61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
28.05.2025р. Справа №905/304/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 03337119; 84207, Донецьк обл., місто Дружківка, вул.Космонавтів 39)
до відповідача Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» (код ЄДРПОУ 03336634; 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Банківська 60)
про стягнення 151 431,54 грн.
До господарського суду Донецької області, через підсистему «Електронний суд», надійшла позовна заява ОБЛАСНОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО" до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» про стягнення заборгованості в розмірі 151 431,54 грн.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 31.03.2025 прийнято позовну до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи.
Судом встановлено, що відповідач - Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» - не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача є: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Банківська, 60.
Судом вжито всіх передбачених законом заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи. Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 31.03.2025 направлено на юридичну адресу зазначену в державному реєстрі. Поштове відправлення за номером 0601130017626 вручено 04.04.2025 за довіреністю.
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки у цьому випадку отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19 та від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Крім того, ухвалу суду від 31.03.2025 направлено на відому суду електронну адресу відповідача - bti.slav@gmail.com, при цьому згідно з відповідною довідкою лист доставлено до електронної скриньки 31.03.2025.
Судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі "Судова влада" було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали про відкриття провадження у справі, роздруківка означеного оголошення наявна в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Суд зазначає, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Враховуючи вищевикладене, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи №905/304/25.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення відповідачем не надано відзиву на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України).
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (Позивач) є обласним теплопостачальним підприємством, яке виробляє теплову енергію для забезпечення споживачів послугами з централізованого опалення. Підприємство засновано на спільній власності територіальних громад і знаходиться в управлінні Донецької обласної державної адміністрації.
Управління Підприємством на період дії Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» здійснює облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація. Підприємство є юридичною особою та являється самостійним господарським суб'єктом, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в судових органах, укладати угоди.
До складу підприємства у вигляді відокремлених підрозділів входить 16 теплопостачальних відокремлених підрозділів-виробничих одиниць, що не мають статусу юридичної особи та діють згідно з Положенням, затвердженим обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго», а також самостійно здійснюють фінансово-економічну діяльність та являються самостійними платниками податків.
Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Слов'янськтепломережа» не є юридичною особою, являється структурним підрозділом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», діє на господарських засадах згідно з Положенням про неї з метою найбільшого, повного та якісного задоволення споживачів щодо забезпечення тепловою енергією, іншими видами послуг.
Підприємство здійснює виробничу діяльність в межах прав, наданих обласним підприємством, керується законодавчими актами та іншими нормативними документами України, наказами та розпорядженнями Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго».
У спірний період між Позивачем і Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» (далі -Відповідач) діяв типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання, на нежитлове приміщення, яке розташоване у багатоквартирному житловому будинку за адресою м. Слов'янськ, вул. Банківська, 60, площею 417,8 м.кв..
Частину площі 93,3м.кв. надавалось в оренду Слов'янській міській раді. Іншу частину 321,10 м.кв. займало КП «БТІ» Будинок не обладнано приладом обліку, приміщення споживача обладнано приладами обліку теплової енергії (акт прийому в експлуатацію засобу обліку теплової енергії та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки наявний у матеріалах справи).
Надання послуги з постачання теплової енергії Споживачу підтверджено підписаними актами про підключення житлового будинку до мережі (системи) теплопостачання (у зв'язку з початком опалювального сезону) без № від 07.11.2022р. та 01.11.2023р.
Нарахування здійснювались на підставі показників приладу обліку, які надавались споживачем у телефонному режимі, але у зв'язку із припиненням дії публічного договору було складено акт розпломбування вузла обліку теплової енергії від 31.12.2023р. та зафіксовані контрольні показники лічильника. Було встановлено розбіжність, разом з тим перерахунок було виконано лише у січні 2025р.
У період виникнення заборгованості між Позивачем та Відповідачем діяли договірні відносини на підставі Закону України «Про житлово - комунальні послуги» № 2189 (далі - ЗУ № 2189).
Згідно ст.13 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Співвласники будинку, розташованого за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ , вул..Банківська 60 не уклали з Позивачем відповідний договір у зазначені строки. Тому вважається, що з Відповідачем укладено індивідуальний договір, який є публічним договором приєднання.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених КМУ або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
На виконання вимог ст.12 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» Позивачем було розміщено (опубліковано) типовий договір на офіційному сайті ОКП «ДТКЕ» та на інформаційних стендах Заявника у приміщеннях Заявника, де ведеться прийом громадян, рахунках на оплату послуг. На сайті Позивач також розмістив інформацію про вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку; розмір тарифу, розмір плати за абонентське обслуговування, заяву-приєднання, тощо.
Фактом приєднання Відповідачем до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
Факт отримання послуги Позивачем у опалювальні сезони 2022-2024 років підтверджується актами про підключення житлового будинку до мережі теплопостачання.
Частина 1 ст.9 ст.12 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» визначає, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору, як і відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов'язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.
Верховним Судом України в постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, зроблено висновок, що «споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі».
Тарифи на 01.01.2022 р. встановлені Розпорядженням Голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.10.2021р. №1083/5-21 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» (далі - Розпорядження № 1083/5-21) та складають:
- на теплову енергію для споживачів без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 2 540,13 грн. за 1Гкал (без ПДВ);
- на теплову енергію для споживачів без індивідуальних типових пунктів (з врахуванням витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3 484,32 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).
З 5 січня 2022 р. з урахуванням змін до Розпорядження № 1083/5-21 передбаченими Розпорядженням Голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 23.12.2021р № 1309/5-21 тарифи на теплову енергію для бюджетних установ та релігійних організацій складають: - без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3 246,35 грн. за 1Гкал (без ПДВ);
- на теплову енергію для споживачів без індивідуальних типових пунктів (з врахуванням витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 4 088,80 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).
Приміщення за адресою: м. Словянськ, вул..Банківська 60 знаходиться на балансі КП «Бюро технічної інвентаризації».
Станом на 01.02.2025р. у КП «Бюро технічної інвентаризації» залишалась заборгованість за послугу з постачання теплової в сумі 151 255,85 грн. та плати за абонентське обслуговування в сумі 175,69 грн.
Щодо плати за абонентське обслуговування Плата за абонентське обслуговування (граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України) входить до плати виконавцю комунальної послуги за договором.
Статтею 1 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» встановлено, що плата за абонентське обслуговування - це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку. Такі витрати підлягають відшкодуванню за рахунок плати за абонентське обслуговування всіма співвласниками багатоквартирних будинків, незалежно від того, чи підключено їхні приміщення до систем теплопостачання виконавця комунальної послуги. Розмір плати за абонентське обслуговування встановлено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 «Про встановлення граничного розміру плату за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами».
Розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуг з постачання теплової енергії, що надаються ОКП «ДТКЕ» споживачам за індивідуальними договорами (п.30 індивідуального договору).
Нарахування здійснюється щомісяця протягом року у фіксованому розмірі. Згідно Розрахунку здійсненого позивачем, заборгованість КП «Бюро технічної інвентаризації» за абонентське обслуговування за 2023 рік складає 175,69 грн.
Позивач надсилав на електронну адресу Споживача рахунки та акти приймання-передачі послуг з постачання теплової енергії та абонентського обслуговування. Вказані рахунки та акти направлялися протягом 2023 року. Крім того, Позивач направив Споживачу поштовим відправленням рахунки та акти приймання-передачі послуг з постачання теплової енергії за 2023 рік (за період виникнення заборгованості), а також акти звіряння взаємних розрахунків і претензію.
Відповідно до розрахунків, наданих позивачем, комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації, має заборгованість перед надавачем послуг з теплопостачання та абонентського обслуговування.
Борг за теплову енергію, а саме послуги з постачання теплової енергії, виник внаслідок несплати нарахувань за період за 2022-2023 рік. Загальна сума нарахувань за цей період склала 169 080 гривень 60 копійок, при цьому здійснено оплату лише у розмірі 2 000 гривень, що підтверджується документально. Станом на січень 2025 року заборгованість становить 151 255 гривень 85 копійок.
Борг за абонентське обслуговування виник за період з березня 2023 року по січень 2025 року. Загальна сума нарахувань за цей період склала 246 гривень 29 копійок, з яких сплачено 56 гривень 14 копійок. Станом на січень 2025 року заборгованість складає 175 гривень 69 копійок.
Загальна сума заборгованості комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації за надані послуги станом на січень 2025 року складає 151 431 гривень 54 копійки, з них за теплову енергію 151 255 гривень 85 копійок, за абонентське обслуговування 175 гривень 69 копійок.
