за договорами оренди землі № 040926102222 від 02.12.2009 та №041026101931 від 11.08.2010, за період з 01.01.2021 по 01.10.2024.

Позовні вимог мотивовані тим, що обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.З моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024р. у справі №914/2848/22). Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від Орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Відомості, щодо сплати Відповідачем за Договором 1 та Договором 2 за період з 01.01.2021р. по 01.10.2024р. підтверджуються листом Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.11.2024р. №06.1-14/2264 та складає: 488 876,02 грн. у 2021р.; 533 691,12 грн. у 2022р.; 457 099,83 грн. у 2023р. та 245 481,97 грн. за період з 01.01.2024р. по 01.11.2024р. Розмір річної орендної плати Відповідача за 2021р., відповідно до умов Договорів становить: 264 635,20 грн. (Договір 1) + 326 627,21 грн. (Договір 2) = 591 262,41 грн. - 488 876,02 грн. (сплачена оренда у 2021р.) = 102 386,39 грн. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2021р. по 31.12.2021р. Відповідача. Розмір річної орендної плати Відповідача за 2022р., відповідно до умов Договорів становить: 291 098,72 грн. (Договір 1) + 359 289,93 грн. (Договір 2) = 650 388,65 грн. - 533 691,12 грн. (сплачена оренда у 2022р.) = 116 697,53 грн. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022р. по 31.12.2022р. Відповідача. Розмір річної орендної плати Відповідача за 2023 рік, відповідно до умов Договорів становить: 334 763,53 грн. (Договір 1) + 413 183,42 грн. (Договір 2) = 747 946,95 грн. - 457 099,83 грн. (сплачена оренда у 2023р.) = 290 847,12 грн. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2023р. по 31.12.2023р. Відповідача. Розмір річної орендної плати Відповідача за січень-жовтень 2024р., відповідно до умов Договорів становить: 293 197,06 грн. (Договір 1) + 361 879,82 грн. (Договір 2) = 655 076,88 грн. - 245 481,97 грн. (сплачена оренда за період з 01.01.2024р. по 01.10.2024р.) = 409 594,91 грн. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2024р. по 01.10.2024р. Відповідача. Загальна сума заборгованості з орендної плати за період 01.01.2021р. по 01.10.2024р. Відповідача складає: 102 386,39 грн. (за 2021р.) + 116 697,53 грн. (за 2022 р.) + 290 847,12 грн. (2023 р.) + 409 594,91 грн. (з 01.01.2024р. по 01.10.2024р.) = 919 525,95 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2025 справу № 908/260/25 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.02.2025 у справі № 908/260/25 прийнято позовну заяву до розгляду призначено судове засідання на 25.02.2025 о 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 25.02.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/260/25. Оголосив склад суду.

Суд з'ясував про відводи. Відводів не заявлено.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явились, причин не явки суду не повідомляв.

Ухвалою суду від 25.02.2025 суд залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 (пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107), оскільки рішення у справі може вплинути на його права або обов'язки.

