Рішення від 28.05.2025 по справі 513/1250/24

Справа № 513/1250/24

Провадження № 2/513/289/25

Саратський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року Саратський районний суду Одеської області у складі головуючої судді Рязанової К.Ю., за участю секретаря судового засідання Русавської Н.В., відповідачки ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в селищі Сарата Білгород-Дністровського району Одеської області цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої субсидії,

УСТАНОВИВ:

представник позивача Дука Катерина Олександрівна в інтересах Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулась до суду з позовною заяву до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідачки на користь позивача суму надміру виплаченої субсидії за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року у розмірі 7922,66 гривень.

Позовні вимоги обґрунтувала тим, що відповідно до довідки відділу опрацювання документації №1 від 20 червня 2024 року № 10394/05-16 встановлено, що надміру виплачена сума субсидії у розмірі 7922,66 гривні за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року встановлена, у зв'язку з здійсненням фінансової операції на суму, що перевищує 50 тисяч гривень.

Ухвалою судді Саратського районного суду Одеської області від 31 жовтня 2004 року відкрито провадження у справі та визначено справу розглядати у спрощеному провадженні із викликом сторін.

27 грудня 2025 року до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача суму надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 7422,66 грн та судовий збір 3028,00 грн.

На підставі рішення Вищої ради правосуддя № 587/0/15-25 від 20 березня 2025 року суддя ОСОБА_2 звільнена з посади судді Саратського районного суду Одеської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до автоматичної системи документообігу, справу перерозподілено судді Саратського районного суду Одеської області Рязановій К.Ю.

Ухвалою судді Саратського районного суду Одеської області від 22 квітня 2025 року цивільна справа прийнята до провадження, та призначена до судового розгляду по суті.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач проти позову заперечила та зазначила, що субсидію отримує вже декілька років, дохід у неї маленький, тільки пенсія, вона перенесла дві операції на серці. Дочка спочатку жила із братом, потім із хлопцем із яким потім одружилась і вони купили собі житло, дочка одразу знялась із реєстрації. Також, зазначила, що вона надавала документи при призначення субсидії про те, що її дочка з нею вже тривалий час не проживає, лише прописана і їй не відомо про доходи дитини. Субсидію отримує 3-4 роки і постійно надавала довідку про те, що дитина з нею не проживає. Фактично ОСОБА_3 не проживає разом із нею 12 років. Купила квартиру у 2023 році, а виписалась 2024 році, про це вона одразу не знала. Сплатила 500 грн, бо не розібралась у ситуації, злякалась.

Заслухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі її заяви від 20 лютого 2024 року, поданої разом з декларацією про доходи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначена житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг.

Як вбачається з копії електронної особової справи, відповідачем ОСОБА_1 окрім заяви про призначення та надання житлової субсидії, декларації про доходи, подано також Витяг № 82 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, відповідно до якого за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахунок за електроенергію за січень 2024 року (особовий рахунок № НОМЕР_1 , згідно якого, сума до сплати за фактичне споживання електроенергії 789,50 грн., також заява ОСОБА_1 про виплату пенсії або грошової допомоги, в якій остання просить перераховувати на її поточний рахунок, який відкрито у НОМЕР_2 .

Також, судом була досліджена електронна особова справа на момент призначення житлової субсидії ОСОБА_1 , в матеріалах якої міститься довідка Головного управління ПФУ України в Одеській області про призначення житлової субсидії 14 березня 2023 року у розмірі 100,80 грн., заява ОСОБА_1 від 01 березня 2023 року про призначення та надання житлової субсидії, декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 01 березня 2023 року, відповідно до якої в графі 4 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване/задеклароване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні/будинку» зазначені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , де в примітках на проти прізвища останньої прописано - не проживає; також мається довідка № 45 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб виданої 01 березня 2023 року Саратською селищною радою Білгород-Дністровського району Одеської області, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З Акту № 46 обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання складеного 01 березня 2023 року Саратською селищною ТГ, згідно якого, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в розділі Інформація про призначення житлової субсидії вказана ОСОБА_1 , зареєстрована - АДРЕСА_1 , та ОСОБА_5 . Донька, місце реєстрації - прочерк. В розділі Інша додаткова інформація зазначено, що заявниця проживає одна, за даною адресою зареєстрована її дочка ОСОБА_5 , яка фактично з 2009 року проживає в м. Татарбунари.

