про передачу адміністративної справи за підсудністю
28 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5656/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Шепелюк В.Л., вивчивши позовну заяву Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тудест» про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тудест» про стягнення податкового боргу в сумі 548 158,00 грн.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позовна заява подана з порушенням правил підсудності з огляду на таке.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом (пункт 5 частини першої статті 19 КАС України).
Згідно з частиною другою статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом..
Як слідує з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань, на даний час місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Тудест» є: 03195, місто Київ, провулок Лі Павла, будинок 2Б, приміщення 9.
Отже, з огляду місцезнаходження відповідача, ця адміністративна справа не підсудна Волинському окружному адміністративному суду.
Згідно з частиною першою статті 318 КАС України прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу, є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21 липня 2019 року у справі №855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Наведені обставини свідчать, що Волинський окружний адміністративний суд є неповноважним судом для розгляду та вирішення даної справи з огляду на її територіальну підсудність.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Указом Президента України від 16 листопада 2004 року №1417/2004 “Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі» визначено території, на які поширюються повноваження місцевих адміністративних судів України, зокрема визначено, що повноваження Волинського окружного адміністративного суду поширюються на територію Волинської області, а повноваження Окружного адміністративного суду міста Києва поширюються на місто Київ.
15 грудня 2022 року набрав чинності Закон України від 13 грудня 2022 року №2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Статтями 1, 2, 3 цього Закону постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві. Постановлено, що територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Отже, оскільки місцезнаходження відповідача зареєстроване на території міста Києва, на яку поширюється юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду, тому дана справа належить до його територіальної підсудності.
У зв'язку з тим, що наразі Окружний адміністративний суд міста Києва припинив здійснення правосуддя, а Київський міський окружний адміністративний суд не почав свою роботу, то підсудну йому справу слід передати на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Керуючись статтями 25, 29, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
Передати адміністративну справу №140/5656/25 за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тудест» про стягнення податкового боргу на розгляд Київському окружному адміністративному суду (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. Л. Шепелюк