28.05.2025 р. Справа№ 914/1628/25
Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І. розглянувши матеріали
За позовом: Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів,
до відповідача: Громадської організації «Здорова Галичина», м. Львів,
третя особа: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів,
про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації способом викупу б/н від 2018
встановив:
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.05.2025 справу №914/1628/25 розподілено судді У.І.Ділай.
Розглянувши подану заяву та матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) господарське судочинство в Україні здійснюється, зокрема, на засадах верховенства права, змагальності сторін, диспозитивності, пропорційності, неприпустимості зловживання процесуальними правами, обов'язковості судового рішення.
Суворе та неухильне дотримання зазначених принципів є запорукою досягнення завдань судочинства, що превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відкриття провадження у справі позовного провадження є визначальною стадією судового процесу і може здійснюватись судом лише у випадку відповідності поданої позовної заяви вимогам, визначеним процесуальним законом.
Згідно з ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 та ч. 1 ст. 58 ГПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За загальним правилом самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси за законом, статутом, положенням.
Для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначено її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Якщо до поданої заяви (скарги), клопотання не додано документів, які б підтверджували повноваження особи представляти юридичну особу в порядку самопредставництва в суді відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) на момент подання заяви (скарги), і такі документи відсутні в матеріалах справи, то суд не позбавлений права перевірити прізвище, ім'я, по батькові, дату обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи та уповноважені представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, а також дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, наведені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Так, позовну заяву від імені Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради підписано Куликом Андрієм Ярославовичем, а до позовної заяви додано Витяг з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.11.2024 щодо позивача, Положення про юридичний департамент Львівської міської ради, затверджене рішенням виконкому від 10.09.2021 №766 та посадову інструкцію головного спеціаліст сектору корпоративних прав відділу правової експертизи з економічних та інфраструктурних питань управління правової роботи юридичного департаменту Львівської міської ради, затверджену 01.05.2023.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в представника А.Я.Кулика передбачені повноваження - вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договором тощо. Також зазначено про наявність обмежень: вчиняти дії від імені юридичної особи в судах України в порядку самопредставництва без окремого доручення з усіма правами, наданими законом учасниками справи, крім права відмови від позову, права відмови від апеляційної скарги, права відмови від касаційної скарги, права укладення мирової угоди по справі.
У п.4 посадової інструкції передбачені повноваження, зокрема: 4.1. Підготовка претензій, розгляд претензій, підготовка проектів відповідей претензій; 4.2. За дорученням керівника підготовка позовів від імені міської ради тощо до судів, звернення до суду про визнання незаконними актів; 4.3. Розгляд позовів, пред'явлених до міської ради; 4.4. Право діяти та представляти інтереси міської ради тощо в судах та інших органах без додаткового повноваження; 4.6. Аналіз результатів претензійної та судової роботи.
Слід зазначити, що 12.05.2025 до суду подано позов Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Громадської організації «Здорова Галичина», третя особа: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, про розірвання договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації способом викупу б/н від 2018. Вказаний позов підписаний А.Я.Куликом. Ухвалою від 19.05.2025 у справі №914/1468/25 позов Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради - повернуто на підставі п. 1 ч. 5 ст. 174 ГПК України .
Проте, 23.05.2025 до суду повторно подано позов, який також підписаний А.Я.Куликом, однак до матеріалів позовної заяви не додано належних доказів на підтвердження статусу А.Я.Кулика як особи уповноваженої на підписання позову, Господарський суд Львівської області доходить висновку повернути позовну заяву заявнику на підставі пункту 1 частини п'ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень п. 1 ч. 5 ст. 174 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
При цьому, суд звертає увагу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків (ч. 8 ст. 174 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради повернути.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до розділу 4 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя Уляна ДІЛАЙ