28 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/30373/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Врона О.В.) в адміністративній справі №160/30373/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати грошових коштів до пенсії за період з 17.11.2022 року по 31.05.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву №155 від 05.01.2023 року, нарахувати та виплатити грошові кошти до пенсії за період з 17.11.2022 року по 31.05.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 17.11.2022 позивачу було призначено пенсію за віком , під час нарахування якої не було враховано довідки про заробітну плату №5 від 30.03.2022. Після здійснення Пенсійним фондом перевірки довідки і надання підприємством оновленої довідки від 05.06.2024 №05/06/24/01 з 01.06.2024 пенсія позивачу виплачується з урахуванням довідки. Виплатити донараховані кошти за період з 17.11.2022 по 31.05.2024 відповідач відмовився.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати грошових коштів до пенсії за період з 17.11.2022 року по 31.05.2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 17.11.2022 по 31.05.2024 перерахунок і виплату пенсії на підставі оновленої довідки про заробітну плату від 05.06.2024 №05/06/24/02, виданої Нікопольським комунальним підприємством «Нікопольтеплоенерго».
В решті позовних вимог відмовлено та здійснено розподіл судових витрат у справі.
Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не врахував того, що перевіркою довідки НКП «Нікопольтеплоенерго» від 30.05.2022 № 5 встановлено розбіжності між сумами, зазначеними у вказаній довідці та первинними документами, про що складений акт від 17.05.2024 за № 0400-011006-1/11064 та Головним управлінням до заяви позивача від 13.06.2024 про перерахунок пенсії долучено оновлену довідку від 05.06.2024 № 05/06/24/02, на підставі якої здійснено перерахунок (відповідно до вищезазначених норм чинного законодавства - з 01.06.2024. За таких обставин вважає, що Головне управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його дії - є правомірними.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у її задоволенні.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 05.01.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №155 і документами про призначення пенсії за віком.
З 17.11.2022 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при призначенні якої не було враховано довідки Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» від 30.05.2022 №5 про заробітну плату для обчислення пенсії.
13.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою у зв'язку із знаходженням м. Нікополь в зоні бойових дій відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №224 від 17.08.2023, здійснити перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату, яка була надана для призначення пенсії, з дня набуття пенсії - 17.11.2022.
10.07.2024 позивач звернувся до Пенсійного фонду з аналогічною заявою.
У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 08.08.2024 №44631-31006/П-01/8-0400/24 повідомило, що надана ОСОБА_1 довідка про заробітну плату від 30.05.2022 №5 за період роботи з 01.01.1990 по 30.06.2000, яка видана Нікопольським комунальним підприємством «Нікопольтеплоенерго», підлягала перевірці відповідності даних, зазначених у ній, первинними документами.
Перевіркою встановлено розбіжності між сумами зазначеними у довідці від 30.05.2022 №5 та первинними документами, про що складено акт від 17.05.2024 за №0400-011006-1/11064 та підприємством надано оновлену довідку від 05.06.2024 №05/06/24/02.
За заявою від 13.06.2024 та оновленою довідкою про заробітну плату від 05.06.2024 №05/06/24/02 проведено перерахунок пенсії та для розрахунку розміру пенсії застосовано заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000, з 01.06.2024.
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи їх протиправними, звернувся з відповідним позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково дійшов до висновку про їх обґрунтованість.
Суд апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення доходить наступних висновків.
Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються зокрема Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-IV).
Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Згідно абзацу 2 підп. 3 п.2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Приписами п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.
На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, перелікудержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6).
Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що зміст наведених вище положень законодавства дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
При цьому, саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення (перерахунку) пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
За приписами частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Спірним у справі є дата з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку із врахуванням оновленої довідки Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» про заробітну плату від 05.06.2024 №05/06/24/02.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до п.1.9 Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За приписами п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, в розписці пенсійного органу про отримання документів на призначення пенсії 05.01.2023 зазначено лише дату прийняття заяви, а також перелік доданих до неї документів, до якого було також додано і довідку про заробітну плату №5 від 30.05.2022 (а.с. 11).
Відповідачем не заперечується, що під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком та доданих до неї документів, відповідачем на виконання п.1.9 Порядку №22-1 було повідомлено позивача про необхідність подання додаткових документів та не вказано заперечень щодо вказаної довідки про заробітну плату.
Крім того, не заперечується і та обставина, що перевірка означеної довідки Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» про заробітну плату позивача №5 від 30.05.2022 була проведена ним лише 17.05.2024 (більш ніж через рік після призначення позивачу пенсії).
З урахуванням встановлених обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що позивач не міг надати документи в трьохмісячний термін з дня звернення за призначенням пенсії. При цьому, суд першої інстанції вірно наголосив, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах.
Підсумовуючи встановлене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки оновлена довідка підприємства про заробітну плату від 05.06.2024 №05/06/24/02 була надана позивачем в межах трьох місяців з дня проведення відповідачем перевірки довідки про заробітну плату від 30.05.2022 №5, для ефективного способу відновлення порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення є необхідним зобов'язати відповідача здійснити з 17.11.2022 по 31.05.2024 перерахунок і виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки про заробітну плату від 05.06.2024 №05/06/24/02, виданої Нікопольським комунальним підприємством «Нікопольтеплоенерго».
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року в адміністративній справі №160/30373/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 28 травня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник