Справа № 676/268/25
Провадження № 3/676/800/25
20 травня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Шульга К. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за частиною 1 статті 130 КУпАП,
06.01.2025 о 13.15 год. в м. Кам'янець-Подільському по вул. Князів Коріатовичів, 4, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем Lexus GX350 д.н.з. НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння. Стан алкогольного сп'яніння водія зафіксовано за результатом огляду у медичному закладі КНП «Дунаєвецька багатопрофільна лікарня» Дунаєвецької міської ради. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9.а Правил дорожнього руху, вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП. Посвідчення водія вилучено.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Цибак В. С. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Клопотання обґрунтовано тим, що було порушено процедуру проведення огляду, а саме медичний працівник, яка проводила огляд, не представилась, не показала результат огляду, при цьому мундштук вже був відкритий, що є порушенням відповідної інструкції. ОСОБА_1 поводив себе адекватно. Крім того, Дунаєвецька лікарня не є найближчим медичним закладом. Враховуючи вказані обставини, оскільки всі сумніви тлумачаться на користь особи, просив закрити провадження у справі.
Вислухавши позицію адвоката, дослідивши матеріали справи, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1.3 Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пункт 2.9а Правил дорожнього руху забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до статті 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Адміністративна відповідальність за частиною першою статті 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП підтверджується наступними доказами:
протоколом про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП;
актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів з відміткою по відмову ОСОБА_1 від проходження огляду за допомогою газоаналізатора Драгер Алкотест 7510;
висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з відміткою, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, Алкофор 0,36‰;
рапортом поліцейського про виявлення адміністративного правопорушення;
витягом з Журналу реєстрації експертизи та встановлення стану сп'яніння, відповідно до якого ОСОБА_1 пройшов огляд 06.01.2025, встановлено стан алкогольного сп'яніння, огляд проводила лікар ОСОБА_2 ;
актом №116 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого під час огляду у ОСОБА_1 виявлено напружену поведінку, ейфоричну, настрій не стійкий, млява міміка, хода зі швидкими поворотами шатка; тремтіння повік та пальців рук; запах алкоголю з порожнини рота; використовувався технічний засіб Алкофор-307, результат - 0,36‰; висновок - алкогольне сп'яніння;
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «ДБЛ» ДМГ.
Крім того, до протоколу додано інформацію про видане ОСОБА_1 посвідчення водія.
З досліджених в судовому засіданні відеозаписів встановлено, що ОСОБА_1 керував автомобілем, був зупинений у зв'язку з виявленим порушенням ним Правил дорожнього руху. Під час перевірки документів поліцейським було виявлено у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд для визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. Від проходження огляду на місці зупинки ОСОБА_1 відмовився та одночасно погодився пройти такий огляд в медичному закладі. Дорогою до Кам'янець-Подільської міської лікарні поліцейськими було встановлено, що Кам'янець-Подільська міська лікарня на той момент відповідні тести не проводила, тому було прийняте рішення про проведення огляду у КНП «Дунаєвецька багатопрофільна лікарня» Дунаєвецької міської ради, де було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Слід звернути увагу, що м. Дунаївці на теперішній час територіально відноситься до Кам'янець-Подільського району.
Зауваження адвоката щодо процедури огляду та оформлення адміністративного матеріалу( а саме що долучені після доопрацювання матеріали сформовано не коректно - після першого аркушу акту №116 долучено направлення на огляд, висновок, а потім другий аркуш акту №116) є формальними та не впливають на встановлення факту скоєння ОСОБА_1 даного адміністративного правопорушення. Як зазначив Верховний Суд, не кожне формальне порушення процедури робить прийнятий акт неправомірним, як лише за умови, що воно вплинуло на правильність прийнятого рішення.
Позицію адвоката суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою уникнути ОСОБА_1 притягнення до адміністративної відповідальності.
Одночасно суд звертає увагу на практику Європейського суду з прав людини, згідно з якою будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що стягнення повинно бути накладене в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, що буде необхідною та достатньою мірою відповідальності для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових правопорушень.
На підставі статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями 34, 35, 36, 40-1, 130, 268, 283-284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності частиною 1 статті 130 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення до виконання - 3 місяці.
Реквізити для сплати штрафу:
Розрахунковий рахунок UA938999980313040106000022763
ГУК у Хмельницькій області/ Кам'янець-Подільське мтг/21081100
Код одержувача 37971775
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
ККД: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106;
Код отримувач (код за ЄДРПОУ) 37993783,
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача UA908999980313111256000026001
ККД бюджету 22030106; пункт 5.
Штраф підлягає сплаті не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
При примусовому виконанні постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір визначеного постановою суду штрафу, а також стягуються витрати на облік правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду Хмельницької області К. М. Шульга