20 грудня 2023 року Споживач (КП «Бюро технічної інвентаризації») надіслав Постачальнику (ОКП «Донецьктеплокомуненерго») лист №756/0.46/01 з розпорядженням начальника Слов'янської МВА про зміну балансоутримувача. У зв'язку з цим дія публічного договору припинилася.
26 грудня 2023 року Постачальник листом №1050 повідомив Споживача про припинення договору в частині надання послуги з постачання теплової енергії та наявну заборгованість. Документ спрямували на електронну пошту Споживача.
29 липня 2024 року Споживач отримав на електронну пошту лист №325 адресований Позивачем із повідомленням про заборгованість.
29 серпня 2024 року Позивач направив Споживачу направили претензію №506 29.08.2024 претензію з вимогою сплатити борг протягом 15 денного строку
13 лютого 2025 року Споживач отримав повторну претензію №175, а також рахунки, акти приймання-передачі теплової енергії та акти зняття показань приладу обліку з описом вкладень. Відповідь на претензію не надійшла, а сума боргу залишилася непогашеною.
Вважаючи порушеним своє право, ОКП «Донецьктеплокомуненерго», звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» заборгованості за постачання теплової енергії у розмірі 151255,85 грн та за абонентське обслуговування у розмірі 175,69 грн.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного та умовами Типового договору про надання послуги з постачання теплової енергії
Статтею 11 Цивільного кодексу України унормовано, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 633 ЦК України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Тобто внесення змін до публічного договору приєднання законодавством не допускається так як вказане призведе до порушення прав інших суб'єктів імперативно визначених відносин.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII від 09.11.2017р., який введено в дію з 01.05.2019р., житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація (п.3 ч. 2 ст. 6 Закону № 2189).
Згідно з п.1 ч.2 ст.7, п.5 ч.2 ст.7, ч.1 ст.9 вказаного Закону, індивідуальний споживач зобов'язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів (п.1 ч. 2 ст. 8 Закону № 2189).
Житлово-комунальні послуги надаються виключно на договірних засадах (ч. 1 ст. 12 Закону № 2189).
При цьому, Верховний Суд України у постанові від 20 квітня 2016 року (справа № 6-2951цс15) зазначив, що споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо фактично ними користувалися. Відсутність договору сама по собі не є підставою для звільнення від сплати у повному обсязі.
Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що основними обов'язками споживача є, у тому числі, додержання вимог договору та нормативно- правових актів.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач зобов'язаний щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Пунктом 18, 20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005року №630 (надалі за текстом Правила №630) плата за послуги з теплопостачання вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку теплової енергії або затверджених норм споживання на підставі платіжного документу не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Судом встановлено, що у період з листопада 2022 року по січень 2025 року між Позивачем та Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» (далі - Відповідач) існували договірні відносини щодо надання послуги з постачання теплової енергії до нежитлового приміщення площею 417,8 м?, розташованого у багатоквартирному житловому будинку за адресою: м. Слов'янськ, вул. Банківська, 60.
З цієї площі 93,3 м? використовувались Слов'янською міською радою, інші 321,1 м? займав Відповідач. Приміщення було обладнане приладами обліку теплової енергії, які були введені в експлуатацію, що підтверджується відповідними актами та свідоцтвами. Будинок обліковим приладом не оснащено.
Факт надання послуги з постачання теплової енергії підтверджується підписаними актами про підключення будинку до системи теплопостачання від 07.11.2022 та 01.11.2023. Показники приладу обліку передавалися Відповідачем у телефонному режимі. Після припинення дії договору 31.12.2023 був складений акт розпломбування вузла обліку з фіксацією контрольних показників. У процесі виявлено розбіжності, проте перерахунок виконано лише в січні 2025 року.
Протягом зазначеного періоду Позивач здійснював нарахування за спожиту теплову енергію, які передавалися Відповідачу електронною поштою разом із рахунками та актами приймання-передачі. Також надавались акти звіряння взаємних розрахунків та претензії. Частину документів було надіслано поштою.
Відповідачем було здійснено оплату в сумі 2 000 грн, тоді як загальна сума нарахувань за період 2022- 2023 років склала 169 080,60 грн. Станом на січень 2025 року борг за теплову енергію становив 151 255,85 грн.
Послуга з абонентського обслуговування нараховувалась щомісячно у фіксованому розмірі. За період з березня 2023 року по січень 2025 року загальна сума нарахувань склала 246,29 грн, з яких було сплачено 56,14 грн. Станом на січень 2025 року борг за абонентське обслуговування становив 175,69 грн.
