Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"14" вересня 2006 р. Справа № АС-42/419-06
вх. № 10289/1-42
Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.
при секретарі судового засідання Булавінової Ю.В.
за участю представників сторін :
позивача Печко О.С. (дов.)
відповідача - Березуцький В.Ф. (директор)
по справі за позовом ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова
до ТОВ НВФ "Оптіма", м. Харків
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
Позивач, ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова, просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача, ТОВ НВФ "Оптіма", з питань дотримання вимог валютного законодавства.
Відповідач проти вимог позивача заперечує.
Суд, розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, дійшов висновку, що дану справу не належить розглядати в господарському суді в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Позов, що розглядається був, визначений позивачем як адміністративний позов і відповідно позивач просив суд прийняти позовну заяву до провадження на підставі ст.ст. 2, 6, 17, 50 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій України" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Частиною 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві, крім:
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України, міждержавних договорів та угод віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
Звернення органів державної податкової інспекції, органів контрольно ревізійної служби про надання дозволу на вчинення дій за своєю правовою природою не є спором і не можуть розглядатися в порядку позовного провадження та не підвідомчі господарським судам.
Крім того, зміни до Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" внесені в зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканість, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)'' від 12.01.2005 року, де йдеться про захист конституційних прав та свобод. За своєю правовою природою правовідносини, яких стосуються прийняті зміни до Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" відносяться до державного управління.
Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України "Про судоустрій України», справи, пов'язані з правовідносинами у сфері державного управління та місцевого самоврядування, розглядаються місцевими адміністративними судами.
У зв'язку з набранням з 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями до цього Кодексу, а саме п. 6 Прикінцевих та перехідних положень було встановлено, що до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до господарського процесуального кодексу України від 1991 року, вирішують у першій та апеляційних інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер, надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки не є спором і не може розглядатися в порядку позовного провадження за правилами КАС України.
У відповідності до п.5 вищенаведених Прикінцевих та перехідних положень до початку діяльності окружного адміністративного суду підсудні йому справи вирішують у першій інстанції відповідні місцеві загальні суди, крім випадку, встановленого пунктом 6 цього розділу.
За таких обставин, провадження за заявою про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки підлягає закриттю у відповідності до пункту 1 ч.1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства, згідно якого суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. В даному випадку дана справа не підлягає розгляду в господарському суді за правилами Кодексу адмінітсративного судочинства. У відповідності до частини 2 цієї статті, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Суд визнає за необхідне роз'яснити позивачеві, що розгляд такої заяви віднесено до компетенції місцевого районного суду.
Керуючись статтями 157 ч.1 п. 1, ст. 165, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження у справі.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду першої інстанції повністю або частково.
Про апеляційне оскарження ухвали через суд першої інстанції спочатку подається заява про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга подається через суд першої інстанції протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Суддя Яризько В.О.