Ухвала від 28.05.2025 по справі 201/6083/25

Справа № 201/6083/25

Провадження № 1-кс/201/2280/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - заступником керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000505 від 23.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду із погодженим прокурором клопотанням про арешт майна підозрюваного.

В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому, воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 14.01.2025 № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Згідно зі статтею 42 IV-ї Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї - Положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року), територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під армією супротивника.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією зокрема визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно до зазначеного Переліку вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування так званої «лнр».

З метою створення видимості правомірності своїх дій та легалізації подальшої протиправної анексії території України (в межах адміністративних кордонів Луганської області) російською федерацією з використанням збройних формувань та окупаційної адміністрації у період з 23 по 27 вересня 2022 року проведено псевдореферендум щодо входження псевдодержавного утворення «луганська народна республіка» до складу рф, за результатами якого 04 жовтня 2022 року на правах нового суб'єкта до складу рф приєднано так звану «лнр».

В подальшому, на окупованій території Луганської міської територіальної громади Луганського району Луганської області представниками так званої «лнр», які є підконтрольними державі-агресору, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема, законом так званої «лнр» № 428-ІІІ від 14.03.2023 «про створення на території луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів» (мовою оригіналу: «об образовании на территории луганской народной республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ») та створено «муніципальне утворення міський округ місто Луганськ луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «муниципальное образование городской округ город Луганск луганской народной республики»).

З метою забезпечення діяльності низки незаконних органів влади створених на тимчасово окупованій території Луганської області 15 червня 2023 року центральною виборчою комісією рф прийнято постанову №119/947-8 «про призначення виборів депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «о назначении выборов депутатов народного совета луганской народной республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории луганской народной республики»), відповідно до якої проведення виборів на території так званої лнр, призначено на 10 вересня 2023 року.

Усвідомлюючи вищевикладені обставини, не пізніше 15 серпня 2023 року (точну дату у ході досудового розслідування не надалось можливим встановити), у громадянина України ОСОБА_5 , виник злочинний умисел на обрання депутатом до незаконного органу влади, у тому числі в окупаційній адміністрації держави - агресора, на тимчасово окупованій території.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Луганська Луганського району Луганської області, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел бути обраним депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, зареєструвався кандидатом в депутати до так званої «ради міського округу муніципального утворення міський округ міста Луганська лнр» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ города Луганска лнр») від регіонального відділення соціалістичної політичної партії «справедлива росія - патріоти - за правду» за єдиним виборчим округом (мовою оригіналу: региональное отделение Социалистической политической партии «Справедливая Россия - патриоты - за правду» прийнято рішення № 13/84 від 11 серпня 2023 року.

У період з 01 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства рф та так званої «лнр», на тимчасово окупованій території Луганської області було проведено дострокове голосування на незаконних «виборах депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання та виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання (мовою оригіналу: «выборах депутатов народного совета луганской народной республики первого созыва и выборах депутатов представительных органов муниципальных образований луганской народной республики первого созыва»).

За результатами проведених незаконних виборів, визнаних представниками так званої «виборчої комісії лнр» такими що відбулись, ОСОБА_5 кандидата в депутати від регіонального відділення соціалістичної політичної партії «справедлива росія - патріоти - за правду» за єдиним виборчим округом (мовою оригіналу: региональное отделение Социалистической политической партии «Справедливая Россия - патриоты - за правду» обрано депутатом до так званої «ради міського округу муніципального утворення міський округ міста Луганська лнр» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ города Луганска лнр»), про що 18 вересня 2023 року вищевказаною територіальною виборчою комісією ухвалено рішення «про реєстрацію обраного депутата ради міського округу міста Луганська першого скликання ОСОБА_5 » («о регистрации избранного депутата совета городского округа города Луганска первого созыва ОСОБА_5 »), тобто громадянин України ОСОБА_5 за власною згодою був добровільно обранний депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території міста Луганська Луганського району Луганської області.

19 вересня 2023 року відбулося перше пленарне засідання так званої «ради міського округу муніципального утворення міський округ міста Луганська луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципального образования городской округ города Луганска луганской народной республики»), розташованої за адресою: Луганська область, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, буд. 14, на якому прийнято рішення про визнання правомочним її складу, внаслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території, так звана «рада міського округу муніципального утворення міський округ міста Луганська луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «совет городского округа муниципального образования городской округ города Луганска луганской народной республики»), який відповідно до пункту 6 частини першої статті 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є окупаційною адміністрацією держави-агресора.

В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована: земельна ділянка, садівниче товариство « АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4422281300:02:025:0032 площею 0,1 га за адресою: Луганська обл., Лутугинський р., с/рада Волнухинська.