Загальна сума заборгованості станом на 01.02.2025 року становить 151 431,54 грн.
20 грудня 2023 року Відповідач направив Позивачу лист про зміну балансоутримувача, у зв'язку з чим дію договору припинено. 26 грудня 2023 року Позивач повідомив про припинення договору та наявність заборгованості. Повідомлення було направлено електронною поштою.
29 липня 2024 року Відповідач отримав на електронну пошту лист про наявність заборгованості, а 29 серпня 2024 року - претензію з вимогою сплатити борг протягом 15 днів.
13 лютого 2025 року Позивач повторно направив претензію, а також рахунки, акти приймання-передачі та акти зняття показань лічильника. Відповіді не надійшло, борг не було погашено.
Відповідач не сплатив за спожиту теплову енергію та плату за абонентське обслуговування, у зв'язку з чим, на 24.03.2025 (дату звернення до суду), заборгованість Відповідача перед Позивачем за 2022-2023 рік складає за послуги з постачання теплової енергії - 151255,85 грн та плати за абонентське обслуговування - 175,69 грн..
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов згідно статті 525 Цивільного кодексу України не допускається, одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.ст. 526, 527 , ч.1 ст. 612, 599 Цивільного кодексу України).
Судом встановлено та підтверджено належними і допустимими доказами, що станом на 1 березня 2025 року загальна сума боргу КП «Бюро технічної інвентаризації» перед ОКП «Донецьктеплокомуненерго» становить 151 431 гривню 54 копійки, з яких 151 255 гривень 85 копійок - за теплову енергію, а 175 гривень 69 копійок - за абонентське обслуговування.
Матеріали справи не містять доказів повного чи часткового погашення Відповідачем боргу за спірний період. Таким чином, доводи ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є правомірними та обґрунтованими
Станом на дату вирішення спору по суті, відповідач не надав суду доказів з оплати послуг за постачання теплової енергії в розмірі у сумі 151255,85 грн. та заборгованості за абонентське обслуговування в розмірі 175,69 грн. не спростував доводів позивача щодо наявності заборгованості за типовим індивідуальним договором про надання послуг з постачання теплової енергія, який є публічним договором приєднання.
Суд звертає увагу, що докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям: - належності, - допустимості, - достовірності - достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.
Згідно з пунктами 2, 4, 5 частини другої статті 42 ГПК України учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.
Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду в результаті перегляду справи № 390/34/17 у постанові від 10 квітня 2019 року (касаційне провадження № 61-22315сво18) зробив наступний правовий висновок щодо принципу добросовісності, який лежить в основі доктрини заборони суперечливої поведінки сторони правочину.
Добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 по своїй суті застосовано доктрину venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі-«non concedit venire contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).
В основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Наприклад, у статті I.-1:103 Принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права вказується, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Отже, відповідальність за достовірність та належність доказів покладається на сторону, яка подала ці докази до суду.
Статтею 358 КК України встановлено, що підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут - караються штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк (ч.1).
Складання чи видача працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, складання чи видача приватним підприємцем, аудитором, експертом, оцінювачем, адвокатом, нотаріусом, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем або іншою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних чи адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків, підроблення з метою використання або збуту посвідчень, інших офіційних документів, що складені у визначеній законом формі та містять передбачені законом реквізити, виготовлення підроблених офіційних печаток, штампів чи бланків з метою їх збуту або їх збут чи збут завідомо підроблених офіційних документів, у тому числі особистих документів особи, - караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк (ч.2).
Пунктом 2 частини 2 статті 320 ГПК України визначено, що підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі.
Рішення у справі №905/304/25 прийнято судом за наслідком дослідження наданих Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» документів, які прийняті судом, як належні, допустимі та достовірні докази.
Проте, у разі встановлення вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності факту фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення рішення у справі №905/304/25, воно може бути переглянуто судом за нововиявленими обставинами.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Судові витрати у відповідності до ст.129 ГПК України покладаються на КП «Бюро технічної інвентаризації».
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» (код ЄДРПОУ 03336634; 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Банківська, 60) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119; 84207, Донецька область, м.Дружківка, вул.Космонавтів, буд.39) заборгованість за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 151255,85 грн, заборгованість за абонентське обслуговування в розмірі 175,69 грн та судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 28.05.2025.
Суддя Е.В. Зекунов