Справа № 215/3074/25
3/215/1460/25
27 травня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Квятковський Я.А. розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №5 КРУП ГУНП в Дніпропетровській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України; ; яка раніше не притягалася до адміністративної відповідальності, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №442595 від 18.03.2025 року, 18.03.2023 року приблизно о 13:50 год. по вул. Івана Сірка, 31 в Тернівському районі м. Кривого Рогу гр. ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюнових виробів без марок акцизного збору. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.156 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явилася, з протоколом не погодилась, пояснила що тютюнові вироби були не для продажу, а для особистого використання.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №442595 (а.с. 3), електронний рапорт (а.с. 4), пояснення (а.с. 5), копію паспорту ОСОБА_1 (а.с. 6,7), копії ліцензії (а.с. 8,9), копію свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 10), фототаблицею (а.с. 11) приходжу до такого висновку.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина 1 статті 156 КУпАП, передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, у вигляді накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Обов'язковою умовою відповідальності за ч. 1 ст.156 КУпАП є наявність роздрібної або оптової торгівлі тютюнових виробів та сам факт відпуску такого товару.
У судовому засіданні ОСОБА_1 факт відпуску такого товару заперечувала.
Однак, як вбачається з матеріалів, долучених до протоколу про адміністративне правопорушення, працівниками поліції не надано жодних доказів того, що ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюнових виробів ( пояснень свідків, відеозаписів, квитанцій).
Наданий рапорт суд до уваги не бере, оскільки він складений заінтересованою особою і не є допустимим і достовірним доказом згідно до вимог КУпАП.
Крім того, у самому протоколі не зазначено які сами саме тютюнові вироби було продано і за якою ціною .
Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі Кобець проти України ( Kobetsv. Ukraine ) no. 16437/04ECHR14 лютого 2008 року у §43 зазначено, що Суд повторює, що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм доведення поза розумним сумнівом (див. вищенаведене рішення у справі Авшар проти Туреччини (Avsar v. Turkey) , п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження у справі про адміністративне підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вище викладене суддя вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП не доведена поза розумним сумнівом сукупністю допустимих і належних доказів, у зв'язку із чим провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу та події адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 9, 164, 245, 247, 251, 256, 280 КУпАП, с суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 про про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя :