Справа № 167/558/25
Номер провадження 2-о/167/60/25
про передачу справи за підсудністю
29 травня 2025 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., вивчивши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Рожищенська міська рада Луцького району Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення
28 травня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Рожищенського районного суду Волинської області з заявою в якій просить встановити факт, що вона та її мати ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті останньої спільно проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28 травня 2025 року справу передано на розгляд судді Гармай І. Т.
Вивчивши заяву з доданими до неї матеріалами доходжу такого висновку..
Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Таким чином, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні перевірити належність справ до їх юрисдикції та підсудності.
Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Однією із процесуальних особливостей розгляду справ окремого провадження є те, що законодавець для кожної категорії справ визначає підсудність.
Предметом розгляду даної справи є встановлення факту спільного проживання ОСОБА_1 з її матір'ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
За положеннями ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Водночас має значення зареєстроване місце проживання.
24 червня 2024 року у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21 Верховний Суд встановив наступне "…стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.
Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів".
У поданій заяві ОСОБА_1 зазначає адресу місця свого проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно копії витягу з реєстру територіальної громади - Луцької територіальної громади № 2024/014078181 від 21 листопада 2024 року місце проживання ОСОБА_1 з 28 грудня 1979 року зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Отже, враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення в порядку окремого провадження, зареєстрованим місцем проживання заявника є: АДРЕСА_2 , відтак у відповідності до ч. 1 ст. 316 ЦПК України дана справа не підсудна Рожищенському районному суду Волинської області.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Виходячи з аналізу положень ЦПК України, Конвенції про захист прав і основоположних свобод, суддя доходить висновку про необхідність направлення даної справи для розгляду по суті за підсудністю до суду, якому ця справа територіально підсудна, в силу вимог ст. 31 ЦПК України, оскільки Рожищенський районний суд Волинської області не є «судом, встановленим законом» на розгляд цієї справи та розгляд справи цим судом у даному випадку призведе до порушення права сторін на справедливий судовий розгляд.
Також необхідно врахувати, що недотримання судом правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд до належного суду (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
За таких обставин, дослідивши і оцінивши юридичну природу правовідносин, на переконання судді наявні підстави для передачі вказаної справи за підсудністю до належного суду, яким є Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 31, ст. 258-260 ЦПК України, суддя
Цивільну справу № 167/558/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Рожищенська міська рада Луцького району Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення передати на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області (адреса місцезнаходження: вул. Конякіна, 3, м. Луцьк Волинська область, 43000).
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному ст. 261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Дата складення повного тексту ухвали суду 29 травня 2025 року.
Суддя І. Т. Гармай