17 листопада 2012 року
Справа № 0418/7572/2012
2-а/0418/373/2012
про відмову у відкритті провадження
17 листопада 2012 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська
Суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Маймур Ф.Ф., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «МІАНА'до Дніпропетровської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною, -
15 листопада 2012 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська надійшла вищезазначена адміністративна позовна заява, ознайомившись із матеріалами якої, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі нижчевикладеного.
Так, відповідно до ст.ст.107, 109 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства. Якщо ж подана позивачем заява згідно діючого законодавства не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, про що постановляє ухвалу.
Згідно ст.1 ГПК України юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
За змістом ст.ст.3, 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, тобто спори, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
З аналізу положень Конституції України, ГК України, ЗК України випливає, що органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності (наданні земельних ділянок юридичним особам в користування, укладенні, зміні, розірванні договорів оренди земельної ділянки, в тому числі прийнятті органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючи відповідні повноваження, органи місцевого самоврядування вступають з юридичними особами у цивільні та господарські правовідносини.
Таким чином, справи у спорах за участю органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам. Даний висновок повністю узгоджується з правовою позицією Пленуму Вищого господарського суду України, викладеною в п.п.1.2.2 -1.3 постанові «Про деякі питання практики розгляду справ у справах, що виникають із земельних правовідносин»№6 від 17 травня 2011 року.
Стосовно поданої до суду позовної заяви ТОВ «МІАНА», то з її змісту слідує, що позивачем оскаржується бездіяльність відповідача -органу місцевого самоврядування щодо розгляду клопотання про надання земельної ділянки в оренду, в якому ТОВ «МІАНА'просила орган місцевого самоврядування надати дозвіл на розробку технічної документації зі складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку - договору оренди. За змістом ст.123 ЗК України, на яку посилається і позивач в позові, надання такого дозволу органом місцевого самоврядування є складовою процедури надання земельних ділянок комунальної власності у користування, тобто складовою діяльності органу місцевого самоврядування з реалізації повноважень територіальної громади як власника земельної ділянки, а отже має приватноправовий характер.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи, що спір, виниклий між сторонами за позовною заявою ТОВ «МІАНА», має приватноправовий характер, а його суб'єктний склад відповідає положенням ст.1 ГПК України, приходжу до висновку, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскілки розгляд такої позовної заяви віднесено юрисдикції господарських судів. Викладене зумовлює необхідність відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3, 17, 107, 109, 208-210 КАС України, -
У відкритті провадження за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МІАНА'до Дніпропетровської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною -відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська до Адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надсилання такої апеляційної скарги до Адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області.
Суддя Ф.Ф. Маймур