Відповідно до відповіді на запит з ГСЦ за громадянином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані наступні транспортні засоби:

• автомобіль марки Toyota, 1981 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , колір сірий, номер кузова НОМЕР_2 № двигуна НОМЕР_3 ;

• автомобіль марки Ford Sierra, 1987 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , колір червоний, номер кузова НОМЕР_5 № двигуна НОМЕР_6 ;

• автомобіль марки Sitroen XM, 1994 року випуску, номерний знак НОМЕР_7 , колір зелений, номер кузова НОМЕР_8 ;

• автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_9 , колір жовтий, номер шасі (рами) НОМЕР_10 № двигуна НОМЕР_11 ;

• автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1990 року випуску, номерний знак НОМЕР_12 , колір червоний, номер шасі (рами) НОМЕР_13 № двигуна НОМЕР_14 .

У поданому клопотанні слідчим також зазначено, що з урахуванням вищевикладеного, та враховуючи те, що санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , окрім іншого передбачено покарання у вигляді конфіскації майна, є всі підстави для арешту майна з метою можливої подальшої конфіскації майна у кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, слідчий просить накласти арешт майно підозрюваного ОСОБА_5 з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та проводити розгляд клопотання в порядку ч. 2 ст. 172 КПК України без участі власника цього майна.

Слідчий у судове засідання по розгляду клопотання не з'явився, про час та місце його розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна за його відсутності, на задоволенні наполягав, неприбуття слідчого в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, що не з'явилися.

Вивчивши матеріали клопотання та долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Розглядом клопотання встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024130000000505 від 23.09.2024 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №71 (7996) від 05.04.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 05.04.2025 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 09 год. 00 хв. 09.04.2025, 10.04.2025, 11.04.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за №22024130000000505 від 23.09.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

12.04.2025 слідчим за погодженням із прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 12.04.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» №46 (8001) від 12.04.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження): ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у добровільному обранні до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Таким чином, 12.04.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Доведено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта у власності ОСОБА_5 перебуває: земельна ділянка, садівниче товариство «Лугань-1», земельна ділянка № 177, кадастровий номер 4422281300:02:025:0032 площею 0,1 га за адресою: Луганська обл., Лутугинський р., с/рада Волнухинська.

Також доведено, що відповідно до відомостей з ГСЦ МВС за громадянином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані такі транспортні засоби:

• автомобіль марки Toyota, 1981 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , колір сірий, номер кузова НОМЕР_2 № двигуна НОМЕР_3 ;

• автомобіль марки Ford Sierra, 1987 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , колір червоний, номер кузова НОМЕР_5 № двигуна НОМЕР_6 ;

• автомобіль марки Sitroen XM, 1994 року випуску, номерний знак НОМЕР_7 , колір зелений, номер кузова НОМЕР_8 ;

• автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_9 , колір жовтий, номер шасі (рами) НОМЕР_10 № двигуна НОМЕР_11 ;

• автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1990 року випуску, номерний знак НОМЕР_12 , колір червоний, номер шасі (рами) НОМЕР_13 № двигуна НОМЕР_14 .

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).

У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).

Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.

За положеннями ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , окрім іншого передбачено додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

Отже, матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.

Таким чином, за наявності усіх підстав для арешту майна, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, шляхом накладення арешту на зазначене в клопотанні майно.

Керуючись ст. ст.117, 170-173 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт у кримінальному провадженні №22024130000000505 від 23.09.2024 із забороною користування, розпорядження та відчуження на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:

- автомобіль марки Toyota, 1981 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , колір сірий, номер кузова НОМЕР_2 № двигуна НОМЕР_3 ;

- автомобіль марки Ford Sierra, 1987 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , колір червоний, номер кузова НОМЕР_5 № двигуна НОМЕР_6 ;

- автомобіль марки Sitroen XM, 1994 року випуску, номерний знак НОМЕР_7 , колір зелений, номер кузова НОМЕР_8 ;

- автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_9 , колір жовтий, номер шасі (рами) НОМЕР_10 № двигуна НОМЕР_11 ;

- автомобіль марки КАМАЗ 53213, 1990 року випуску, номерний знак НОМЕР_12 , колір червоний, номер шасі (рами) НОМЕР_13 № двигуна НОМЕР_14 .

- земельну ділянку, садівниче товариство «Лугань-1», земельна ділянка № НОМЕР_15 , кадастровий номер 4422281300:02:025:0032 площею 0,1 га за адресою: Луганська обл., Лутугинський р., с/рада Волнухинська.

Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1