Рішення від 29.05.2025 по справі 340/116/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/116/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Науменка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області (вул. Театральна, б. 9, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 20001585)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:

1) визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті компенсації за невикористану щорічну основну і додаткову (як учаснику бойових дій) відпустки та грошової допомоги на оздоровлення за 2012 - 2019 роки, з урахуванням виплаченої на виконання рішень суду індексації;

2) зобов'язати Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну 15 днів і додаткову відпустку (як учаснику бойових дій) 70 днів, та грошової допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки з урахуванням виплаченої, на виконання рішень суду, індексації та з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на виконання рішень суду у справах 340/2538/20 та 340/4072/22 йому було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення. Водночас, виплачені позивачу раніше суми компенсації на невикористані відпустки та грошової допомоги на оздоровлення нараховані без врахування сум індексації. На відповідне звернення позивача відповідач відмовив у перерахунку зазначених виплат, що й послугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 13.01.2025 відкрито провадження у справі та вирішено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні), сторонам встановлено порядок та строки вчинення процесуальних дій (а.с. 12).

Від відповідача до суду 22.01.2025 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просив відмовити. Зазначив, що позивачу при звільненні зі служби було нараховано та виплачено компенсацію за невикористані дні основної відпустки (15 днів) та на виконання рішення суду у справі 340/2538/20 - за 70 днів додаткової відпустки (як учаснику бойових дій), а також під час проходження служби позивачу нараховано та виплачено грошові допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки. Зазначені виплати були нараховані, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення позивача, що відповідає вимогам Інструкції №515/ДСК від 10.04.2018. Оскільки індексація грошового забезпечення не входить до числа складових грошового забезпечення, вона обґрунтовано не приймалась до уваги під час обрахувань таких виплат (а.с. 16-18).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши надані сторонами матеріали та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивач проходив військову службу в УСБУ в Кіровоградській області з 09.04.2012 по 27.11.2019.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №340/2538/20 визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік, зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік.

Цим же рішенням визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації його грошового забезпечення та зобов'язано нарахувати та виплатити останньому індексацію його грошового забезпечення за період служби з 09.04.2012 року по 27.11.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.

Крім цього, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі 340/4072/22 визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо неналежного нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.03.2018 по 27.11.2019 включно та зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), та за період з 01.03.2018 року по 27.11.2019 року включно із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше виплачених сум індексації грошового забезпечення.

Цим же рішенням було зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 27.11.2019 відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, з урахуванням компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 р. N 44.

Зазначені судові рішення набрали законної сили та виконані відповідачем, зокрема - позивачем отримано нараховані на виконання судових рішень суми індексації грошового забезпечення у загальній сумі 66987,31 грн.

Вказані обставини сторонами не оспорюються.

Водночас, листом від 30.06.2024 позивач звернувся до відповідача з проханням, зокрема, здійснити перерахунок компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпусток та грошової допомоги на оздоровлення, з урахуванням виплаченої на виконання судових рішень індексації грошового забезпечення (а.с. 4).

Листом від 09.12.2024 відповідач у проведенні зазначеного перерахунку відмовив, посилаючись на те, що для нарахування вказаних виплат враховується виключно розмір грошового забезпечення, проте індексація не входить до переліку складових місячного грошового забезпечення військовослужбовців (а.с. 6-7).

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 1-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно зі статтею 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Грошове забезпечення військовослужбовців врегульовано статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом №1282-XII.

У статті 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з частиною першою зазначеної статті закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (частина перша статті 4 Закону №1282-XII).

Частинами першою-другою статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону №1282-XII).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку №1078).

Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає, що відмова відповідача у перерахунку оспорюваних виплат, які нараховуються виходячи з розміру місячного грошового забезпечення військовослужбовця у відповідності до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом ІДУ СБ України від 10.04.2018 №515/ДСК, обґрунтована тим, що на думку відповідача, індексація не є складовою частиною грошового забезпечення, а отже не має враховуватись під час обрахування спірних виплат.

Водночас, суд зазначає, що з приводу віднесення індексації до складу грошового забезпечення військовослужбовців склалась певна судова практика.

Так, у рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 зазначено, що індексація заробітної плати, як складова належної працівникові заробітної плати, спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Верховний Суд у постановах від 19.07.2019 року у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 року у справі №825/694/17, тощо, неодноразово зазначав, що системний аналіз наведених норм закону дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Подібний правовий підхід висловлено Верховним Судом також у постанові від 17 травня 2021 року у справі №552/4951/17, де зазначено, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналіз зазначеної судової практики Верховного Суду дозволяє зробити висновок, що незважаючи на те, що індексація грошового забезпечення військовослужбовців хоч і не передбачена у визначеному законом переліку складових грошового забезпечення, має враховуватись у складі грошового забезпечення військовослужбовців, як одна з основних державних гарантій належної оплати праці.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач під час нарахування та виплати позивачу компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпусток, а також грошової допомоги на оздоровлення, мав враховувати суми індексації грошового забезпечення позивача за відповідні періоди.

Отже, дії відповідача щодо відмови у перерахунку спірних виплат слід визнати протиправними, а порушені права позивача необхідно відновити шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну (15 днів) та додаткову, як учаснику бойових дій (70 днів) відпустки, а також грошової допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки, з урахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за відповідні періоди, враховуючи раніше виплачені суми.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

Доказів понесення сторонами судових витрат до суду не надано, підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 компенсації за невикористану щорічну основну і додаткову (як учаснику бойових дій) відпустки та грошової допомоги на оздоровлення за 2012 - 2019 роки, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату компенсації за невикористану щорічну основну (15 днів) та додаткову, як учаснику бойових дій (70 днів) відпустки, а також грошової допомоги на оздоровлення за 2012-2019 роки, з урахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за відповідні періоди, враховуючи раніше виплачені суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО