вул. М. Грушевського, 2 а, селище Лугини, Коростенський район, Житомирська область, 11301,
тел. (04161)9-14-72, e-mail: inbox@lg.zt.court.gov.ua, web: http://lg.zt.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 02896124
Справа № 281/168/25
Провадження по справі 2-о/281/13/25
07 травня 2025 року селище Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Свинченко Г.Д.,
присяжних Борисюк М.Л., Кравців М.Я.,
за участю:
секретаря судового засідання Михальченко І.А.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Ясюнецького О.О. (в режимі відеоконференції з власних технічних засобів),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Лугини цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, про визнання особи загиблим під час виконання військового обов'язку із захисту держави України в Російсько-Українській війні,-
ОСОБА_1 04.04.2025 року звернулася до Лугинського районного суду Житомирської області з заявою про визнання особи загиблим під час виконання військового обов'язку із захисту держави України в Російсько-Українській війні. Просить оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженця с. Путиловичі, Лугинського району, Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, загиблим ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Роти, Бахмутського району, Донецької області під час виконання військового обов'язку по захисту держави України в Російсько-Українській війні.
Заяву мотивує тим, що її син ОСОБА_3 був призваний під час мобілізації до ЗСУ у квітні 2022 року та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 05.00 год., поблизу населеного пункту Роти, Бахмутського району, Донецької області під час виконання бойового завдання, особовий склад підрозділу, в складі якого перебував ОСОБА_3 , потрапив під інтенсивний мінометно-артилерійський вогонь з боку артилерії противника. В результаті обстрілу, позиції підрозділу були знищені противником, місцезнаходження ОСОБА_3 та інших військовослужбовців, які перебували на позиції, невідомі, зв'язок з ними відсутній.
23.06.2022 року ОСОБА_3 був визнаний особою, яка зникла безвісти за особливих обставин. З цього часу минуло понад 6 місяців, але жодних відомостей щодо нього так і не надійшло, а дії щодо його розшуку результату не дали, тому є підстави вважати його померлим. Від встановлення факту загибелі ОСОБА_3 при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявниці як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Вказаний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки, а саме: отримання виплат, передбачених законодавством, оформлення спадщини.
Ухвалою Лугинського районного суду Житомирської області від 07.04.2025 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 заяву підтримали. Просили оголосити військовослужбовця ОСОБА_3 загиблим ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Роти, Бахмутського району, Донецької області під час виконання військового обов'язку.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 та Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.
Військова частина НОМЕР_1 та Міністерство оборони України явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, заслухавши пояснення заявниці та її представника, свідка, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 02.11.1990 року.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Путиловичі, Лугинського району, Житомирської області, зник (виявлено) на території бойових дій (під час воєнних дій), що підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20230926-1610 від 26.09.2023 року.
Відповідно до акту службового розслідування від 23.06.2022 року, військовослужбовця молодшого лейтенанта ОСОБА_3 , командира 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 слід вважати особою, яка зникла безвісти.
Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 2 від 13.04.2022 року, військовослужбовця військової служби за призовом під час мобілізації молодшого лейтенанта ОСОБА_3 13.04.2022 року призначено на посаду командиром 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти НОМЕР_4 окремого стрілецького батальону.
Відповідно до сповіщення сім'ї № 10 (вих. № 4/849 від 30.06.2022 року), ОСОБА_1 сповіщено, що її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пропав безвісти під час виконання військового обов'язку щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України 08.06.2022 року поблизу селища Роти, Бахмутського району, Донецької області.
19.06.2022 року відділом досудового розслідування відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області зареєстроване кримінальне провадження № 12022052230000180, яке кваліфіковане як умисне вбивство двох і більше осіб - ст. 115 ч. 2 п. 1 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 19.06.2022 року.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що він служив разом з ОСОБА_3 08.06.2022 року поблизу селища Роти, Бахмутського району, Донецької області свідок бачив, що позиція на якій перебував ОСОБА_3 в складі стрілецького взводу, була знищена внаслідок потрапляння артилерійського снаряду. Також свідок бачив тіло ОСОБА_3 , який загинув.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 та який діє на даний час.
Вирішуючи заяву, суд застосовує наступні норми законодавства.
Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305, 309 ЦПК України).
Заявниця для захисту своїх прав звернулася до суду із заявою про визнання особи загиблим під час виконання військового обов'язку із захисту держави України в Російсько-Українській війні.
Обраний заявницею спосіб захисту відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 28.02.2024 у справі № 506/358/22, від 13.03.2024 у справі №204/7924/23, де Верховний Суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Відповідно до частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно з частиною третьою статті 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).
Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз'яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, тобто матеріально-правовий зв'язок, або за відсутності такого зв'язку дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши наведені заявницею обставини та мету, з якою їй необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявницею та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв'язку, а саме: з метою реалізації права на здійснення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 органом реєстрації актів цивільного стану та на оформлення спадкових прав та належних соціальних виплат.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, загиблим ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Роти, Бахмутського району, Донецької області під час виконання військового обов'язку по захисту держави України в Російсько-Українській війні.
З огляду на вказане подана заява підлягає задоволенню.
Ураховуючи викладене, на підставі ст. 46 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 89, 259, 263, 264, 265, 268, 293, 294, 305, 307, 308 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, про визнання особи загиблим під час виконання військового обов'язку із захисту держави України в Російсько-Українській війні - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженця с. Путиловичі, Лугинського району, Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, загиблим ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Роти, Бахмутського району, Донецької області під час виконання військового обов'язку по захисту держави України в Російсько-Українській війні.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Галина Свинченко
Присяжні: Марина Борисюк
Мар'яна Кравців