Справа № 293/428/25
Провадження № 2/293/309/2025
29 травня 2025 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,
розглядаючи позовну заяву Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (адреса місця знаходження: вул. Л.Ступницького 68, с.Оліївка Житомирський район Житомирська область, 12402)
до ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 )
про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння
Оліївська сільська рада Житомирського району Жиомирської області звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, за змістом якої просить:
визнати незаконним та скасувати рішення Зороківської сільської ради Черняхівського району від 23.01.2009, яким Зороківська сільська рада передала у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , за кадастровим номером 1825684400:08:0004:0089;
витребувати земельну ділянку кадастровий №1825684400:08:0004:0089, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 у ОСОБА_1 на користь Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі ухвалою від 20.05.2025 суд залишив позовну заяву Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області без руху та надав строк для усуненя її недоліків.
28.05.2025 на виконання вимог ухвали суду від 20.05.2025 від Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області надійшла заява про усунення недоліків із доданою копією витягу з технічної докуметації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 27.09.2019 на підтвердження ціни позову (вартості спірного майна).
Оглянувши подану заяву про усунення недоліків з додатками, суд дійшов висновку, що позивач не у повній мірі усунув ненедоліки позовної заяви, а відтак позовна заява підлягає повторному залишенню без руху за таких підстав.
Суд зазначає, що зазначення ціни позову щодо вимог майнового характеру є обов'язковою вимогою до змісту позовної заяви.
Ціна позову визначається, зокрема, у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна (пункт 2 частини першої статті 176 ЦПК України).
Ціна позову має бути визначена на момент пред'явлення позову дійсною вартістю майна.
З аналізу поданої копії витягу з технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки за датою формування від 27.09.2019, не дозволяє встановити ціни позову, а саме дійсної вартості майна на день звернення до суду.
Водночас, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
При цьому, нормативну грошову оцінку земельних ділянок проводять юридичні особи, які є розробниками документації із землеустрою. За результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується сільською, селищною, міською радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Експертну грошову оцінку земельних ділянок здійснюють суб'єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів. За результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Отже, зважаючи на п. 2 ч. 1ст. 176 ЦПК України та норми Закону України «Про оцінку земель», для визначення вартості об'єкта, тобто ціни позову, необхідно виходити із експертної грошової оцінки спірного майна.
Таким чином, позивачу належить визначити ціну позову, яка повинна відповідати дійсній вартості спірного майна на момент звернення до суду та сплатити судовий збір за вимоги майнового характеру відповідно до дійсної вартості спірного майна та на виконання вимог ч.5 ст. 177 ЦПК України надати суду грошову оцінку майна на момент звернення до суду.
Відтак, встановлені судом недоліки позовної заяви позбавляють суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Суд звертає увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини її основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Керуючись ст. ст.175,177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
1. Позовну заяву Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк в 7 (сім) днів з дня отримання ним цієї ухвали для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику.
Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою сторінки:
https://cr.zt.court.gov.ua/sud0624/
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала складена та підписана: 29.05.2025
Суддя Людмила ЛОСЬ