18.02.2025 через підсистему “Електронний суд» до суду надійшов відзив. Відповідач заперечує проти позову та зазначає, що між Позивачем та Відповідачем існують орендні правовідносин, що полягають у строковому користуванні орендарем (Відповідачем) об'єктами оренди (земельними ділянками) на платній основі. Підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки є договори оренди таких земельних ділянок, а розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорах оренди. Чинне земельне законодавство України, у тому числі стаття 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки. Так, згідно п. 5 Договору № 1, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 551 867 грн. 06 коп., в цінах 2009 р. Згідно п. 5 Договору № 2, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 486 891,92 грн., в цінах 2010р. Зміни до п. 5 Договору № 1 сторонами не вносились, відтак розрахунок орендної плати Відповідачем робився виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначеної договором - 1 551 867 грн. 06 коп. Зміни до п. 5 Договору № 2 були внесені сторонами наступною додатковою угодою: - 12.11.2024 між сторонами була підписана додаткова угода № 202407000400167 за якою п. 5 Договору № 2 було викладено в наступній редакції: «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 7 237 596,32 грн. в цінах 2024 року». Таким чином, нарахування розміру орендної плати по Договорах здійснюється Відповідачем виходячи із розміру нормативної грошової оцінки земель встановлених умовами Договорів з урахуванням коефіцієнтів індексації за відповідний рік. Оскільки істотні умови Договору (щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки) були зміненні додатковою угодою № 20240700400167 від 12.11.2024, то відповідне договірне зобов'язання змінюється з 12.11.2024, тобто, з моменту укладення цієї додаткової угоди (частина третя статті 653 ЦК України). В Додатковій угоді № 20240700400167 від 12.11.2024 відсутнє посилання на ч. 7 ст.180 ГК України та ч.3 ст. 631 ЦК України, сторони не погоджували ретроспективну дію умов договору (додаткової угоди) - жодним з пунктів додаткової угоди № 20240700400167 від 12.11.2024 не встановлено, що її дія поширюється на правовідносини з 2021 року. Більше того, пунктом 6 додаткової угоди № 20240700400167 від 12.11.2024 встановлено, що дана додаткова угода набуває чинності після підписання сторонами. Зазначене підтверджує, що нарахування Позивачем орендної плати по Договору № 2 на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановленої додатковою угодою від 12.11.2024 за період з 2021 по 11.11.2024 є безпідставним та протиправним. Договір № 1 оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою м. Запоріжжя, Магістральна, буд. 100 Б, був укладений 02.12.2009. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена сторонами в п. 5 та становить 1 551 867 грн. 06 коп., в цінах 2009р. Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги в частині розміру орендної плати по Договору № 1 посилається на додаткову угоду № 201807000400238 від 12.10.2008р., згідно якої внесені зміни в п. 5 договору та змінено нормативно грошову оцінку земельної ділянки. Водночас, Відповідач вважає зазначену додаткову угоду № 201807000400238 від 12.10.2008 р. не укладеною. Додаткова угода № 201807000400238 від 12.10.2008р. не зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується копією додаткової угоди № 201807000400238 доданої Позивачем до позовної заяви, а також інформаційною довідкою № 403687591 від 14.11.2024. Відповідно, додаткова угода не набрала чинності. Щодо нарахування орендної плати за період з березня 2022 - грудень 2022 За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України). Водночас, Законом України від 11 квітня 2023 року N 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» користувачів земельних ділянок звільнено від сплати орендної плати на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року. Відтак, ТОВ «ДЕЛЬТА ВЕСТ ОЙЛ ГРУП», керуючись зазначеним Законом N 3050-ІХ здійснено розрахунок (уточнення) податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за 2022 рік, а саме з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року (підтверджується уточнюючою податковою декларацією за 2022 рік). Також відповідач вважає, що позовні вимоги про стягнення орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 заявлені за межами строку позовної давності.

19.02.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

Вищеперелічені документи прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.

В судовому засіданні представник позивача надала пояснення по суті спору.

Ухвалою суду від 25.02.2025 відкладено підготовче засідання по справі на 19.03.2025 о 11 год. 20 хв.

В судовому засіданні 19.03.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/260/25. Оголосив склад суду.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явились, причин не явки суду не повідомляли.

27.02.2025, 28.02.2025 через підсистему “Електронний суд» представник позивача і відповідача надіслали докази направлення процесуальних документів по справі на адресу третьої особи.

07.03.2027 до суду через підсистему “Електронний суд» третя особа надіслала пояснення.

Вищеперелічені документи прийнято судом до розгляду, долучено до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 19.03.2025 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання по справі на 02.04.2025 о 12 год. 20 хв.

В судовому засіданні 02.04.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/260/25. Оголосив склад суду.

Відповідач в судове засідання не з'явився, причини не явки суду не повідомляв.

02.04.2025 від представника відповідача до суду через підсистему “Електронний суд» надійшли пояснення, які прийняті судом до розгляду.

В судовому засіданні представник третьої особи надала пояснення по суті спору.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.04.2025 судом відкладено підготовче засідання по справі на 16.04.2025 о 11 год. 40 хв.

В судовому засіданні 16.04.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/260/25. Оголосив склад суду.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомляв.

16.04.2025 перед судовим засіданням третя особа через канцелярію суду надала пояснення.

Представник позивача зазначала, що отримала пояснення третьої особи безпосередньо від представника третьої особи перед судовим засіданням.

В судовому засіданні представник позивача усно надала пояснення з урахуванням пояснень третьої особи від 16.04.2025, оголосила про намір подачі клопотання про уточнення періоду стягнення заборгованості за договорами оренди землі №040926102222 від 02.12.2009р. та №041026101931 від 11.08.2010р.

Ухвалою суду від 16.04.2025 відкладено підготовче засідання по справі на 30.04.2025 о 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 30.04.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/260/25. Оголосив склад суду.

Відповідач та третя особа не з'явились, причини неявки суду не повідомляли.

16.04.2025 від представника позивача через підсистему “Електронний суд» надійшло клопотання про уточнення періоду стягнення заборгованості за договорами оренди землі № 040926102222 від 02.12.2009 та № 041026101931 від 11.08.2010, відповідно до якого позивач просить вважати період заборгованості з 01.01.2021 по 31.01.2024.

В судовому засіданні представник позивача надала пояснення по суті поданого клопотання та по суті спору.

Клопотання позивача прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.

Представник позивача в судовому засідання зазначила, що станом на 30.04.2025 всі наявні докази були подані до матеріалів справи та клопотання процесуального характеру відсутні.

За таких обставин, суд проаналізувавши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін про готовність справи до розгляду по суті, дійшов до висновку про можливість закриття підготовчого провадження та про призначення справи до розгляду по суті на 14.05.2025 о 11 год. 20 хв.

За клопотанням позивача розгляд справи відкладено на 29.05.2025 о 09 год. 40 хв.

В судовому засіданні 29.05.2025 здійснювалось фіксування судового процесу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала вимоги позовної заяви, просила її задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи в судове засіданні не з'явились, про дату час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

В судовому засіданні 29.05.2025 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників, суд

ВСТАНОВИВ:

01.12.2009 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (Орендар) було підписано договір оренди землі № 040926102222 (далі Договір 1).

Згідно із п. 1 Договору 1 Орендодавець відповідно до рішення тридцять п'ятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №72/128 від 28.10.2009, надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку для розташування автозаправного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Магістральна, буд. 100 Б.

Відповідно до п. 39 Договору 1, договір набирає чинності після підписання його сторонами та його державної реєстрації. Договір зареєстровано 02.12.2009.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за Договором 1, Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в оренду земельну ділянку загальною площею 0,2514 га з кадастровим номером 2310100000:07:040:0092.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,2514 га, за адресою: м.Запоріжжя, Магістральна, буд. 100 Б, кадастровий номер 2310100000:07:040:0092 (далі - Земельна ділянка-1) є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 14.11.2024.

Відповідно до п. 8. Договору 1, договір укладається строком до 09.01.2056.

Згідно із п. 5. Договору 1, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 551 867 грн. 06 коп., в цінах 2009 року.

Пунктом 9. Договору 1 передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 62 074 грн. 68 коп., що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2009 року.

01.07.2010 між сторонами була укладена додаткова угода №041026101825 до Договору 1 (далі - Додаткова угода 1).

Пунктом 1 Додаткової угоди, пункт « 9» Договору 1 сторони виклали в наступній редакції: « 6. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 29 581 грн. 69 коп., що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010р. із врахуванням часткового звільнення Орендаря від сплати орендної плати на 2010р. згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008р. та Запорізької обласної ради №7 від 27.11.2008р.».

12.10.2018 між Позивачем та Відповідачем була оформлена додаткова угода про внесення змін до Договору оренди землі (далі - Додаткова угода 2). Пунктом 1 Додаткової угоди, пункт « 5» Договору 1 виклали в наступній редакції: « 5. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4 410 586 грн. 74 коп., в цінах 2018р.». Пунктом 2 Додаткової угоди, пункт «9» Договору оренди землі виклали в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 264 635 грн. 20 коп., що складає 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2018 року.». Відповідач вважає цю додаткову угоду неукладеною.

11.08.2010 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (Орендар) було підписано договір оренди землі №041026101931 (далі Договір 2).

Згідно із п. 1 Договору 2 Орендодавець відповідно до рішення сорокової сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №113/136 від 19.05.2010р., надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку для розташування автозаправного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Донецьке шосе, 7.

Відповідно до п. 39 Договору 2, договір набирає чинності після підписання його сторонами та його державної реєстрації. Договір зареєстровано 12.08.2010.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,4148 га, за адресою: м. Запоріжжя, Донецьке шосе, 7, кадастровий номер 2310100000:07:046:0032 (далі Земельна ділянка-2) є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.11.2024 №403686028.

Відповідно до п. 8. Договору 2, договір укладається строком до 22.05.2055 року

Згідно із п. 5. Договору 2, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 486 891 грн. 92 коп., в цінах 2010 року

Пунктом 9. Договору 2 передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 99 475 грн. 68 коп., що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за Договором 2, Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в оренду земельну ділянку загальною площею 0,4148 га з кадастровим номером 2310100000:07:046:0032.

12.01.2024 між сторонами була укладена додаткова угода №202407000400167 про внесення змін до Договору оренди землі (далі Додаткова угода 1).

Пунктом 1 Додаткової угоди, пункт « 5» Договору 2 виклали в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 7 237 596 грн. 32 коп., в цінах 2024р.

Пунктом 2 Додаткової угоди, пункт « 9» Договору 2 виклали в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 434 255 грн. 78 коп., що складає 6% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2024р.».

Однак, 30.06.2015р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016р. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Земельні ділянки з кадастровими номерами 2310100000:07:040:0092 та 2310100000:07:046:0032 відносяться до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, розмір орендної плати якої складає 6% від нормативної грошової оцінки. 28.11.2018.

Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564), яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_1ctv8454o1jog1o5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 2310100000:07:040:0092 та 2310100000:07:046:0032, наданих для розташування автозаправних комплексів, які відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови і становить 6 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (№408986822 від 22.01.2025) право власності на об'єкт нерухомого майна - будівля операторської, літ.А, загальною площею 151,5 кв.м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Магістральна, 100 Б, зареєстровано 28.11.2013 р. за Відповідачем 1/1 власність.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (№408986872 від 22.01.2025) право власності на об'єкти нерухомого майна - будівля автозаправочного комплексу, загальною площею 156кв.м.; навіс, Б; навіс В; огорожа, 1; замощення, І, розташованих за адресою: м. Запоріжжя, вул. Магістральна, 100 Б, зареєстровано 29.03.2013р. за Відповідачем 1/1 власність.

Договорами оренди землі також встановлені обов'язки Орендаря: - у п. 30. Договору 1 та Договору 2 зазначено, що Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

З посиланням позивача, в даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за Договором 1 та Договором 2. Проте, Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема, за період з 01.01.2021р. по 01.10.2024р. включно у розмірі 919 525,95 грн, про стягнення якої позивач звернувся з позовом у цій справі.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню виходячи з такого.

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін врегульовані Договорами 1 та 2.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ “Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України “Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями статті 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором, а саме: обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.

Відповідно до п. 34.6. Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Згідно із ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Позивачем визначена заборгованість, що підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дельта Вест Ойл Груп» таким чином.

За Договором 1 за період з 01.01.2021 по 01.10.2024 включно, яка розрахована:

1) Сума орендної плати з 01.01.2021 по 31.12.2021 дорівнює: 4 410 586,74 грн (НГО в цінах 2018) * 1,00 (коефіцієнт індексації НГО за 2019) * 1,00 (коефіцієнт індексації НГО за 2020р.) = 4 410 586,74 грн (НГО в цінах 2021 року) * 6% = 264 635,20 грн.

2) Сума орендної плати з 01.01.2022 по 31.12.2022 дорівнює: 4 410 586,74 грн (НГО в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) = 4 851 646,41 грн (НГО в цінах 2022 року) * 6% = 291 098,78 грн.

3) Сума орендної плати з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює: 4 851 646,41 грн (НГО в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) = 5 579 392,22 грн (НГО в цінах 2022 року) * 6% = 334 763,53 грн.

4) Сума орендної плати з 01.01.2024 по 01.10.2024 дорівнює: = 5 579 392,22 (НГО в цінах 2023 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) = 5 863 941,22 грн (НГО в цінах 2024 року) * 6% = 351 836,47 грн; 351 836,47 грн. / 12 місяців = 29 319,71 грн. в місяць; 29 319,71 грн. в місяць * 10 місяців (з 01.01.2024 по 01.10.2024) = 293 197,06 грн.

