про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 травня 2025 року м. Київ № 320/25168/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які виразилася у:
- невиплаті відповідачем з 01.12.2019 р. до тепер щомісячних сум заборгованості доплат до пенсії позивача у зв'язку зі збільшенням його соціального забезпечення після перерахування пенсії відповідно до довідки МВС України від 11.06.2021 р. № 22/6-2589 про зміну грошового забезпечення, виходячи з відсоткового визначення розміру пенсії 90% від суми цього забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, та її повної суми нарахування (без обмеження максимальним розміром) всупереч вимогам ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і рішенням: Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19 про виплати пенсії позивачу без обмеження її граничного розміру, Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23, яким також зобов'язано відповідача проводити пенсійні виплати без обмеження максимальним розміром;
- не нарахуванні та невиплаті позивачу, всупереч вимогам ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», компенсації за втрату частини суми пенсійних доходів у зв'язку з невиплатою відповідачем з 01.12.2019 р. до тепер щомісячних доплат до пенсії позивача після її перерахування відповідно до довідки МВС України від 11.06.2021 р. № 22/6-2589 та обмеженням її суми максимальним розміром і порушенням строків виплати, як це передбачено нормами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 21.02.2001 № 159;
- невиконанні позивачем рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19, Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23, якими було зобов'язано відповідача сплатити позивачу з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, понесені позивачем витрати на судові збори за позови до вказаних судів, відповідно 768.40 грн, 908.00 грн та 1073.60 грн;
- здійсненні з 01.03.2025 р. виплат позивачу пенсії в обмеженому розмірі, без урахування фактично нарахованої суми з індексаціями, шляхом застосуванням знижувальних коефіцієнтів до певних сум перевищення її розміру відповідно до вимог незаконних положень норм ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" від 03.01.2025 №1;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві:
- виплатити з 01.12.2019 р. до тепер заборгованість щомісячних сум донарахувань до пенсій позивача, у зв'язку зі збільшенням його соціального забезпечення після перерахування пенсії відповідно до довідки МВС України від 11.06.2021 р. № 22/6-2589 про зміну грошового забезпечення (додаток 4), виходячи з відсоткового визначення розміру пенсії 90% від суми цього забезпечення, та щомісячних сум недовиплат (обмеження максимальним розміром) фактично нарахованої загальної суми пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19 про виплати пенсії позивачу без обмеження її граничного розміру, Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23 про проведення пенсійних виплат позивачу без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;
- нарахувати та виплатити позивачу, відповідно до вимог ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», компенсації за втрату частини суми пенсійних доходів у зв'язку з невиплатою з 01.12.2019 р. до тепер щомісячних доплат до пенсії позивача після її перерахування відповідно до довідки МВС України від 11.06.2021 р. № 22/6-2589 та обмеженням сум її виплат максимальним розміром і порушенням строків виплат, як це передбачено нормами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 21.02.2001 № 159;
- виконати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19, Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23, якими було зобов'язано відповідача сплатити позивачу з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, понесені позивачем витрати на судові збори за позови до вказаних судів, відповідно 768.40 грн, 908.00 грн та 1073.60 грн;
- нараховувати, відповідно до довідки МВС України від 11.06.2021 р. № 22/6-2589 або отриманих оновлених даних про збільшення складників грошового забезпечення та індексацій, і виплачувати позивачу фактично нарахований розмір пенсії без будь-яких обмежень її загальної суми відповідно до вимог норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19, Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23 , та без застосування незаконних положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» і знижувальних коефіцієнтів до відповідних сум перевищення її сум, визначених відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», зі збереженням щомісячної індексації її основного розміру;
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві суму понесених позивачем судових витрат.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/25168/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Досліджуючи матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позовні вимоги у цій справі мотивовані невиконанням у повному обсязі відповідачем рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 та рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2020 р. у справі № 640/7382/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ), виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження граничного розміру.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) 768,40 грн. судового збору.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2022 р. у справі № 640/27452/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 11.06.2021 № 22/6-2589 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2021 № 22/6-2589 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.02.24 р. у справі №320/13558/23 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо нездійснення з 01.12.2019 належного перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від загальної суми складових грошового забезпечення згідно з даними довідки Департаменту персоналу МВС України від 11.06.2021 № 22/6-2589 та виплати повної суми пенсії без обмежень її максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 11.06.2021 № 22/6-2589 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу МВС України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимального розміру пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 №118, з урахуванням проведених виплат та без обмеження пенсії максимальним розміром.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16).
Суд зазначає, що КАС України встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду. Ці норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їхнього застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язані з невиконанням судового рішення у справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів позивача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є зобов'язання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження і Кодексом адміністративного судочинства України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Суддя зазначає, що позивач у цій справі обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання дій протиправними, вчинених на виконання рішень суду. Проте спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.
Відповідно до положень статті 383 КАС України позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно частини 2 статті 383 КАС України у такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Частиною 3 статті 383 КАС України визначено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Заяву, зазначену у частині 1 статті 383 КАС України, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
Отже, наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є зобов'язання відповідача до виконання судового рішення.
Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 та від 27.03.2018 у справі №520/5980/17.
За таких обставин, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Оскільки предмет позову стосується питання виконання рішення, яке набрало законної сили, у відкритті провадження необхідно відмовити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Парненко В.С.