Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
29 травня 2025 року № 520/16396/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення виплаченої за 2016-2017 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань за 2016-2017 роки, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року справі № 520/26511/21 що входило до складу місячного грошового забезпечення нарахованої та виплаченої за вказані періоди індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення виплаченої за 2016-2017 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань за 2016-2017 роки, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року у справі № 520/26511/21, що входило до складу місячного грошового забезпечення нарахованої та виплаченої за вказані періоди індексації грошовою забезпечення.
Ухвалою від 17.06.2024 року справу прийнято до розгляду суддею Рубан В.В.
Ухвалою від 19.07.2024 року клопотання Військової частини НОМЕР_2 про залишення позовної заяви без розгляду залишено без задоволення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016-2017 та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Відповідач до суду надав відзив на позов. В якому зазначив, що дата фактичного виконання Відповідачем рішення суду від 22.06.2022 в справі №520/26511/21 в конкретному спорі минулих років жодним чином не є початком перебігу процесуальних строків на звернення до суду, а тим більше не є поважною причиною пропуску строку позовної давності, оскільки новий спір не стосується виплати середнього заробітку за час не проведення розрахунку при звільненні або нарахування та виплати компенсації втрати доходів.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 31.10.2013 р. по 02.10.2018р. проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 02.10.2018 року №127 позивача виключено зі списків особового складу.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №520/17629/2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 у відношенні до ОСОБА_1 щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі індексації грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 02.10.2018.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 02.10.2018.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення набрало законної сили.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року по справі №520/56511/21, адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 (пп НОМЕР_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано противоправними дії військової частини НОМЕР_2 , які полягають у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 02.10.2018 року без застосування базового місяця січень 2008 року та березень 2018 року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 02.10.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 року по 02.10.2018 року - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з врахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення набрало законної сили.
Згідно довідки «ОщадБанк» Відповідач 20.05.2024 виконав рішення суду від 22.06.2022 року по справі №520/56511/21 та виплатив грошові кошти на виконання рішення суду у розмірі 79743 грн. 51 коп.
Вважаючи свої права порушеними, щодо не здійснення військовою частиною НОМЕР_2 , перерахунку та виплату допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги для оздоровлення з урахуванням індексації грошового забезпечення позивач, звернувся до суду за захистом своїх прав.
При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначено Законом №2011-XII.
Частинами 1-4 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Абзацом другим частини 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною 1 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що один раз в рік військовослужбовцям виплачується грошова допомога на оздоровлення обрахунок якої здійснюється виходячи з розміру місячного грошового забезпечення.
Виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передбачена постановою Кабміну № 704 та наказом Міністерства оборони України № 260. Порядок її виплати щорічно визначається Міністром оборони України.
Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, один раз на рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
З наведених правових норм вбачається, що обрахунок грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється виходячи з місячного грошового забезпечення.
Частинами 3-4 статті 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. №2017-ІІІ (далі - Закон №2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон №1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб -роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-Ш, Закону №1282-ХІІ, та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Як вбачається з матеріалів справи, у даній справі спірним є питання правомірності дій відповідача щодо не здійснення перерахунку(обчислення) та виплати позивачу грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки з урахування індексації.
Відповідно до частини другої та частини третьої статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат.
Сторони не заперечують, що нарахування і виплата грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки, обчислено без урахування індексації грошового забезпечення.
Верховний суд у постанові від 09.11.2023 по справі № 140/6868/21 зробив висновок, що індексація є складовою заробітної плати (додатковою заробітною платою).
Таким чином, суд вважає, що індексація грошового забезпечення входить до складу грошового забезпечення і має бути врахована під час обрахунку і виплати грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2018 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки.
Отже, суд прийшов до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати позивачу грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення, яка нарахована та виплачена позивачу за 2016-2017 роки на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року у справі № 520/26511/21.
Таким чином, наявні підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення, яка нарахована та виплачена позивачу за 2016-2017 роки на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року у справі № 520/26511/21.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати належить розподілити на підставі положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення, яка нарахована та виплачена ОСОБА_1 за 2016-2017 роки на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року у справі № 520/26511/21.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2016-2017 роки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення, яка нарахована та виплачена ОСОБА_1 за 2016-2017 роки на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року у справі № 520/26511/21.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.