28 травня 2025 року справа № 640/30625/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження клопотання позивача про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
У грудні 2020 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні індексації пенсії позивача з 01.03.2019 та з 01.05.2020 та зобов'язати відповідача провести: індексацію пенсії позивача з 01.03.2019, прийнявши для розрахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача - 5377,90 грн. і коефіцієнт індексації 1,17 тобто після індексації з 01.03.2019 прийняти для розрахунку пенсії збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача - 6292,14 грн. (=5377,90*1,17); індексацію пенсії з 01.05.2020, прийнявши для розрахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 6292,14 грн. та коефіцієнт індексації 1,11, тобто після індексації з 01.05.2020 прийняти для розрахунку пенсії новий показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 6984,28 грн. (=6292,14*1.11);
- зобов'язати відповідача вилучити з персональної облікової картки позивача в системі персоніфікованого обліку числа 3764,40 грн., 4404,35 грн., 4888,83 грн., які стосуються заробітної плати, що використовується для обчислення пенсії, присутність яких в персональній обліковій картці не відповідає Закону №1058-IV, а також анулювати наслідки, до яких привело застосування цих чисел, з дня їх внесення до персональної облікової картки.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що отримує пенсію за віком з 05.08.2018, тому відповідно до статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 2, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та пунктів 2, 9 постанови КМУ від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» відповідач повинен був провести індексацію її пенсії в 2019 році із застосуванням коефіцієнту 1, 17 та в 2020 році із застосуванням коефіцієнту 1, 11, прийнявши для розрахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 5 377, 90 грн. та індексацію пенсії з 01.05.2020, прийнявши для розрахунку збільшений у 2019 році показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, який враховується для обчислення 6292, 14 грн.
З метою проведення такої індексації позивачка звернулася до відповідача із заявою від 31.07.2020, однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 04.09.2020 №2600-0203-8/124126 повідомив позивача, що перерахунок пенсії відбувся із застосуванням показника заробітної плати 5377, 90 грн., а відтак відсутні підстави для проведення пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020.
Позивач вважає, що відмова відповідача у проведенні індексації пенсії порушує його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки відповідач протиправно розрахував пенсію із показника середньої заробітної плати, з якої сплачуються внески у сумі 4404, 35 грн. у зв'язку із чим звертається до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2020 (суддя Шрамко Ю.Т.) позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.01.2021 (суддя Шрамко Ю.Т.) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.02.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
05.03.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву разом із клопотанням про витребування доказів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.03.2021 (суддя Шрамко Ю.Т.) задоволено клопотання позивача про витребування доказів. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
02.04.2021 на адресу на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
Згідно з розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2022 щодо призначення повторного автоматичного розподілу судових справ вказану справу передано для розгляду судді Окружного адміністративного суду м. Києва Пащенку К.С.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2022 (суддя Пащенко К.С.) прийнято адміністративну справу до провадження судді Пащенко К.С. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
06.10.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 01.02.2023 №03-19/8090/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/30625/20.
06.10.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Відповідно до частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
Частиною чотирнадцятою статті 31 КАС України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною другою статті 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 прийнято адміністративну справу №640/30625/20 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О.
07.02.2025 до суду надійшло клопотання позивача про зупинення провадження у справі до розгляду Верховним Судом адміністративних справ у подібних правовідносинах, зокрема у справі №№340/2005/24, 400/2358/24, 460/3501/25, 620\8157/24, 400/5696/24, 160/15379/24, 280/3812/24, 280/4797/24, 620/7211/24, 340/2784/24.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
Так, предметом у даній справі є визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає в відмові у проведенні індексації пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 протиправною.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Також пунктом 9 частини другої статті 236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Як установлено пунктом 4 частини восьмої статті 290 КАС України, в ухвалі про відкриття провадження у зразковій справі зазначаються ознаки типової справи.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Проаналізувавши ухвали Верховного Суду по зазначеним справам №№340/2005/24, 400/2358/24, 460/3501/25, 620/8157/24, 400/5696/24, 160/15379/24, 280/3812/24, 280/4797/24, 620/7211/24, 340/2784/24, суд дійшов висновку, що останні не є зразковими справами та подібними до спірних правовідносин, оскільки охоплюють інші періоди індексації пенсії та відмінні коефіцієнти для перерахунку, а відтак, суд не вбачає правових підстав для зупинення провадження у даній справі до розгляду наведених вище адміністративних справ.
Окрім того, зупинення провадження є правом суду, спрямованим на припинення вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Установивши, що матеріали справи дозволяють повно встановити та оцінити обставини справи, суд дійшов висновку, що позивачем не обґрунтовано наявності підстав для зупинення провадження у даній справі, встановлених статтею 236 КАС України, що є підставою для відмови у його задоволенні.
Частиною п'ятою статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окремим документом можуть викладатися також ухвали з інших питань, які вирішуються під час судового розгляду.
Керуючись статтями 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження в адміністративній справі №640/30625/20.
2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.