справа №380/192/25
29 травня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області до Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області (далі - позивач, прокурор) до суду з позовом до Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області (далі з відповідач, Гніздичівська сільрада), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини;
- зобов'язати відповідача утворити у складі виконавчих органів ради спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини та погодити його у встановленому законом порядку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Стрийською окружною прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено інформацію Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області щодо створення спеціально уповноваженого органу у сфері охорони культурної спадщини та встановлено, що такий не створений відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» не створений. Вказує, що орган місцевого самоврядування зобов'язаний створити у своєму складі спеціально уповноважений орган у сфері охорони культурної спадщини. На запит окружної прокуратури від 17.10.2024 Львівська обласна державна адміністрація листом №16-4389/0/2-24 від 04.11.2024 повідомила, що звернення від Гніздичівської селищної ради щодо надання погоджень на призначення керівника спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини до департаменту Львівської обласної державної адміністрації не надходили.
Отже, на час звернення до суду Гніздичівською селищною радою не утворено виконавчого органу з охорони культурної спадщини, упродовж часу роботи Гніздичівською селищною радою з моменту її утворення не вжито заходів щодо погодження питання утворення такого виконавчого органу у складі селищної ради з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, що суперечить вимогам частини 3 статті 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини», що нівелює виконання міською радою обов'язків та повноважень, визначених цим Законом.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету Гніздичівськаої селищної ради в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 07.01.2025 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів (тобто у день надходження позову до суду) та 09.01.2025 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 09.01.2025 (тобто на наступний день постановлення ухвали судом).
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
У відповідності до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Гніздичівська селищна рада Стрийського району Львівської області є органом місцевого самоврядування, зареєстрованим 29.04.2002 як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичний осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Стрийська окружна прокуратура 02.09.2024 звернулася до голови Гніздичівської селищної ради із запитом №14.57/05-42-6567ВИХ-24 щодо виконання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» в частині створення спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини.
Голова Гніздичівської селищної ради листом від 12.09.2024 № вих. 02-05/1075/24 повідомив, що станом на дату надання відповіді Гніздичівської селищною радою Стрийського району Львівської області не утворено уповноваженого органу охорони культурної спадщини.
Стрийська окружна прокуратура 17.10.2024 звернулася до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації із запитом щодо надання інформації про утворення спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини на території Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області.
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації листом від 04.11.2024 №8686-24 повідомив, що звертався до Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області листом від 01.11.2023 №16-3385/2/2-23 щодо створення уповноваженого органу з питань охорони культурної спадщини, однак звернень від Гніздичівської селищної ради щодо надання погоджень на призначення керівника спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини не надходило. У зв'язку з цим департаментом повторно скеровано лист до Гніздичівської селищної ради від 31.10.2024 №16-4325/2/2-24.
Департамент культурної спадини Міністерства культури стратегічних комунікацій України листом від 10.12.2024 №9850-24 у відповідь на лист Стрийської окружної прокуратури від 06.11.2024 №14.57/05-42-8514ВИХ-24 повідомив, що за результатами перевірки актуальної електронної бази документообігу МКСК за погодженням щодо утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини Гніздичівська селищна рада Стрийського району Львівської області до МКСК не зверталась.
Бездіяльність відповідача що утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини відповідно до вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» зумовила звернення прокурора з цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 54 Конституції України, культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.
Згідно до статті 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку сіл, селищ, міст, цільових програм з інших питань самоврядування, подання їх на затвердження ради, організація їх виконання; подання раді звітів про хід і результати виконання цих програм.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно статті 5 Закону №280/97-ВР до системи місцевого самоврядування входять виконавчі органи рад.
Частиною 1 статті 10 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина 1 статті 11 Закону №280/97-ВР).
Підпунктом 10 пункту б статті 32 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад делеговано повноваження щодо забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання.
Делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом.
Згідно зі статтею 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.
Відповідно до статті 27 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку сіл, селищ, міст, цільових програм з інших питань самоврядування, подання їх на затвердження ради, організація їх виконання; подання раді звітів про хід і результати виконання цих програм.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» №1805-ІІІ від 08.06.2000 (далі - Закон №1805-ІІІ), державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №1805-ІІІ до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини), зокрема належать, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 6 Закону№1805-ІІІ до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить у тому числі організація розроблення відповідних програм охорони культурної спадщини.
Частиною 3 статті 6 Закону №1805-ІІІ встановлено, що відповідний виконавчий орган сільської, селищної, міської ради щорічно звітують перед центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини та громадськістю про стан збереження об'єктів культурної спадщини.
Як визначено частиною 3 статті 3 Закону №1805-ІІІ, відповідний виконавчий орган сільської, селищної, міської ради населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених місіть України, утворюється місцевою радою за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини.
Отже, на відповідний виконавчий орган сільської, селищної, міської ради населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених місць України покладено обов'язок утворення місцевою радою за погодженням із центральним органом виконавчої влади спеціально уповноваженого законом органу охороняти місцеву культу спадщину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 №878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України», з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України, на виконання статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» затверджено Список історичних населених місць України (міста і селища міського типу), у який увійшло місто Добромиль.
З матеріалів справи слідує, що Гніздичівською селищною радою Стрийського району Львівської області не утворено спеціально уповноважений орган у сфері охорони культурної спадщини.
Вказане підтверджується листом відповідача від 12.09.2024 № вих. 02-05/1075/24, листом Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації від 04.11.2024 №8686-24 та листом від 10.12.2024 №9850-24 Департаменту культурної спадини Міністерства культури стратегічних комунікацій України.
Суд зауважує, що положеннями Закону № 1805-III закріплено вимогу щодо утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини, зокрема у населених пунктах, занесених до Списку історичних населених місць України.
Неутворення відповідачем відповідного спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини та недотримання порядку призначення його керівника унеможливлює дію державних механізмів захисту об'єктів культурної спадщини.
Таким чином, неутворення відповідачем спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини свідчить про протиправну бездіяльність.
Оскільки жодних дій, спрямованих на виконання вимог Закону №1805-ІІІ відповідачем не вчинено, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Гніздичівську сільську раду Стрийського району Львівської області утворити у складі виконавчих органів ради спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини та погодити його у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Позивачем вказаний обов'язок виконано.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Гніздичівською селищною радою Стрийського району Львівської області не виконано передбачений частиною 3 статті 3 Закону №1805-ІІІ обов'язок щодо створення спеціально уповноваженого органу у сфері охорони культурної спадщини, тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 264-265, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області (вул. Шевченка, буд. 89, м. Стрий, Львівська область, 82400, код ЄДРПОУ 02910031) до Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області (вул. Грушевського, буд. 3, смт. Гніздичів, Стрийський район, Львівська область, 81740, код ЄДРПОУ 26256866) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Гніздичівської селищної ради Стрийського району Львівської області (вул. Грушевського, буд. 3, смт. Гніздичів, Стрийський район, Львівська область, 81740, код ЄДРПОУ 26256866) щодо не утворення спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини.
Зобов'язати Гніздичівську селищну раду Стрийського району Львівської області (вул. Грушевського, буд. 3, смт. Гніздичів, Стрийський район, Львівська область, 81740, код ЄДРПОУ 26256866) утворити у складі виконавчих органів ради спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини та погодити його у встановленому законом порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома