28 травня 2025 року справа №320/21103/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
Суть спору: 26.05.2023 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний Суд» звернувся ОСОБА_1
(далі - позивач та/або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач та/або ГУ ПФУ в м. Києві, пенсійний орган) та просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обчислення збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011
(із змінами) «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» на 25% з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 та з 01.03.2023, з урахуванням її збільшення на 25% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381 з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням раніше виплачених сум цього збільшення, та виплатити пенсію без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено десятиденний строк усунення недоліків позову.
24.07.2023 позивачем до суду надано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/21103/23 та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Мотивуючи позовні вимоги позивач стверджує, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Разом з цим, на думку ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в м. Києві в порушення вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381, при здійсненні перерахунку його пенсії, здійснив розрахунок збільшення пенсії виходячи лише з основного розміру пенсії, а повинен був врахувати сукупний розмір суми основного розміру пенсії, з урахуванням індексації базового ОСНП за 2022 (згідно Постанови №118) та 2023 роки (згідно Постанови №168) та збільшити його на 25%. Оскільки відповідачем фактично відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача, за наслідком розгляду його заяви, останній звернувся до суду.
Представником ГУ ПФУ в м. Києві подано до суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 . Письмового відзиву на позовну заяву до суду не надано, причини не подання відзиву на позовну заяву суду не відомі.
Згідно із частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1 від 16.02.2027 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Згідно із довідкою від 18.07.2019№ 3002-5000161210/38364 позивач взятий на облік внутрішньо переміщеної особи Управлінням соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки від 04.01.2022 № 2600-02-03-8/830 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», номер пенсійної справи 2614048594.
Як свідчать матеріали справи ОСОБА_1 18.04.2023, вважаючи наявність порушень ГУ ПФУ в м. Києві при нарахуванні та виплаті йому пенсії, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», звернувся до відповідача із заявою від 18.04.2024 про усунення таких порушень.
Листом від 18.05.2023 № 16525-14968/В-02/8-2600/23 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило заявника, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 13 (а) Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшується на 25%. Також у листі пенсійним органом повідомлено позивача про складові частини розміру його пенсійних виплат.
Крім цього, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2023, з урахуванням положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», за наслідками розгляду якої листом Мінсоцполітики від 10.05.2023 № 3263/0/5-23/54 повідомлено заявника про скерування його звернень до ГУ ПФУ в м. Києві.
Позивач вважає, що відповідачем порушено його права та охоронювані законом інтереси, з огляду на що звернувся до суду з метою їх захисту та відновлення.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Між тим умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно із частиною 1 статті 18 окресленого закону пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Статтею 21 Закону № 2262-XII регламентовано, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 було здійснено перерахунок пенсії.
Пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Абзацом другим пункту 1 Постанови № 118 також передбачено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Крім цього 24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Також пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
У той же час Кабінет Міністрів України у постанові № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках) установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Аналіз наведеного дає суду підстави дійти до висновку, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Суд наголошує, що Постановою № 118 та Постановою № 168 установлено, що з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,41%, а з 01.03.2023 року розміри пенсій призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення 19,7%, однак не може перевищувати 1500 грн.
При цьому, пункт 1 Постанови КМУ № 1381 установлює, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення.
З огляду на те, що індексація пенсії в 2022 році на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,41% є постійною величиною та продовжується нараховуватися і в 2023 році, то при збільшенні на 25 % пенсії має враховуватися не тільки основний розмір пенсії, але як невід'ємна частина пенсії врахуванню підлягають також проведені в 2022 та 2023 році індексації пенсії відповідно до Постанови №118 та Постанови №168.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії позивача станом на 31.05.2021 основний розмір пенсії складає - 11817,26 грн.
