Постанова від 28.05.2025 по справі 280/642/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/642/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року (суддя Батрак І.В.) у справі № 280/642/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним рішення, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 23.12.2024 №866 щодо відмови у переведенні та здійсненні нарахування і виплати позивачу з 18.12.2024 пенсії державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача перевести та здійснити нарахування і виплату позивачу з 18.12.2024 пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період служби в органах внутрішніх справ з 17.05.1989 по 28.02.2005 та з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 16.12.2024 №1390 та №1391.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ПФУ в Запорізькій області рішенням від 23.12.2024 № 866 відмовило позивачу у призначенні пенсії, оскільки стаж державної служби позивача становить лише 8 років 4 місяців 27 днів, періоди роботи з 17.05.1989 по 28.02.2005 відповідач не зараховує до стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців. Позивач вважає відмову пенсійного органу такою, що суперечить чинному законодавству України, оскільки до стажу державної служби зараховується, зокрема робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ та на посадах рядового та начальницького складу в органах внутрішніх справ. Вказує, що оскільки довідки Міністерства внутрішніх справ України від 16.12.2024 №1390 та №1391 відповідають за формою і змістом Постанові №622, Постанові №1-3, то такі довідки підлягали врахуванню при призначенні та нарахуванню позивачу пенсії за Законом України «Про державну службу».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ та на посадах рядового та начальницького складу в органах внутрішніх

справ.

Суд встановив, що за даними трудової книжки позивач у період з 17.05.1989 по 28.02.2005 проходив службу в органах внутрішніх справ, а оскільки пунктом 4 Постанови №283 встановлено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи, суд дійшов висновку, що період служби позивача на посадах в органах внутрішніх справ з 17.05.1989 по 28.02.2005 підлягає зарахуванню до стажу державної служби, в тому числі для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII.

Суд врахував, що стаж державної служби позивача, який не заперечується пенсійним органом та з урахуванням спірного періоду служби позивача з 17.05.1989 по 28.02.2005 становить більше 20 років, досягнення позивачем необхідного віку і загального страхового стажу не є спірним у даній справі, а отже позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Суд дослідив, що надані позивачем до відповідача довідки є джерелом інформації для обчислення згідно з п. 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ розміру пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ, розрахунок якої є невід'ємною частиною прийняття рішення органом Пенсійного фонду при її призначенні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що слід зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період його служби в органах внутрішніх справ з 17.05.1989 по 28.02.2005, у зв'язку із чим перевести з 18 жовтня 2024 року (з дати подання заяви) позивача на пенсію відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, статті 37 Закону №3723-ХІІ з урахуванням довідок від 16.12.2024 №1390 та №1391, виданих МВС України.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, пенсійний орган вказує, що згідно з Законом №3723 до стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця, зараховується лише час перебування на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців станом на день набрання чинності Законом №889. Статтею 25 Закону №3723 визначено вичерпний перелік категорій посад державних службовців. Основним критерієм, за яким визначається можливість зарахування певного періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону №3723, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу державного службовця. Оскільки стаж державної служби позивача з моменту встановлення рангу державного службовця складає лише 8 років 4 місяці 27 днів (з 05.12.2007 по 30.04.2016), відмова у переведенні позивача на пенсію за віком згідно Закону №889 є правомірною. Також, скаржник вважає, що довідка №1391, яка надана позивачем, не підлягає врахуванню, адже вона не відповідає вимогам п.4.1 Постанови КМУ №622.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

18.12.2024 позивач звернувся із заявою щодо переходу з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015.

Вказана заява з документами за принципом екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Запорізькій області та за наслідками її розгляду було винесено рішення від 23.12.2024 №866 про відмову у перерахунку пенсії позивача щодо переходу на пенсію за віком у відповідності до норм Закону України «Про державну службу», у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016 - 10 років. На обґрунтування вказаного рішення зазначено, що розглянувши документи, які були надані заявником для перерахунку, встановлено, що ранг державного службовця позивачу встановлено 05.12.2007. Таким чином, період роботи на посадах, віднесених до посад державної служби позивача станом на 01.05.2016 складає 08 років 04 місяці 27 днів (з 05.12.2007 по 30.04.2016). Довідка №1391 від 16.12.2024 про інші складові заробітної плати за період з 01.12.2019 - 30.11.2024 не підлягає врахуванню, оскільки не відповідає вимогам п. 4.1 Постанови Кабінету Міністрів України №823 від 12.07.2024.

Вважаючи протиправним рішення відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», а саме:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Матеріалами справи підтверджено, що спірним рішенням відповідача від 23.12.2024 №866 позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком у відповідності до норм Закону України «Про державну службу», у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016.

Так, у спірному рішенні пенсійний орган визначив, що період роботи на посадах, віднесених до посад державної служби позивача станом на 01.05.2016 складає 08 років 04 місяці 27 днів (з 05.12.2007 по 30.04.2016).

Колегія суддів встановила, що за відомостями трудової книжки НОМЕР_1 у період з 17.05.1989 по 28.02.2005 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ.

Апеляційний суд звертає увагу, що положеннями Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 (чинного до 01.05.2016) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно п. 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Відтак, керуючись п.2 Порядку №283, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зарахування позивачу до його стажу державної служби періоду роботи з 17.05.1989 по 28.02.2005 в органах внутрішніх справ.

Як правильно встановив суд першої інстанції та скаржником не заперечується, стаж державної служби позивача, з урахуванням спірного періоду з 17.05.1989 по 28.02.2005, становить більше 20 років, а досягнення позивачем необхідного віку і загального страхового стажу не є спірним.

За цих обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).

Відповідно до приписів п.4-1 цього порядку для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:

посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);

розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.

Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.

Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.

Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;

розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;

середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до змісту спірного рішення, надана позивачем до пенсійного органу довідка №1391 від 16.12.2024 про інші складові заробітної плати за період з 01.12.2019 - 30.11.2024 не підлягає врахуванню, адже не відповідає вимогам Порядку №622.

Так, скаржник вказує, що довідка №1391 видана без дотримання нових умов оплати праці з січня 2024 року, а саме за період з 01.12.2019 по 30.11.2024.

Крім того, скаржник зазначає, що надана позивачем довідка №1390 від 16.12.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) містить відомості про надбавку за вислугу років у розмірі 50%, що не може бути більше ніж 30% відсотків посадового окладу.

Не вдаючись до оцінки конкретних складових заробітної плати, вказаних у довідках №1390 та №1391 від 16.12.2024, колегія суддів зазначає, що спірне рішення пенсійного органу про відмову в призначенні позивачу пенсії є протиправним, оскільки ухвалене з формальних підстав з огляду на те, що пенсійний орган не був позбавлений об'єктивної можливості визначити розмір пенсії позивача, враховувавши належні складові заробітної плати, які були зазначені в довідках №1390 та №1391.

Подібний висновок вказано Верховним Судом у постанові від 25.06.2024 року у справі №620/11015/23.

Підсумовуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.12.2024 №866 про відмову позивачу щодо переходу на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу», а також зобов'язати пенсійний орган зарахувати до стажу державної служби позивача період його служби з 17.05.1989 по 28.02.2005 в органах внутрішніх справ, у зв'язку із чим перевести позивача з 18 грудня 2024 року на пенсію державного службовця за віком відповідно статті 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 16.12.2024 №1390 та №1391.

Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року у справі № 280/642/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 28.05.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк