Рішення від 26.03.2025 по справі 367/10403/24

Справа № 367/10403/24

Провадження №2/367/1894/2025

РІШЕННЯ

Іменем України

26 березня 2025 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Андрійченко В.В.,

заочно розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь цивільну справу за позовом Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Комунально-побутове підприємство «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про стягнення заборгованості, зазначивши, що Комунально-побутове підприємство «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради є комунальним підприємством, що створене Ірпінською міською радою для досягнення економічних та соціальних результатів, а саме забезпечення соціально-значущими потребами - послугами теплопостачання мешканців Бучанського району Київської області. Відповідно до рішень Ірпінської міської ради, КПП «Теплоенергопостач» IMP є виконавцем послуги з постачання теплової енергії (централізованого опалення) в межах територіальної громади м. Ірпінь (рішення є публічно доступними). Відтак, позивачем, серед іншого, надаються послуги теплопостачання і до квартири АДРЕСА_1 , де зареєстровані повнолітні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Так як, будинок АДРЕСА_2 є багатоквартирним, опалення до квартири АДРЕСА_3 здійснюється від транзитних трубопроводів житлового будинку, які є його невід'ємною частиною. Система опалення квартири відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу, де всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно-ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо-будинкової системи загалом, що свідчить про те, що відповідачі отримують теплову енергію. Рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , станом на дату звернення до суду, немає. Відтак, відповідачі користуються послугами з постачання теплової енергії для задоволення власних потреб. Скарг на якість наданої послуги від мешканців квартири АДРЕСА_1 не надходило. Отже, є всі підстави вважати, що позивачем послуги надані в повному обсязі та належної якості. Оскільки між позивачем та відповідачами існують правовідносини по наданню, з одного боку, та споживанню, з іншого боку, послуг з централізованого опалення, вважають, що відповідачі мають зобов'язання перед позивачем по оплаті послуг теплопостачання. Так, за період з 01.12.2012 - 30.09.2024 відповідачам нараховано суму в розмірі - 215 061,39 грн. (двісті п'ятнадцять тисяч шістдесят одна гривня, 39 копійок). Сплачено за спірний період - 9 900,00 грн. Оскільки, станом на 01.12.2012 року заборгованість вже становила 5120,24 грн (п'ять тисяч сто двадцять гривень, 24 копійки), то частину сплачених коштів, у силу вимог ст. 534 ЦК України, було зараховано в погашення боргу попереднього періоду (9 900,00 грн - 5 120,24 грн = 4 779,76 грн). Таким чином, станом на 01.10.2024 року борг за надані послуги теплопостачання становить 210 281,63 грн. (двісті десять тисяч двісті вісімдесят одна гривня, 63 копійки) (5 120,24 + (215 061,39 грн - 9 900,00 грн). Всі нарахування здійснювались відповідно до діючих на момент нарахування тарифів, затверджених рішеннями виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області: від 12.10.2010р. № 202; від 23.09.2016р. № 202; 31.10.2017р. № 238; від 27.02.2018р. № 40; від 13.11.2018р. № 221/5; від 26.02.2019р. № 28/8; від 12.10.2021р. № 140/2; від 23.09.2022р. № 58/6; від 26.09.2023р. № 113/8; від 07.11.2023р. № 136/5. З переходом на нові договірні відносини (з 01.12.2021 року), відповідно до ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Відтак, з 01 грудня 2021 року нарахування за послуги з постачання теплової енергії здійснювалось відповідно до рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 12.10.2021 року № 140/2, яким встановлено, що двоставковий тариф на послуги з постачання теплової енергії для населення з ПДВ становить: - умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії - 1183,68 грн/Гкал; - умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії в місяць протягом року - 187173,66 грн/Гкал/год. Плата за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента (за наявності вузла комерційного обліку) була затверджена КПП «Теплоенергопостач» IMP наказом №504 від 21.10.2021 року та становила 23,71 грн. з ПДВ. У зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, наказом від 31.10.2022 року № 415 та наказом від 08.11.2023 року № 576 плата за абонентське обслуговування застосовується на рівні, що застосовувався до споживачів станом на 24.02.2022 року. Аналогічно, на опалювальний період 2022/2023 pp. та опалювальний період 2023/2024рр. рішеннями виконавчого комітету Ірпінської міської ради до споживачів (населення) застосовується тариф на послугу з постачання теплової енергії на рівні, що застосовувався до споживачів станом на 24.02.2022 року. Додатково, рішенням Ірпінської міської ради від 16.05.2022 року № 2083-20-VIII, у зв'язку з активними військовими бойовими діями на території Ірпінської територіальної громади, споживачів було звільнено від сплати платежів за комунальні послуги на період з 28.02.2022 року по 20.04.2022 року. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Тому, до переходу на публічний договір приєднання, зобов'язання мали виконуватись у відповідності до закону. Відсутність письмово оформленого договору не позбавляє обов'язку оплачувати надані послуги. Всупереч викладеному, відповідачі не виконують своїх зобов'язань по оплаті за послуги теплопостачання, що призвело до заборгованості перед КПП «Теплоенергопостач» IMP в розмірі 210 281,63 грн. Просять суд стягнути солідарно з відповідачів на користь Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради суму боргу за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 210 281,63 грн. та судові витрати, а саме 3028,00 грн. сплаченого судового збору.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву в якій позов підтримує, просив його задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення та розглядати справу в його відсутності.

Відповідачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилися. Заяву про слухання справи за їх відсутності не надали причини неявки суду не повідомили. Про час і місце слухання справи повідомлені належним чином.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що КПП «Теплоенергопостач» ІМР є комунальним підприємством, що створене Ірпінською міською радою для досягнення економічних та соціальних результатів, а саме забезпечення соціально-значущими потребами - послугами теплопостачання мешканців Бучанського району Київської області. Відповідно до рішень Ірпінської міської ради, КПП «Теплоенергопостач» ІМР є виконавцем послуг з постачання теплової енергії (централізованого опалення) в межах територіальної громади м. Ірпінь (рішення є публічно доступними).

КПП «Теплоенергопостач» ІМР надаються послуги теплопостачання до квартири АДРЕСА_1 . Так як будинок по АДРЕСА_2 , є багатоквартирним, опалення квартири АДРЕСА_3 здійснюється від транзитних трубопроводів житлового будинку, які є його невід'ємною частиною.

Відповідно до рішень виконавчого комітету Ірпінської міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення, що надаються КПП «Теплоенергопостач» споживач зобов'язаний сплачувати постачальникові плату за опалення у визначених розмірах, а саме рішень: від 12.10.2010р. № 202; від 23.09.2016р. № 202; 31.10.2017р. № 238; від 27.02.2018р. № 40; від 13.11.2018р. № 221/5; від 26.02.2019р. № 28/8; від 12.10.2021р. № 140/2; від 23.09.2022р. № 58/6; від 26.09.2023р. № 113/8; від 07.11.2023р. № 136/5.

З переходом на нові договірні відносини (з 01.12.2021 року), відповідно до ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Відтак, з 01 грудня 2021 року нарахування за послуги з постачання теплової енергії здійснювалось відповідно до рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 12.10.2021 року № 140/2, яким встановлено, що двоставковий тариф на послуги з постачання теплової енергії для населення з ПДВ становить: - умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії - 1183,68 грн/Гкал; - умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії в місяць протягом року - 187173,66 грн/Гкал/год. Плата за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента (за наявності вузла комерційного обліку) була затверджена КПП «Теплоенергопостач» IMP наказом № 504 від 21.10.2021 року та становила 23,71 грн. з ПДВ. У зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, наказом від 31.10.2022 року № 415 та наказом від 08.11.2023 року № 576 плата за абонентське обслуговування застосовується на рівні, що застосовувався до споживачів станом на 24.02.2022 року. На опалювальний період 2022/2023 pp. та опалювальний період 2023/2024рр. рішеннями виконавчого комітету Ірпінської міської ради до споживачів (населення) застосовується тариф на послугу з постачання теплової енергії на рівні, що застосовувався до споживачів станом на 24.02.2022 року.