Також, Запорізькою міською радою складено наступний розрахунок, щодо розміру орендної плати, не сплаченої Орендарем за Договором 2 за період з 01.01.2021 по 01.10.2024 включно, який розраховано наступним чином:

1) Сума орендної плати з 01.01.2024 по 01.10.2024 дорівнює: = 7 237 596,32 (НГО в цінах 2024 року) * 6% = 434 255,78 грн; 434 255,78 грн / 12 місяців = 36 187,98 грн в місяць; 36 187,98 грн в місяць * 10 місяців (з 01.01.2024 по 01.10.2024) = 361 879,82 грн.

2) Сума орендної плати з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює: 7 237 596,32 грн (НГО в цінах 2024 року) / 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) = 6 886 390,41 грн (НГО в цінах 2023 року) * 6% = 413 183,42 грн.

3) Сума орендної плати з 01.01.2022 по 31.12.2022 дорівнює: 6 886 390,41 грн (НГО в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) = 5 988 165,57 грн (НГО в цінах 2022 року) * 6% = 359 289,93 грн.

4) Сума орендної плати з 01.01.2021 по 31.12.2021 дорівнює: 5 988 165,57 грн (НГО в цінах 2021р.) * 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021р.) = 5 443 786,88 грн (НГО в цінах 2021 року) * 6% = 326 627,21 грн.

Розмір річної орендної плати Відповідача за 2021 рік, відповідно до умов Договорів становить: 264 635,20 грн (Договір 1) + 326 627,21 грн (Договір 2) = 591 262,41 грн - 488 876,02 грн. (сплачена оренда у 2021 = 102 386,39 грн. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 Відповідача.

Розмір річної орендної плати Відповідача за 2022 рік, відповідно до умов Договорів становить: 291 098,72 грн (Договір 1) + 359 289,93 грн (Договір 2) = 650 388,65 грн - 533 691,12 грн (сплачена оренда у 2022) = 116 697,53 грн сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 Відповідача.

Розмір річної орендної плати Відповідача за 2023 рік, відповідно до умов Договорів становить: 334 763,53 грн (Договір 1) + 413 183,42 грн (Договір 2) = 747 946,95 грн - 457 099,83 грн (сплачена оренда у 2023) = 290 847,12 грн сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 Відповідача.

Розмір річної орендної плати Відповідача за січень-жовтень 2024 року, відповідно до умов Договорів становить: 293 197,06 грн (Договір 1) + 361 879,82 грн (Договір 2) = 655 076,88 грн - 245 481,97 грн. (сплачена оренда за період з 01.01.2024 по 01.10.2024) = 409 594,91 грн сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2024 по 01.10.2024 Відповідача.

Загальна сума заборгованості з орендної плати за період 01.01.2021 по 01.10.2024 Відповідача складає: 102 386,39 грн (за 2021) + 116 697,53 грн. (за 2022) + 290 847,12 грн. (2023) + 409 594,91 грн. (з 01.01.2024 по 01.10.2024) = 919 525,95 грн.

Клопотанням від 16.04.25 період стягнення заборгованості за Договорами 1 і 2 уточнено: з 01.01.2021 по 31.10.2024.

В той же час, відповідач вказує, що у відповідності до законодавства, а саме пункт 69 підрозділу 10 Перехідні положення Податкового кодексу України, Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначений Постановою Кабінету міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364, а також Наказу від 22.12.2022 за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Додатком (Переліком) до вказаного Наказу, актуалізованим станом на 31.12.2022 року, у п. 2.3 Запорізька область зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і м. Запоріжжя є його невід'ємною частиною, віднесені до територій на яких ведуться активні бойові дії. Згідно до наказу №309, територія Запорізького району знаходилася в зоні активних бойових дій в період часу з 01.03.2022 року по 31.12.2022. Отже, плата за землю в цей період не повинна була стягуватися.

Згідно із вимогами частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, та пункту 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, яким унормовано, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду від 25.02.25 у справі № 908/929/24 в подібних правовідносинах наведено такі правові висновки з приводу застосування норм Закону України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану":

« 41. Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

42. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

43. Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

44. Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).

45. Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

46. На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.

47. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство згідно з Договорами №№1-3 орендує земельні ділянки: площею 0,4595 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0079; площею 6,2392 га, кадастровий номер 2310100000:07:044:0553; площею 1,0951 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0029 на території міста Запоріжжя.

48. Відповідно до вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

49. При цьому, Верховний Суд наголошує, що у пункті 2.3 вказаного Переліку по коду UA23060000000070350 не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому висновок суду апеляційної інстанції про те, що Запорізька територіальна громада не входить до території Запорізького району є необґрунтованим.

