Справа №443/658/25
Провадження №3/443/316/25
іменем України
27 травня 2025 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Павлів А.І., розглянувши матеріали, які надійшли із Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючого головою правління ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»,
за частиною 1 статті 163-1, частиною 1 статті 163-4 КУпАП, -
встановив:
Відповідно до протоколу №002087/75 про адміністративне правопорушення від 24.04.2025, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, яке полягало у порушенні, а саме: ч.1 ст.163-4 КУпАП щодо порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи:
- в порушення вимог п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.119.2 ст.119, п.50.1, п.70.13, ст.70. пп. «б, ґ» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, із змінами та доповненнями, розділу ІІІ Порядку подання відомостей про виплачені доходи податковими агентами - Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, із змінами та доповненнями, податковим агентом ПАТ «ЖЦПК» у податковій звітності по формі додатку 4-ДФ до Податковому розрахунку подані недостовірні відомості, не у повному обсязі відображені відомості про доходи, а саме:
- суми виплат в розмірі 385 864 015,41 грн. на користь фізичної особи, в т.ч. 285 864 015,41 грн. та 100 000 000,00 грн. з відповідними ознаками доходу «127», за звітні податкові періоди - 4 кв. 2022 та 1 кв. 2023 року;
- в порушення вимог пп.14.1.47, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.18.1 ст.18, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, п.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1, пп.164.1.2, пп.164.2.14, абз. «г» пп. 164.2.17, пп.164.2.20 п.164.2, п.164.5 ст. 164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5, пп.168.1.6 п. 168.1 ст.168, п. 171.1 ст.171 пп. «а, б» п.176.2 п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, із внесеними змінами та доповненнями, в результаті заниження база оподаткування Товариством не утримано та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб з сум 100 000 000,00 грн. інших виплат (за рішенням правління інфляційних витрат та три проценти річних від простроченої суми), в результаті: перевіркою збільшено грошове зобов'язання (донараховано) податку на доходи фізичних осіб в сумі 22 360 248,45 грн., з врахуванням неутриманих сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору;
- в порушення вимог пп.14.1.47, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.18.1 ст.18, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, п.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1.1 пп.164.1.2, пп.164.2.14, абз. «г» пп.164.2.17, пп.164.2.20 п. 164.2, п.164.5 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5, пп.168.1.6 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171 пп. «а, б» п.176.2 п.176.2 ст.176 п.п.1 п.п.1.1, п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, із внесеними змінами та доповненнями, в результаті заниження база оподаткування Товариством не утримано та не перераховано до бюджету військовий збір з сум 100 000 000,00 грн. інших виплат (за рішенням правління інфляційних витрат та три проценти річних від простроченої суми), в результаті: перевіркою збільшено грошове зобов'язання (донараховано) військовий збір в сумі 1 865 403,73 грн., з врахуванням сум неутриманого податку на доходи фізичних осіб.
Крім цього, відповідно до протоколу №002092/78/33-00-07-01 про адміністративне правопорушення від 24.04.2025 ОСОБА_1 вчинив правопорушення, яке полягало у порушенні порядку ведення податкового обліку посадовою особою підприємства, а саме:
на порушення вимог п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135, пп.140.4.2 п.140.4 ст.140, пп.140.5.4, пп. 140.5.51 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями) та п.5, п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 (далі - П(с)БО 15); п.113 Міжнародного стандарту фінансової звітності 15 «Дохід від договорів з клієнтами» від 30.06.2017, із змінами та доповненнями; ст.1, ст.4 Закону України від 16.07.1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі по тексту - Закон № 996), із змінами та доповненнями, МСФЗ 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка», МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», МСБО 32 «Фінансові інструменти: подання», МСБО 1 «Подання фінансової звітності», МСФЗ 7 «Фінансові інструменти», МСБО 12 «Податки на прибуток», ПАТ «ЖИДАЧІВСЬКИЙ ЦЕЛЮЛОЗНО-ПАПЕРОВИЙ КОМБІНАТ» занижено податок на прибуток на загальну суму 21 283 710,62грн., в тому числі в розрізі періодів: за 2023рік на суму 20 771 408,62 грн. (в тому числі за 2 кв. 2023р. на суму 1 555 950,96грн., 3 кв. 2023р. на суму 2 159 141,40 грн., 4 кв. 2023р. на суму 17 056 316,26 грн.), за І кв. 2024 на суму 512 302 грн. та завищено податок на прибуток за 9 міс 2024р. на суму 976 422 грн;
пп. 14.1.60 п.14.1 ст.14, п.198.1, п.198,2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.199.1, п.199.3 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200, п. 201.10, ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями), занижено податок на додану вартість на загальну суму 28 024,89 грн., у т.ч. в розрізі податкових періодів: за жовтень 2020 - 2 833,34 грн., березень 2022 - 2 000,00 грн., червень 2024 - 8 025,54 грн., травень 2023 - 7 000,00 грн., серпень 2023 - 694,00 грн., січень 2024 - 2 343,84 грн., липень 2024 - 8 162,04 грн., вересень 2024 - 7 003,97 грн.;
