29 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15501/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
20 травня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24, у якій заявник просить роз'яснити резолютивну частину рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 по справі 440/15501/24 у частині, що стосується зобов'язання здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 , а саме: який показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії підлягає збільшенню (індексації) на коефіцієнт у розмірі 1,0796.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року призначено заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 до розгляду в порядку письмового провадження.
Згідно з приписами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24, суд дійшов таких висновків.
Частинами 1, 2 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Отже, підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі №440/15501/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 21 жовтня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 21 жовтня 2024 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У мотивувальній частині цього рішення суду, серед іншого, зазначено таке:
"Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23 лютого 2024 року №185.
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 (провадження № К/990/23359/24).
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, наведені вище висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23, в силу частини 5 статті 242 КАС України є обов'язковими для врахуванням судом першої інстанції.
Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, суд констатує, що ГУ ПФУ в Полтавській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивачці на підставі частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн. у 2021 році, 135,00 грн у 2022 році, 100,00 грн у 2023 році та 100,00 грн. у 2024 році, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства".
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі №440/15501/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 по справі № 440/15501/24 - в частині задоволення позову залишено без змін.
У постанові суд апеляційної інстанції зазначив, зокрема, наступне:
"Таким чином, індексація пенсій у 2024 році має проводитись відповідно до постанови №185, Порядку №124 та з урахуванням ч.2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796.
Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків колегія суддів констатує, що ГУ ПФУ, здійснюючи в 2024 році перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, без застосування коефіцієнтів збільшення 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.01. 2025 року по справі № 400/4663/24".
У рішенні Полтавського окружного адміністративного суду Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі №440/15501/24 чітко та ясно зазначено дії, які необхідно вчинити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області: "здійснити з 21 жовтня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 21 жовтня 2024 року".
У цьому рішенні, зокрема, зазначено таке:
" ОСОБА_1 з 22.06.2020 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,37583; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (451/100*12)*1) - 0,37583; з 22.06.2020 по 30.11.2020 розмір пенсії за віком (ст.27) (19669,70*0,37583) - 7392,46 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 7 років) - 75,18 грн.; загальний розмір пенсії - 7467,64 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.06.2020; розмір пенсії з надбавками - 7467,64 грн., що підтверджується рішенням Кременчуцького об'єднаного управління ПФУ №916040821126 від 01.07.2020 /а.с. 50/.
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення у рішенні №916040821126 від 01.07.2020 зазначено: загальний страховий стаж у одинарному розмірі: 37 р. 7 м. 1 д. - 451 м.; загальний страховий стаж після 01.07.2000: 19 р. 11 м. 0 д. - 239 м.; дата вводу заробітку: 26.10.2015; середній заробіток за 3 попередні роки: 7763,17 грн. (за 2017-2019 роки); останній місяць врахованої зарплати 31.05.2020; максимальна дата оптимізації 31.05.2020; сума коефіцієнтів заробітної плати - 571.25456 (до оптимізації); сума коефіцієнтів заробітної плати - 491.54172 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати 239 (до оптимізації); кількість місяців, виключених оптимізацією 45 в межах 10%; кількість місяців виключених додатково 0 понад 10%; кількість місяців заробітної плати 194 (після оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2.39019 (до оптимізації); страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 194.00000; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2.53372 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення - 19669.70000 /а.с. 53/.".
Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 є чітким і зрозумілим, труднощів в розумінні не викликає, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у своїй заяві про роз'яснення рішення суду фактично висловлює свою незгоду з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 в частині задоволення позову, тоді як процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст судового рішення.
Зважаючи на викладене вище, підстави для роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 відсутні, тому у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 слід відмовити.
Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 229, 248, 254, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі №440/15501/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Сич