Рішення від 29.05.2025 по справі 750/7168/25

Справа № 750/7168/25

Провадження № 2-а/750/182/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді - Маринченко О.А.,

секретар судового засідання - Шилова Ж.О.,

за участю представника позивача Федоренка О.Ю.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Карпенко М.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області до громадянина російської федерації ОСОБА_1 про затримання особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2025 року Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області звернулося до суду з позовом, в якому просить затримати громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 27 листопада 2025 року.

Обґрунтовано позов, зокрема, тим, що 27 травня 2025 року Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - УДМС у Чернігівській області) було виявлено громадянина російської федерації ОСОБА_1 , який незаконно перебуває на території України. Перевіркою відносно відповідача УДМС у Чернігівській області встановлено, що він перетнув державний кордон на в?їзд в Україну 03 квітня 2014 року у приватних справах та проживав на території України на підставі паспорта громадянина російської федерації; термін законного перебування в Україні закінчився 03 липня 2014 року; документи на продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне перебування в Україні не оформив, перебуває в Україні незаконно; із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до територіальних органів Державної міграційної служби України не звертався. 31 травня 2023 року Новозаводським відділом у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення правил перебування в Україні, а саме: за проживання без документів на право проживання в Україні та відсутність своєчасного звернення за продовженням строку перебування в Україні з 03 липня 2014 року, за частиною першою статті 203 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 3400 грн. 27 травня 2025 року працівниками УДМС у Чернігівській області відповідача було затримано в адміністративному порядку, у зв?язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною другою статті 203 КУпАП, про що складено відповідний протокол. Також, 27 травня 2025 року відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: за перевищення строку перебування в Україні більш як на 30 днів із 03 липня 2014 року та ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного строку перебування, за частиною другою статті 203 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 4080 грн. Відповідач не має жодної з обставин, на підставі яких він не може бути примусово видворений за межі території України, статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, він не має, за отриманням зазначеного статусу в Україні не звертався. 27 травня 2025 року УДМС у Чернігівській області прийнято рішення про примусове видворення відповідача з України. Крім того, 27 травня 2025 року УДМС у Чернігівській області прийнято рішення про поміщення відповідача до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення примусового видворення. Оскільки відповідач не має документа, що надає право на виїзд з України, тривалий час нелегально перебуває на території України, порушуючи міграційне законодавство України; ніде не працює, а тому позивач має підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 29 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні вказав, що згоден покинути територію України прямо зараз, він звертався з відповідною заявою, щоб його видворили чи обміняли і з 2022 року чекає на таке рішення. Відповідач нікуди тікати наміру не має, проживає в селі, в нього є господарство, за яким необхідно доглядати, а позивач знає, де проживає відповідач. Разом з тим, відповідач зазначив, що він заперечує проти його затримання на 6 місяців і просить, щоб якнайшвидше йому дали можливість покинути територію України.

Представник відповідача у судовому засіданні вказала, що проти позову та затримання відповідача заперечує. Відповідач має господарство, заробляє на життя, у нього є кошти, тому застосування застави було б достатньо.

Заслухавши доводи представника позивача, відповідача, його представника та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив таке.

27 травня 2025 року Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області було виявлено громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Перевіркою УДМС у Чернігівській області відносно відповідача було, зокрема, встановлено, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 перетнув державний кордон на в?їзд в Україну 03 квітня 2014 року у приватних справах та проживав на території України за паспортом громадянина російської федерації № НОМЕР_1 , виданим 02 лютого 2007 року компетентним органом російської федерації. Термін законного перебування в Україні закінчився 03 липня 2014 року. Документи на продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне перебування в Україні не оформив, перебуває в Україні незаконно; із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до територіальних органів Державної міграційної служби України не звертався.

