про витребування доказів
28 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/2735/25
категорія 114000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом Керівника Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі: Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації до Акціонерного товариство "Українська залізниця" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Керівника Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі: Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації до Акціонерного товариство "Українська залізниця" про зобов'язання відповідача протягом одного місяця з дати набрання рішення суду законної сили укласти охоронний договір на пам'ятку архітектури місцевого значення з охоронним №251 "Будівля залізничної станції "Чорнорудка", яка знаходиться за адресою: вул. Пристанційна, 12, с. Нова Чорнорудка, Бердичівського району Житомирської області на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року № 1768.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши докази в матеріалах справи суд з'ясував, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 18.02.2000 року №76 взято на державний облік і охорону нововинайдені та новозбудовані пам'ятки архітектури згідно додатком.
Як зазначено в долученому до позову додатку до вказаного розпорядження, споруда "Будівля залізничної станції "Чорнорудка", яка знаходиться за адресою: вул.Пристанційна,12 с.Нова Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області, віднесена до "Переліку будівель, об'єктів і споруд, що пропонуються для внесення до реєстру пам'яток архітектури Житомирської області місцевого значення"
Вказане розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 18.02.2000 року №76 було прийнято відповідно до Закону УРСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури" від 13.07.1978 року N3600-IX (надалі - Закон N3600-IX), про що прямо зазначено в самому розпорядженні.
Водночас, пунктом 3 Прикінцевих положень діючого Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», визнаються пам'ятками відповідно до цього Закону.
На виконання вимог абзацу третього частини другої статті вказаного Закону наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 затверджено Порядок обліку об'єктів культурної спадщини (далі - Порядок № 158).
Відповідно до пункту 1 Розділу I цей Порядок визначає єдину систему обліку об'єктів культурної спадщини незалежно від їх видів і типів.
Суд враховує, що і Закон України «Про охорону культурної спадщини» і Порядок № 158 (в редакції до 12.04.2024року), крім загального порядку взяття на облік об'єкта культурної спадщини та занесення його до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, передбачає також особливості включення до Реєстру об'єктів культурної спадщини, які взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом (Розділ ІХ Порядку).
Так, відповідно до пункту 1 Розділу ІХ Порядку № 158 Мінкультури забезпечує включення до Реєстру об'єктів культурної спадщини, які взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом.
Відповідач у відзиві на позов стверджує, що споруда "Будівля залізничної станції "Чорнорудка", яка знаходиться за адресою: вул.Пристанційна,12 с.Нова Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області, не включена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (Реєстру пам'яток місцевого значення).
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Виходячи зі змісту спірних у цій справі правовідносин суд дійшов висновку про необхідність задля повного та всебічного з'ясування обставин справи та правильного вирішення спору по суті витребувати додаткові докази у справі.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати в Міністерстві культури та інформаційної політики відомості щодо:
- відсутності в Реєстрі пам'яток місцевого значення споруди "Будівля залізничної станції "Чорнорудка", яка знаходиться за адресою: вул.Пристанційна,12 с.Нова Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області;
- наявності чи відсутності подання за відповідною формою про включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (Реєстру пам'яток місцевого значення) споруди "Будівля залізничної станції "Чорнорудка", яка знаходиться за адресою: вул.Пристанційна,12 с.Нова Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області.
Якщо таке звернення (подання) мало місце - результати його розгляду.
Витребувані докази подати суду протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Звернути увагу, що згідно з частиною шостою статті 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України (частина восьма статті 80 КАС України).
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу.
Попередити, що згідно з частиною першою статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
Ця ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя М.Ф. Нагірняк