50. Окрім того, з огляду на наведене вище законодавче врегулювання порядку звільнення від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, зокрема, наявності затвердженого переліку відповідних територій, безпідставними також є висновки суду апеляційної інстанції щодо самостійного дослідження обставин проведення чи непроведення активних бойових дій на території міста Запоріжжя.

51. З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, Суд вказує на те, що Товариство мало право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя».

З урахуванням наведеної вище позиції Верховного Суду з приводу застосування правового регулювання за положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та того факту, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, у 2022 році відповідачем мало бути сплачено 108398 грн 11 коп. плати за землю, в той час як відповідач сплатив 533 691 грн 12 коп. за 2022 рік, тому залишок переплати має бути врахованим в оплату за 2023 рік.

Підсумовуючи наведене, правильною сумою заборгованості відповідача, яка підлягає стягненню в судовому порядку є 377 535 грн 41 коп.

Доводи відповідача з приводу неукладеності додаткової угоди, набрання чинності змінами за додатковими угодами стосовно нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та розміру плати за землю спростовуються постановою Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22.

Укладення додаткової угоди про внесення змін до Договору 1 та Договору 2 не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав. Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від Орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Належному способу захисту Орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої Орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України) рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Тобто, з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Велика Палата Верховного Суду своєю постановою від 05.06.204р. по справі №914/2848/22 зауважила, що:

« 108. Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

109. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

110. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.»

Відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, Позивач обґрунтовано звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача, адже у п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024р. у справі №914/2848/22 чітко визначено, що несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Контррозрахунок позивача є невірним, оскільки його складено на підставі нормативної грошової оцінки за 2009 рік, яка застосована у Договору 1, та нормативної грошової оцінки 2014 року, яка застосована у Договору 2, з урахуванням тільки коефіцієнтів індексації за кожен наступний рік, але без урахування рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7; від 28.11.2018 №26 та приписів п. 286.2. ст. 286 ПК України.

Підстав для застосування позовної давності відповідно до відзиву відповідача також немає.

Відповідно до ст. 256 ЦК Україна позовна давність це строк в межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність, згідно вимог ст. 257 ЦК України, встановлюється тривалістю у три роки.

Разом з цим, п.п. 12, 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. ст. 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину. У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені ст. ст. 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього кодексу продовжуються на строк його дії.

Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» в Україні встановлено карантин строком до 03.04.2020.

У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України №230 від 25.03.2020, №291 від 22.04.2020, №343 від 04.05.2020, №392 від 20.05.2020, №500 від 17.06.2020, №641 від 22.07.2020, №760 від 26.08.2020, №956 від 13.10.2020, №1236 від 09.12.2020, №104, від 17.02.2021, №405 від 21.04.2021, №611 від 16.06.2021, №855 від 11.08.2021, №981 від 22.09.2021, №1336 від 15.12.2021, №229 від 23.02.2022, №530 від 27.05.2022, №928 від 19.08.2022, №1423 від 23.12.2022, №383 від 24.04.2023 строк дії карантину продовжено до 30 червня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №651 від 27.06.2023р «Про відміну на території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню н території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» карантин відмінено з 24.00 год. 30.06.2023 Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

У подальшому, Указами Президента України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на теперішній час, та на теперішній час, продовжено дія воєнного стану в Україні.

Таким чином, строки визначені ст. 257 ЦК України були продовжені на час карантину та на період військового стану. Отже, виходячи з вище наведеного, позивачем не пропущено строк позовної давності за заявлений період орендної плати з 01.01.2021 по 31.10.2024.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дельта Вест Ойл Груп», ідентифікаційний код юридичної особи 35782357 (вул. Єршова, буд. 1, м. Луцьк, Волинська область, 43000) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105) 377 535 (триста сімдесят сім тисяч п'ятсот тридцять п'ять) грн 41 коп. заборгованості за договорами оренди землі №040926102222 від 02.12.2009 та №041026101931 від 11.08.2010, за період з 01.01.2021 по 31.10.2024, та 4 530 (чотири тисячі п'ятсот тридцять) грн 42 коп. судового збору. Видати наказ.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

4. В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 30.05.2025.

Суддя А.О. Науменко