29 травня 2025 року м. Київ № 320/47148/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бюро економічної безпеки України та просить суд зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час роботи в державному органі - Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Києві з 26.10.2018 по 17.08.2020, що становить 01 рік 09 місяців 21 день на посаді першого заступника директора як такий, що відповідає абзацу 12 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позов мотивовано протиправністю не зарахування відповідачем до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років часу перебування на посадах державної служби відповідно до п. «и» ст. 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що призвело до порушення його прав та законних інтересів.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2024 справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05.11.2024 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав того, що позивачу було правомірно зараховано до вислуги років виключно періоди служби, які не відносяться до посад державної служби, зважаючи на відмінність понять несення служби в правоохоронному органі чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше) від служби на посадах державної служби. Просив суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Наказом Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області (далі - ТУ БЕБ у Чернівецькій області) від 05.09.2023 № 50-к/ДСК ОСОБА_1 був призначений на посаду детектива ТУ БЕБ у Чернівецькій області та відповідно до наказу БЕБ від 07.09.2023 № 186-к/ДСК- ДП року йому було присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України. Наказом Бюро економічної безпеки (далі - БЕБ) від 29.06.2024 № 289-к/ДСК-ДП позивача призначено з 01.07.2024 у порядку просування по службі на вищу посаду, як переможця конкурсу, на посаду заступника керівника Територіального управління БЕБ у Київській області
Згідно з даними трудової книжки (серії НОМЕР_2 ) позивача та довідкою ОК-5, сформованих індивідуальних відомостей про застраховану БЕБ у Чернівецькій області від 05.09.2023 № 50-к/ДСК ОСОБА_1 був призначений на посаду детектива ТУ БЕБ у Чернівецькій області та відповідно до наказу БЕБ від 07.09.2023 № 186-к/ДСК-ДП йому було присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України.
Наказом БЕБ від 29.06.2024 № 289-к/ДСК-ДП позивача призначено з 01.07.2024 у порядку просування по службі на вищу посаду, як переможця конкурсу, на посаду заступника керівника Територіального управління БЕБ у Київській області.
Листом від 03.10.2024 позивач звернувся до Департаменту персоналу БЕБ з проханням надати витяг з Наказу про зарахування до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років часу перебування на посадах державної служби відповідно до п. «и» ст. 17 Закону № 2262.
Департаментом персоналу 07.10.2024 було надано відповідь за вих. №11/11.1/10906-24 на зазначений лист позивача та надано запитувані документи. З відповіді вбачається, що наказом ТУ БЕБ у Чернівецькій області від 02.10.2023 №96-к/ДСК встановлено стаж служби для виплати надбавки за вислугу років лейтенанту БЕБ України ОСОБА_1 , станом на 12.09.2023 вислуга років складає 15 років 09 місяць 14 днів.
Також встановлено, що наказ 02.10.2023 №96-к/ДСК складений на підставі висновку комісії БЕБ від 02.10.2023 № 290/10-ДСК.
Відповідно до зазначеного висновку, комісією БЕБ з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років, зараховано позивачу до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років такі періоди:
з 01.09.2000 по 16.05.2005 02 р. 04 м. 07 д. навчання у ВУЗІ;
з 17.05.2005 по 24.10.2018 13 р. 05 м. 07 д. робота в органах прокуратури;
з 06.09.2023 по 12.09.2023 00 р. 00 м. 06 д. служба в БЕБ.
Разом станом на 12.09.2023 визначено, що стаж служби становить: 15 років 09 місяць 14 днів.
Відповідно до витягу з наказу від 02.10.2023 № 96-к/ДСК про встановлення стажу служби та витягу з висновку комісії щодо обчислення стажу служби від 02.10.2023 № 290/10-ДСК, до періоду проходження служби в БЕБ позивачеві не враховано час роботи на державній службі на посаді першого заступника директора ТУ ДРБ , розташоване у м. Києві.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" №1150-IX від 28.01.2021 (далі - Закон № 1150) держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.
Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом. Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб".
Відповідно до п. «и» ч. 1 ст. 17 Закону № 2262 особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "з" ст. 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Згідно зі ст. 17-1 Закону № 2262 порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).
Згідно з п. 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262 особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у п. “б»-“д», “ж» і “з» ст. 1-2 Закону № 2262, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Відповідно до п. 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1333 (далі - Положення № 1333), для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховується служба, визначена в п. 1 Постанови № 393, у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).
Відповідно до п. 2 Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 19.04.2022 № 70 (далі - Інструкція № 70) визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ здійснюється комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.
Згідно з п. 5 Інструкції № 70 періоди служби для виплати надбавки за вислугу років обчислюються відповідно до законодавства особам, які мають спеціальні звання БЕБ, та проходять службу у центральному апараті, заступникам керівників територіальних управлінь БЕБ,- центральною комісією.
Для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховуються періоди служби, визначені відповідно до Постанови № 393 (п. 6 Інструкції № 70).
Пунктом 10 Інструкції № 70 особам, які мають спеціальні звання БЕБ, яким у встановленому законодавством порядку зараховано до вислуги років раніше не враховані періоди служби, доплата надбавки за вислугу років здійснюється з дня надання ними документів, що підтверджують їх період служби (роботи). До документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, належить трудова книжка (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
З урахуванням викладеного, як Закон № 2262, так і Постанова № 393, так і Інструкція № 70, так і Положення № 1333 чітко передбачають обов'язковість врахування до вислуги років стажу державної служби, що набутий особою до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.
Судом встановлено, що позивач у період з 26.10.2018 по 17.08.2020 працював на посаді державної служби в Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань в місті Києві на посаді першого заступника директора.
Водночас відповідач не врахував до вислуги років стаж державної служби, що набутий позивачем до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.
Як встановлено судом, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що при винесенні висновку центральна комісія БЕБ врахувала вимоги та документи, передбачені п. 10 Інструкції № 70 для обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років. Стверджує, що обчислення позивачу стажу служби для виплати надбавки за вислугу років відбувалося відповідно до Інструкції та спеціального законодавства в порушеній сфері, зокрема, Закону України «Про Бюро економічної безпеки України», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Положення № 1333, Інструкції № 70, Постанови № 393.
Отже, на думку відповідача, позивачу було правомірно зараховано виключно періоди служби, які не відносяться до посад державної служби, зважаючи на відмінність понять несення служби в правоохоронному органі чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше) від служби на посадах державної служби.
З цих підстав суд зазначає, що п. 10 Інструкції до документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ відносить трудову книжку (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
Крім того, згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Таким чином, позивач належними документами підтвердив період державної служби з 26.10.2018 по 17.08.2020 набутий в Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань в місті Києві на посаді першого заступника директора для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ.
Отже, з урахуванням того, що позивач проходить службу у Бюро економічної безпеки України, відповідач протиправно не зарахував час його роботи Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань в місті Києві на посаді першого заступника директора до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років у Бюро економічної безпеки України.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який не довів правомірність своєї бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено 1 211,20 грн судового збору за подання даного адміністративного позову, що підтверджується квитанцією від 13.10.2024.
Відтак у зв'язку із задоволенням позову суд приходить до висновку про необхідність стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у сумі 1 211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242- 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час роботи в державному органі - Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Києві з 26.10.2018 по 17.08.2020, що становить 01 рік 09 місяців 21 день на посаді першого заступника директора як такий, що відповідає абзацу 12 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Бюро економічної безпеки України (код ЄДРПОУ 44168316) судовий збір у сумі 1 211,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.