Суд звертає увагу, що спірним аспектом в межах даної адміністративної справи не є обставини проведення/не проведення ГУ ПФУ в м. Києві індексації пенсії позивача на виконання Постанови № 118 та № 168, а є не здійснення пенсійним органом підвищення розміру пенсії на 25%, виходячи з розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням його збільшення (індексації) на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
З матеріалів справи слідує, що до складу пенсійної виплати з 01.03.2023 після проведення індексації увійшли:
- 11830,77 грн (19717,95х60%) - розмір пенсії по інвалідності, обчисленої відповідно до статті 21 «а» Закону № 2262-XII;
- 2957,69 грн - збільшення на 25% основного розміру пенсії (11830,77 х 25%);
- 1656,31 грн - індексація основного розміру пенсії 2022 рік (11830,77 х 0,14);
- 414,08 грн - індексація збільшення на 25% основного розміру пенсії 2022 рік (1656,31 х 25%);
- 1500,00 грн - індексація 2023 рік (1830, 77-2957,69--1656,31-414,08)х0,197), але не більше 1500,00 грн);
- 627,90 грн - підвищення до пенсії особі, що належить до осіб з інвалідністю внаслідок війни 3 групи згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни та які
втратили працездатність;
- 50,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни», особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».
Аналізуючи наведене, судом встановлено, що при перерахунку пенсії за 2022 рік,
ГУ ПФУ в м. Києві обраховано 25% підвищення основного розміру пенсії позивача, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою № 118.
Наведений висновок суду мотивований наступним:
Так, збільшення на 25% основного розміру пенсії обраховано відповідачем з основного розміру пенсії 11830,77 грн та становить - 2957,69 грн.
Разом з цим пенсійним органом обраховано розмір індексації основного розміру пенсії 2022 рік, з урахуванням Постанови № 118, який становить 1656,31 грн та надалі збільшено розмір індексації на 25%, тобто на 414,08 грн.
Математичний розрахунок розміру пенсійної виплати позивача за 2022 рік свідчить про те, що основний розмір його пенсії складається з основного розміру пенсії - 11830,77 + збільшення її розміру (25%) (Постанова № 1381) - 2957,69 + індексація за 2022 рік (Постанова № 118) - 1656,31 + збільшення розміру індексації на 25% з урахуванням Постанови № 1381) - 414,08.
Отже, основний розмір пенсії позивача за 2022 рік, з урахуванням 25% підвищення складає - 16 858,85 грн, що еквівалентно розрахунку сумі основного розміру пенсії позивача, у разі здійснення його наступним чином: 11 830,77 (основний розмір пенсії) + 1656,31 (індексація) (Постанова № 118) = 13 487,08*25% (Постанова № 1381) = 3371,77+13487,08=16858,85 грн.
Таким чином, суд не вбачає підстав стверджувати про не врахування ГУ ПФУ в м. Києві при збільшенні основного розміру пенсії позивача за 2022 рік на 25%, індексації пенсії, передбаченої Постановою № 118. Відтак, на переконання суду, пенсійним органом в цій частині не порушено права ОСОБА_1 .
Разом з цим з наявних матеріалів справи слідує, що у 2023 році відповідачем проіндексовано основний розмір пенсії позивача, виходячи із розміру 16858,85 грн (тобто, враховано основний розмір пенсії позивача, збільшений у 2022 році на 25%, з урахуванням індексації за 2022 рік) та визначено розмір індексації на рівні 1500,00 грн, враховуючи положення Постанови № 168 (дані відображені в особистому кабінеті позивача, зареєстрованому в пенсійному органі, витяг долучено до матеріалів справи).
У той же час в матеріалах справи відсутні належні та достатні докази на підтвердження збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови № 1381 на 25% з 01.03.2023, обчислений виходячи з основного розміру пенсії з урахування індексації пенсії, визначеної Постановою № 168 на 2023 рік у сумі 1500,00 грн.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо обчислення збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 (із змінами) «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» на 25% з 01.03.2023 з основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Як наслідок, з огляду на похідний характер позовних вимог, вимоги позивача про зобов'язання відповідача вчинити певні дії підлягають задоволенню частково, виключно в частині, що стосується здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2023.
Разом з цим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві виплати пенсію позивачу без обмеження її максимальним розміром, адже позовні вимоги в цій частині є передчасними.
За правилами визначеними у частині 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, резюмуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову частково.
Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору, відтак відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 242-246, 249, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обчислення збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011.
(із змінами) «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» на 25% з 01.03.2023, виходячи з основного розміру пенсії (16858,85 грн) без урахування індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023, з урахуванням її збільшення на 25% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381 з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.