Рішення від 28.05.2025 по справі 300/1018/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2025 р. справа № 300/1018/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.02.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, орган Пенсійного фонду України) про визнання протиправними дії щодо зменшення на основі понижуючих коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", щомісячних пенсійних виплат при здійсненні перерахунку з 01.01.2025 з урахуванням максимального розміру пенсії та зобов'язати провести з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру з урахуванням раніше виплачених сум та без врахування понижуючих коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

24.02.2025 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позивач позовні вимоги щодо предмету спору обґрунтовує тим, отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, є учасником бойових дій та особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни. Відповідачем встановлено обмеження на максимальний розмір пенсії у межах десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, передбачене Законом України № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». 12 жовтня 2022 року Конституційний Суд України ухвалив рішення, яким визнав неконституційними приписи статті 2 Закону № 3668 у частині, що обмежує соціальні гарантії для захисників України. Крім того, відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» за №1 від 03.01.2025 здійснив перерахунок пенсії та зменшив пенсійну виплату на основі понижуючих коефіцієнтів, визначених пунктом 1 цієї постанови. Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження. Просив в задоволенні позову відмовити з мотивів, викладених у відзиві. Заперечення проти позову обґрунтовані тим, що оскільки виплата пенсії позивача проводиться в розмірі 10 прожиткових мінімумів, тому норми постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» за №1 від 03.01.2025 при обчисленні пенсійної виплати позивача, не застосовується.

Суд, за наслідками розгляду клопотання відповідача (№ 0900-0802-8/11261 від 27.02.2025) про залучення до даної адміністративної справи Міністерства соціальної політики України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, не встановив достатніх обґрунтувань про те, що судове рішення в даній справі може вплинути на його права та обов'язки, тому суд відмовив відповідачу у залученні третьої особи як необґрунтоване.

Також суд відмовив відповідачу у зупиненні провадження в даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі за № 320/2229/25, оскільки у межах справи №320/2229/25 оскаржується абзац перший пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", яка є нормативно-правовим актом. Оскільки, як на момент виникнення спірних відносин, так і на даний час норми законодавства, якими врегульовано такі відносини, є чинними, а зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у межах даної справи, тому суд вважає, що відсутні підстави для зупинення провадження в даній адміністративній справі.

Суд, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, виходить з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 17.03.2010 отримує пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 у справі за № 300/2849/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення №148 від 21.04.2020 Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, визначеної в довідці прокуратури Івано-Франківської області від 14.04.2020 №18-261 вих-20, з 13.12.2019 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року по справі №300/2849/20 в частині задоволення позовних вимог про встановлення відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії скасовано та прийняти постанову, якою у задоволені цієї частини позовних вимог відмовлено, як передчасні. У решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року по справі №300/2849/20 - залишено без змін.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2022 у справі № 300/8220/21, яке набрало законної сили 05.04.2022, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, визначеної в довідці прокуратури Івано-Франківської області від 28.05.2021 № 21-232 вих-21, з 14.06.2021 без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням виплачених сум, відмовлено.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2022 у справі № 300/8220/21 обґрунтоване тим, що розмір обрахунку при нарахуванні (не виплаті) пенсії із застосуванням 60% заробітку за даними довідки №21-232 вих-21 від 28.05.2021 є значно більшим від розміру пенсії, обчисленого в значенні 90%, виходячи із відомостей попередньої довідки №18-121 вих-16 від 01.03.2016.

Суд зазначив, що встановлені судовим рішенням у іншій судовій справі №354/586/14-а, зокрема: із дати ухвалення Яремчанським міським судом Івано-Франківської області 19.09.2014 постанови у вказаній адміністративній справі змінилося правове регулювання спірних правовідносин і фактичні обставини; при застосуванні різних відсотків (90% і 60%) із врахуванням відомостей довідок уповноваженого органу №18-121 вих-16 від 01.03.2016 і №21-232 вих-21 від 28.05.2021 не має місце зменшення нарахування (не виплати) розміру пенсії, а відповідно і звуження права позивача на гарантоване законом справедливе пенсійне забезпечення у відставці.

Суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно та обґрунтовано стверджує, що під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 підлягає застосуванню максимальний розмір пенсії, визначений в розмірі 60% від заробітної плати за прирівняною посадою діючого прокурорського працівника, що відповідає приписам статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII.

Також, Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2022 у справі № 300/8294/21, яке набрало законної сили 05.04.2022, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, визначеної в довідці прокуратури Івано-Франківської області від 14.04.2020 № 18-261 вих.-20, з 13.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням виплачених сум, відмовлено.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2022 у справі № 300/8294/21 встановлено, що Яремчанський міський суд Івано-Франківської області, ухвалюючи 19.09.2014 постанову у справі №354/5826/14-а, зобов'язав орган пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивача за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, виходячи із даних довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-121 вих-16 від 01.03.2016.

Розмір заробітної плати, визначений у спірній довідці №18-261 вих-20 від 14.04.2020 становить 58 458,52 гривень і визначений на підставі постанови Уряду України №657 від 30.08.2017.

Суд констатував, що розмір обрахунку при нарахуванні (не виплаті) пенсії із застосуванням 60% заробітку за даними довідки №18-261 вих-20 від 14.04.2020 є значно більшим від розміру пенсії, обчисленого в значенні 90%, виходячи із відомостей попередньої довідки №18-121 вих-16 від 01.03.2016.

Виходячи із вказаного, суд звернув увагу на некоректне покликання позивача на фактичні обставини і вимоги, встановлені судовим рішенням у іншій судовій справі №354/586/14-а, зокрема:

- із дати ухвалення Яремчанським міським судом Івано-Франківської області 19.09.2014 постанови у вказаній адміністративній справі змінилося правове регулювання спірних правовідносин і фактичні обставини;

- при застосуванні різних відсотків (90% і 60%) із врахуванням відомостей довідок уповноваженого органу №18-121 вих-16 від 01.03.2016 і №18-261 вих-20 від 14.04.2020 не має місце зменшення нарахування (не виплати) розміру пенсії, а відповідно і звуження права позивача на гарантоване законом справедливе пенсійне забезпечення у відставці.

Суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно та обґрунтовано під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосувало максимальний розмір пенсії, визначений в розмірі 60% від заробітної плати за прирівняною посадою діючого прокурорського працівника, що відповідає приписам статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII.

17.01.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про скасування обмеження пенсії максимальним розміром, так як він є учасником бойових дій та особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» за №1 від 03.01.2025 обмеження, передбачені цією постановою не застосовують до пенсій осіб, які брали безпосередню участь в захисті Батьківщини.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на заяву позивача, листом за № 745-509/Т-02/8-0900/25 від 27.01.2025, повідомило позивача про те, що з 01.03.2024 розмір пенсії до виплати складає 23 610 гривень, а саме: 75 264 гривні - основний розмір пенсії від середнього заробітку (125 440 гривень х 60 %); 708, 30 гривень - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни (30% від 2 361 гривні); 50 - гривень - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи»; 15 204, 46 гривень - підвищення як жителю гірського району; 91 226, 76 гривень - розмір пенсії з надбавками; 23 610 гривень - максимальний розмір пенсії (2 361 гривня х 10).

Відповідно до пункту 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ “Про Державний бюджет на 2025 рік», з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум в розрахунку на одну особу на місяць, для осіб, які втратили працездатність складає 2 361 гривня. Згідно частини 1 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», цей Закон набрав чинності з 1 січня 2025 року.

Оскільки виплата пенсії позивача проводиться в розмірі 10 прожиткових мінімумів, тому норми постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при обчисленні пенсійної виплати, не застосовуються.

Окрім того, пунктом 2 Постанови №1 визначено перелік осіб щодо яких не застосовуються умови пункту 1 цієї постанови, до якого позивач не належить.

Щодо позовних вимог в частині виплати пенсії з 01.01.2025 у призначеному розмірі без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" за №1 від 03.01.2025, суд зазначає наступне.

Надаючи оцінку даним правовідносинам щодо наявності підстав застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" за №1 від 03.01.2025, суд зазначає наступне.

01.01.2025 набрав чинності Закон України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ (далі - Закон № 4059), статтею 46 якого встановлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону України “Про прокуратуру», розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» за № 1 від 03.01.2025, пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас пунктом 3 даної постанови Кабінету Міністрів України установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

Таким чином, Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" за №1 від 03.01.2025 установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ, що прямо заборонено частиною третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ.

Як встановив суд, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за № 745-509/Т-02/8-0900/25 від 27.01.2025 та обґрунтувань відзиву на позовну заяву, з 01.03.2024 розмір пенсії позивача до виплати складає 23 610 гривень, а саме: 75 264 гривні - основний розмір пенсії від середнього заробітку (125 440 гривень х 60 %); 708, 30 гривень - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни (30% від 2 361 гривні); 50 - гривень - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи»; 15 204, 46 гривень - підвищення як жителю гірського району; 91 226, 76 гривень - розмір пенсії з надбавками; 23 610 гривень - максимальний розмір пенсії (2 361 гривня х 10).

Таким чином, суд встановив, що з 01.03.2024 до 01.01.2025 розмір пенсії позивача не перевищив 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а відповідач з 01.01.2025 не застосовував норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» за № 1 від 03.01.2025.

Як наслідок, в даних правовідносинах, суд не встановив порушеного права позивача щодо застосування з 01.01.2025 відповідачем понижуючих коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Щодо вимог в частині обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025, то суд зазначає, що за змістом статті 2 Закону №3668-VI (який набрав чинності 1 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Цим Законом було внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення частини п'ятнадцятої якої викладено в аналогічній редакції.

При цьому абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Абзацом другим цього пункту визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), установленому цим Законом.

Положення пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI спрямовані на врегулювання питань, які виникли у зв'язку із застосуванням Закону № 3668-VI стосовно осіб, у яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір, а саме - надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватися загальні правила щодо обмежень.

Закон №1789-ХІІ втратив чинність (крім окремих положень, які не стосуються спірних правовідносин) у зв'язку з набранням чинності Законом № 1697-VII, за правилами абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Ураховуючи наведене, з моменту набрання чинності Законом № 1697-VII питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема статтею 86, частиною п'ятнадцятою якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром.

У постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 21.12.2021 у справі №580/5962/20, яка набрала законної сили 21.12.2021, колегія суддів відступила від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 у справі № 589/3997/16-а у подібних правовідносинах та сформувала правовий висновок, відповідно до якого пункт 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулювання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом № 3668-VI, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обмежень, установлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а з 14.10.2014 - абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.12.2021 у справі №580/5962/20.

Таким чином, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, указаних у статті 2 Закону №3668-VI, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

У спірних правовідносинах, як встановлено судом, внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.

З огляду на наведене, на спірні правовідносини поширюються положення абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Отже, позовні вимоги у частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром також є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Крім того, правову оцінку щодо обмеження пенсії надано Івано-Франківським окружним адміністративним судом у рішенні від 03.03.2022 у справі № 300/8294/21.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги необґрунтованими, а тому в задоволенні позову потрібно відмовити.

Судові витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.