Рішенням Ірпінської міської ради від 16.05.2022 року № 2083-20-VIII, у зв'язку з активними військовими бойовими діями на території Ірпінської територіальної громади, споживачів було звільнено від сплати платежів за комунальні послуги на період з 28.02.2022 року по 20.04.2022 року.

Судом встановлено, що за проживання у квартирі АДРЕСА_1 позивачем нарахована заборгованість по оплаті комунальних послуг у сумі 210281,63грн., що підтверджується розрахунковим листом абонента № 30288-1.

Згідно даних Відділу ведення реєстру територіальної громади Ірпінської міської ради Київської області від 03.10.2024р. № 08.2-07/5111 вбачається, що по облікам реєстру територіальної громади та адресно-реєстраційної картотеки м. Ірпінь за адресою: АДРЕСА_4 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України , належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 67 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та ін.) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до ст. 68 Житлового кодексу України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги у будинках державного і громадського житлового фонду вноситься щомісячно в строки,встановлені Радою Міністрів УРСР».

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, серед іншого, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Такому праву прямо відповідає визначений ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства.

Частиною 1 ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Згідно ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

За п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 24.01.2006 р., встановлено, що власники та наймачі квартир зобов'язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги. Наймачі (власники) квартир зобов'язані щомісяця своєчасно вносити плату за комунальні послуги, до числа яких входять послуги з централізованого опалення (статті 67, 68 ЖК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 162 ЖК України, пунктів 18, 20, 30 Правил та пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572 (із наступними змінами), споживач зобов'язаний оплачувати комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з пунктом 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Аналогічні приписи містить ч.5 п. 45 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня2019р. №830, яка передбачає, що споживач зобов'язаний оплачувати надану послугу за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства та вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені договором.

Даний обов'язок споживача визначений і пунктом 41 Публічного договору приєднання, який згідно зі ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з 01.12.2021року діє на підприємстві (відповідно до вимог закону договір розміщений на офіційному сайті КПП «Теплоенергопостач» IMP.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Тому, до переходу на публічний договір приєднання, зобов'язання мали виконуватись у відповідності до закону. Відсутність письмово оформленого договору не позбавляє обов'язку оплачувати надані послуги.

Обов'язок з оплати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію визначено і ч.6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання».

Відповідачі не виконують своїх зобов'язань по оплаті за послуги теплопостачання, що призвело до заборгованості перед КПП «Теплоенергопостач» IMP в розмірі 210281,63грн, що стверджується розрахунковим листом абонента о/рах НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_5 .

Щодо вказаної заборгованості за житлово-комунальні послуги, суд зазначає про те, що розрахунковий лист абонента чітко відображає дані щодо нарахувань за послуги з постачання теплової енергії та мітить інформацію щодо оплати вказаних послуг, тобто, відображає правильність нарахування згідно існуючих тарифів.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України)

Судом встановлено, що позивачем надаються комунальні послуги відповідачам. Фактично, на час звернення до суду з позовом, відповідачі мають заборгованість перед позивачем.

Разом з тим, відповідачами жодним чином не спростовані доводи позивача щодо факту отримання послуг та не оплати їх вартості.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача мають правове обґрунтування з посиланням на докази відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України, а тому позов про стягнення з відповідачів заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 210 281,63грн на користь Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради підлягає до задоволення.

З урахуванням задоволення позовних вимог, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028,00 гривень.

На підставі ст.162 ЖК України, ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 12, 83, 89, 141, 206, 247, 263-265, 268, 280-282,352 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради, код ЄДРПОУ 32973584 заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 210281,63 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь Комунально-побутового підприємства «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради, код ЄДРПОУ 32973584 сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн. по 432,57грн з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуто Ірпінським міським судом Київської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Позивач має право оскаржити рішення до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: Н.Ф. Карабаза