розділ VIII «Порядку обліку платників і зборів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, п.63.3 статті 63, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до неподання Повідомлення (ф.20-ОПП) про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність в кількості 25 Повідомлень (ф.20-ОПП), по яких платник не звільняється від відповідальності передбаченої п.117.1 ст.117 Податковим кодексом України, за податкові звітні періоди з 01.04.2018 по 01 березень 2020. з 20 липня 2022 по 30 вересня 2024 року. Відповідальність передбачена ч.1 ст.163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, на виклик суду повторно не з'явився, хоч про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Вирішуючи питання щодо можливості проведення розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім цього, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Суд зауважує, що ОСОБА_1 не подавав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, призначеного на 27.05.2025 та не повідомляв суд про причини неприбуття на виклик суду, а також не подавав інших клопотань щодо вжиття судом певних процесуальних дій, зокрема: про витребування доказів, виклик свідків тощо.
З огляду на викладене, беручи до уваги належне і своєчасне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час і місце розгляду справи, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності цієї особи.
Суд, дослідивши протоколи про адміністративне правопорушення та додані до них матеріали, доходить такого висновку.
Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 розд. IV ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПК України.
Згідно з п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 35 прим. 1 ПК України.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох операційних днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 ПК України).
Водночас, п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України встановлено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПК України для місячного податкового періоду.
Таким чином, податковий агент повинен сплатити (перерахувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб, у разі нарахування оподатковуваного доходу, але не виплаченого (не наданого) платнику податку, в термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.
Відповідно до пункту 137.4 ПК України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
Згідно з підпунктом 49.18. ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (49.18.1.);
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (49.18.2.).
Статтею 203 ПК України визначено порядок надання податкової декларації з ПДВ та строки розрахунків з бюджетом.
Зокрема, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (203.1. ПК України).
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (203.2. ПК України).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 163-1, частиною 1 статті 163-4 КУпАП, доведена:
протоколом №002087/75 про адміністративне правопорушення від 24.04.2025, з якого вбачається допущення ОСОБА_1 порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи;
протоколом №002092/78/33-00-07-01 про адміністративне правопорушення від 24.04.2025, з якого вбачається допущення ОСОБА_1 порушення порядку ведення податкового обліку;
актом від 24.04.2025 №142/33-00-07-01/00278801, яким встановлено виявлені при документальній плановій виїзній перевірці ПАТ «ЖИДАЧІВСЬКИЙ ЦЕЛЮЛОЗНО-ПАПЕРОВИЙ КОМБІНАТ» порушення податкового законодавства, які відповідають викладеним у протоколах про адміністративні правопорушення обставинам.
Проаналізувавши вищевказані документи, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми та повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченихчастиною 1 статті 163-1, частиною 1 статті 163-4 КУпАП. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним:
факт порушення ОСОБА_1 встановленого законом порядку ведення податкового обліку, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-1 КУпАП;
факт порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-4 КУпАП.
Водночас, суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З аналізу матеріалів справи про адміністративні правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ставиться в вину вчинення ним правопорушень: за період з 01.04.2018 по 01.03.2020 року, з 20 липня 2022 року по 30 вересня 2024 року, жовтень 2020 року, березень 2022 року, травень 2023 року, серпень 2023 року, січень 2024 року, червень 2024 року, липень 12024 року, вересень 2024 року, 2023 рік, 1 кв. 2024 року, 9 міс.2024 року; 4 кв. 2022 року та 1 кв. 2023 року. Однак, станом на день надходження зазначених протоколів про адміністративне правопорушення, з доданими до них документами, та розгляду справи у суді (27.05.2025) закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності та зважаючи на сплив строку накладення адміністративного стягнення, суд вважає, що розпочате провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1, частиною 1 статті 163-4 КУпАП слід закрити.
Керуючись статтями 23, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1, частиною 1 статті 163-4 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови оголошено 29.05.2025 об 11 год 00 хв.
Суддя А.І. Павлів