31 травня 2023 року заступником начальника відділу Новозаводського відділу у місті Чернігові УДМС України в Чернігівській області Шаповал Т.Г. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МЧГ № 001116 про те, що 31 травня 2023 року об 11 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила проживання в Україні, а саме: проживає без документів на право проживання в Україні та своєчасно не звернувся за продовженням строку перебування в Україні з 03 липня 2014 року. Місце скоєння правопорушення: АДРЕСА_1 , за що передбачена відповідальність відповідно до частини першої статті 203 КУпАП.

У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 роз'яснено зміст статті 63 Конституції України, а також його права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, що підтверджується особистим підписом останнього в протоколі про адміністративне правопорушення.

У поясненнях особи, щодо якої складено протокол, зазначено, що відповідач провину свою визнає, за сімейними обставинами не зміг звернутися для оформлення документів на право проживання в Україні. Українську мову розуміє в повному обсязі, перекладач не потрібен.

На підставі вказаного протоколу, 31 травня 2023 року начальником відділу Новозаводського відділу у місті Чернігові УДМС України в Чернігівській області Огорілко О.С. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МЧГ № 001109, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.

Копію зазначеної постанови відповідач отримав 31 травня 2023 року, про що свідчить його особистий підпис у постанові.

27 травня 2025 року головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Галепою О.М. складено протокол № МЧГ 000027 про адміністративне затримання ОСОБА_1 за частиною другою статті 263 КУпАП, у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною другою статті 203 КУпАП.

Також, 27 травня 2025 року головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Галепою О.М. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МЧГ № 001690 про те, що 27 травня 2025 року о 09 год. 23 хв. за адресою: вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, громадянин ОСОБА_1 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів з 03 липня 2014 року та ухиляється від виїзду з України після закінчення відповідного строку перебування. Місце скоєння правопорушення: вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, за що передбачена відповідальність відповідно до частини другої статті 203 КУпАП.

Крім того, 27 травня 2025 року першим заступником начальника Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Кран Ю.О. винесено постанову серії ПН МЧГ № 001676 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 4080 грн. за частиною другою статті 203 КУпАП.

27 травня 2025 року Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийнято рішення № 7401100100000414 про примусове видворення відповідача з України.

Також, 27 травня 2025 року Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийнято рішення про поміщення відповідача до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

27 травня 2025 року Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області повідомило Чернігівську окружну прокуратуру щодо рішення про поміщення відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також Департамент консульської служби Міністерства закордонних справ про затримання та поміщення відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

На даний час, громадянин російської федерації ОСОБА_1 перебуває в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, про що свідчить копія акту приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 27 травня 2025 року.

Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.

Згідно зі статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно із частиною третьою статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» cтрок перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Частиною першою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до частини восьмої статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Згідно із частиною першою статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Відповідно до частини третьої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Пунктом 7 частини другої статті 262 КУпАП визначено, що адміністративне затримання провадиться посадовими особами, уповноваженими на те центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - у разі порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, невиконання рішення про заборону в'їзду в Україну, невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, під час здійснення ними своїх повноважень щодо запобігання та протидії нелегальній (незаконній) міграції.

Згідно із частиною другою статті 263 КУпАП осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзду з них, порушили прикордонний режим, режим у пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в'їзду-виїзду, правила використання об'єктів тваринного світу в межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району, у територіальному морі, внутрішніх водах та виключній (морській) економічній зоні України, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або не виконали рішення про заборону в'їзду в Україну, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб.

Відповідно до частини третьої статті 24 КУпАП Законами України може бути передбачено адміністративне видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок.

При цьому, частиною першою статті 289 КАС України передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.

Згідно з частиною одинадцятою статті 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Відповідно до частини четвертої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Враховуючи викладене, положення законодавства, а також те, що відповідач не має документа, що надає право на виїзд з України, тривалий час нелегально перебуває на території України, порушуючи міграційне законодавство України, а тому суд знаходить підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 90, 241-246, 271, 289, 371 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів; ідентифікаційний код юридичної особи - 37804450) до громадянина російської федерації ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_2 ) про затримання особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні - задовольнити.

Затримати громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 27 листопада 2025 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення про затримання іноземця або особи без громадянства не зупиняє його виконання.

Суддя