Як встановлено з рішення про утримання надміру виплачених сум житлової субсидії від 21 червня 2024 року № 229, ОСОБА_1 одержувала житлову субсидію в розмірі 131 грн 44 коп на місяць та додаткову підтримку 1987 грн 85 коп, встановлено, що сума надміру виплаченої житлової субсидії 7922 грн 66 коп згідно з довідкою відділу опрацювання документації № 1 (від 20 червня 2024 № 10394/05-16) утворилась за період з 01 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року. У зв'язку здійсненням фінансової операції на суму, що перевищує 50 тис. грн, надміру виплачена сума житлової субсидії 7922 грн 66 коп підлягає поверненню на рахунок Пенсійного фонду України.

ОСОБА_1 надіслано лист - повідомлення від 24 червня 2024 року № 1500-0504-8/95150 щодо добровільного повернення надміру отриманої суми субсидії, проте надміру виплачені кошти на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України не надходили.

Відповідно до довідки №54 від 20 січня 2025 року, яка видана Михайлівським старостинським округом с.Долинка Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно була зареєстрована з 08 червня 2010 року по 26 січня 2024 року у будинку матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Але фактично з 2009 року не проживала, та не проживає за даною адресою: АДРЕСА_1 .

Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від № 848 від 21 жовтня 1995 року (далі - Положення) визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій .

Відповідно до п. 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Пункт 4 Положення встановлює, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з пунктом 6 Положення, житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначаються у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Відповідно до п.п.8, 9 Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

Згідно із п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг (п.14).

У разі коли кількість осіб, зазначених у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, відрізняється від кількості осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком для призначення житлової субсидії використовуються дані, зазначені у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.

У разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб у строки, встановлені цим Положенням, а також відсутності таких відомостей рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначається житлова субсидія, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Звертаючись із заявою про призначення житлової субсидії, у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії вказала інформацію про зареєстрованих осіб, які входять до складу домогосподарства, зокрема зазначила, що разом із нею зареєстрована ОСОБА_5 , яка відповідно до довідки №45 та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства /фактичного місця проживання особи №46 від 21 березня 2023 рік не проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Також, з акту вбачається, що ОСОБА_5 з 2009 року проживає у м.Татарбунари.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 Положення №848.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Як вже було зазначено, ОСОБА_1 повідомляла управління Пенсійного фонду про те, що за адресою: АДРЕСА_1 вона проживає одна, а також те, що її донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за цією адресою не проживає з нею з 2009 року, що підтверджується Актом № 46 обстеження матеріально-побутових умов від 01 березня 2023 року, довідкою № 45 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, що мало бути враховано при призначенні субсидії.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що донька проживає окремо вже більше 12 років, і про те, що вона набула у власність із чоловіком житловий будинок, вона дізналась не одразу, у 2024 році донька змінила місце реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати (постанови КЦС ВС від 06 лютого 2019 року у справі №545/163/17, від 11 березня 2020 року у справі №328/1056/19).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Вказане узгоджується із висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі №753/15556/15-ц.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів наданих у вигляді житлової субсидії саме з недобросовісністю набувача, яку згідно абзацу 1 частини першої статті 81 ЦПК має довести позивач.

З огляду на викладене та враховуючи, що при розгляді справи позивачем не було доведено факту недобросовісності відповідача та вчинення нею умисних дій щодо подання недостовірних відомостей щодо наявності майна зареєстрованої особи у будинку, а також те, що така зміна вплинула на розрахунок субсидії та на визначення її розміру, оскільки з часу призначення субсидії позивач був обізнаний про те, що ОСОБА_5 не проживає за зареєстрованою адресою, та мав враховувати зазначені обставини при призначенні субсидії, а отже, не доведено недобросовісність відповідача, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог про стягнення надмірно отриманих коштів у вигляді житлової субсидії.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

У відповідності зі ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Стаття 76 ЦПК України встановлює, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. ч. 1 - 4 ст. 12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Отже, як вже було зазначено вище, позивачем (платником грошових коштів) не було доведено факту недобросовісності набувача грошових коштів ОСОБА_1 та вчинення нею умисних дій зі свідомого неподання інформації щодо набуття її донькою ОСОБА_5 майна.

У даному випадку необхідно дотримуватися справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача.

Отже, суд дійшов висновку, що стягнення у розмірі 7922,66 грн субсидії, яка була призначена та виплачена відповідачу як засіб до існування, не підлягає поверненню з урахуванням положень ст. 1215 ЦК України. Окрім того, стягнення вказаної суми може призвести до покладення на відповідача надмірного тягаря, поставить її у скрутніше матеріальне становище.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що у задоволенні позову ГУ ПФУ в Одеській області відмовлено, судові витрати у справі, які складаються з судового збору покладаються судом на позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15, 81,89,141, 258-259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої субсідії, - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 28 травня 2025 року.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ЄДРПОУ 20987385, вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012.

Представник позивача: Дука Катерина Олександрівна, РНОКПП НОМЕР_3 , вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 .

Суддя К. Ю. Рязанова