29 травня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1345/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсійних виплат ОСОБА_1 максимальним розміром з урахуванням коефіцієнтів, передбачених постановою КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», починаючи з 01.01.2025р.;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсійну виплату, включаючи індексації та інші доплати до пенсії, без обмеження максимальним розміром з урахуванням коефіцієнтів, передбачених постановою КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», починаючи з 01.01.2025р.
Ухвалою суду від 27 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для відзиву на позовну заяву; витребувано у відповідача копію матеріалів пенсійної справи позивача.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, серед іншого, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві просить суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішення суду у справі №320/2229/25.
Вказане суд розцінює як клопотання про зупинення провадження у справі та зазначає таке.
Так, подане до суду клопотання обґрунтовано тим, що на розгляді Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/2229/25 про визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1, що, на думку представника відповідача, є підставою для зупинення провадження у даній справі відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання, суд зазначає, що підстави зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, згідно з пунктом 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі лише в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку, зокрема, адміністративного судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в такій справі.
При цьому не є об'єктивною неможливістю розгляду адміністративної справи випадки, за яких зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Разом з цим об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.
Суд зауважує, що зупинення провадження у справі з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, допускається лише тоді, коли рішення у іншій справі не набрало законної сили і продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в такій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.
Як вбачається зі змісту доводів клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, такі обґрунтовано неможливістю розгляду цієї справи до моменту набрання законної сили рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25, в якій спірним є питання правомірності абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Положення саме названої вище постанови і слугували підставою для застосування встановлених нею зменшуючи коефіцієнтів при перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 , який звернувся до суду з позовом у даній адміністративній справі №600/1345/25-а.
Водночас відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, враховуючи закріплені Кодексом адміністративного судочинства України правила щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частини) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, суд вважає, що рішення у справі №320/2229/25 не впливає на спірні правовідносини, які виникли у цій справі.
Зазначені в обґрунтування поданого клопотання обставини не впливають на можливість розгляду адміністративним судом цієї справи і прийняття рішення по суті та не свідчать про необхідність зупинення провадження у даній справі.
Враховуючи викладене та зважаючи на предмет і підставу даного позову, суд приходить до висновку про можливість вирішення даної справи на підставі матеріалів, поданих її сторонами. У даному випадку відсутня об'єктивна неможливість розгляду цієї справи, адже подані сторонами справи докази (при тому, що суд не позбавлений можливості збирати й інші докази в ході судового розгляду справи) на підтвердження своїх вимог та заперечень дозволятимуть суду встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у цій справі.
Обсяг наявних у справі №600/1345/25-а доказів дозволяють суду ухвалити рішення за результатами її судового розгляду незалежно від обставин, які будуть установлені судом в адміністративній справі №320/2229/25.
До цього суд зауважує, що аналогічної позиції при вирішенні питання про наявність правових підстав для зупинення провадження у подібних справах до набрання законної сили рішення суду у справі №320/2229/25 дотримується і Сьомий апеляційний адміністративний суд у справах №240/8934/25 (постанова від 05 травня 2025 року) та №240/1382/25 (постанова від 21 травня 2025 року).
Отже, подане представником відповідача клопотання про зупинення провадження у справі є безпідставним, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 236, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк