28 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/8358/25
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюкf М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо незарахування до стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періодів її роботи з 01.01.2004 по 29.10.2021 на посаді процедурної медсестри дитячого інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 29.10.2021 по 24.12.2021 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення для дітей Новоград- Волинського міськрай ТМО, з 24.12.2021 по 14.06.2023 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 14.06.2023 по 25.12.2024 на посаді сестри медичної процедурної інфекційного відділення КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» Звягельської міської ради.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати подання звернення з питання пенсійного забезпечення (а саме з 25.12.2024), зарахувавши до стажу періоди роботи з 01.01.2004 по 29.10.2021 на посаді процедурної медсестри дитячого інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 29.10.2021 по 24.12.2021 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення для дітей Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 24.12.2021 по 14.06.2023 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 14.06.2023 по 25.12.2024 на посаді сестри медичної процедурної інфекційного відділення КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» Звягельської міської ради у подвійному розмірі, відповідно до положень ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено в зарахуванні до стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періодів її роботи з 01.01.2004 по 25.12.2024.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що періоди роботи, зокрема, у інфекційних закладах охорони здоров'я до 01.01.2004 зараховують до страхового стажу у подвійному розмірі, а після 01.01.2004 - у одинарному розмірі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і не заперечується учасниками справи, позивач з 23.10.2020 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
25.12.2024 позивач звернулась до відповідача з заявою, за результатами розгляду якої листом від 21.01.2025 № 2938-33145/Л-02/8-0600/25 повідомлено, що період роботи у інфекційному відділенні закладу охорони здоров'я до 01.01.2004 зараховано до страхового стажу у подвійному розмірі, а після 01.01.2004 - у одинарному розмірі.
Не погоджуючись з відмовою у зарахуванні стажу в подвійному розмірі за період з 01.01.2004 по 25.12.2024, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Відповідно до преамбули Закону № 1058-IV, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 24 Закону № 1058-IV врегульовано періоди, з яких складається страховий стаж.
Згідно частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Крім того, за правилами пункту 16 Розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в т.ч. щодо пільг по обчисленню стажу) діяли і підлягали застосуванню відповідними суб'єктами під час виконання покладених на них функцій.
Відповідно до статті 60 Закону № 1788-XII "Пільги по обчисленню стажу за роботу в деяких медичних закладах" робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Пільги щодо обчислення стажу роботи в деяких медичних закладах передбачені статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно якої робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Судом встановлено, що у спірному періоді з 01.01.2004 по 25.12.2024 позивачка працювала в Новоград-Волинському міськрайонному територіальному медичному центрі на посаді процедурної медсестри інфекційного відділення. Факт роботи у даному закладі підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 02.10.1986 та довідкою № 20 від 30.01.2025 року, виданою КНП "Звягельською багатопрофільною лікарнею" Звягельської міської ради.
Крім того, даний факт не заперечувався відповідачем.
Як встановлено судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не зараховано до страхового стажу позивачки періоди її роботи з 01.01.2004 по 25.12.2024 у подвійному розмірі, оскільки відсутня правова норма в Законі № 1058-IV та відсутній обов'язок враховувати статтю 60 Закону № 1788-XII для обрахунку стажу з 01.01.2004.
Однак суд враховує, що вимогами пункту 4 статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Крім того, редакція статті 60 Закону № 1788-XII є чинною на теперішній час, а стаття 24 Закону № 1058-IV не скасовує статтю 60 Закону № 1788-XII та не зупиняє її дію.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27 квітня 2023 року у справі № 160/14078/22. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 04 грудня 2019 року у справі № 689/872/17 та від 20 квітня 2022 року у справі № 214/3705/17, у яких Суд залишив без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими зобов'язано відповідачів зарахувати до страхового стажу в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII періоди роботи позивачів в закладах, визначених у статті 60 Закону № 1788-XII, після 01 січня 2004 року, тобто після дати набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, Велика Палата Верховного Суду, визначаючи співвідношення між Законом № 1058-IV та Законом № 1788-XII вказала, що Конституція України не передбачає можливості надання певному закону вищої юридичної сили щодо інших законів, або можливості передбачити законом заборону законодавцю приймати інші закони, що регулюють однопредметні відносини. Крім того, Закон № 1788-ХІІ був прийнятий раніше за Закон № 1058-IV.
Окрім того, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що якби законодавець мав намір обмежити сферу застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", то він мав би виключити із Закону України "Про пенсійне забезпечення" усі інші положення, чого зроблено не було.
Посилання представника відповідача на те, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та вислугу років є безпідставним, оскільки вимогами абзацу 4 частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом.
Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано до стажу позивачки у подвійному розмірі періоди роботи в КНП "Звягельською багатопрофільною лікарнею" Звягельської міської ради з 01.01.2004 по 25.12.2024, а тому суд приходить до висновку про задоволення позову.
Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо незарахування до стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періодів її роботи з 01.01.2004 по 29.10.2021 на посаді процедурної медсестри дитячого інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 29.10.2021 по 24.12.2021 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення для дітей Новоград- Волинського міськрай ТМО, з 24.12.2021 по 14.06.2023 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 14.06.2023 по 25.12.2024 на посаді сестри медичної процедурної інфекційного відділення КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» Звягельської міської ради.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.12.2024, зарахувавши до стажу періоди роботи з 01.01.2004 по 29.10.2021 на посаді процедурної медсестри дитячого інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 29.10.2021 по 24.12.2021 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення для дітей Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 24.12.2021 по 14.06.2023 на посаді сестри медичної палатної інфекційного відділення Новоград-Волинського міськрай ТМО, з 14.06.2023 по 25.12.2024 на посаді сестри медичної процедурної інфекційного відділення КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» Звягельської міської ради у подвійному розмірі, відповідно до положень ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк