27 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/8317/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року (суддя Новікова І.В.) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати рішення Міністерства оборони України, прийняте у формі Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 № 9/д (пункт 36) протиправним та скасувати його (в частині відмови позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини); зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача з доданими документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини та прийняти нове рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що висновок суду про необхідність подання позивачем витягу з протоколу ВЛК є необґрунтованим, адже такий висновок міститься в матеріалах особової справи позивача. Також є невірним висновок суду першої інстанції, що відповідач не відмовляв у виплаті допомоги, адже позивач двічі звертався до Міністерства з відповідною заявою і відповідач кожного разу відмовляє у призначенні допомоги з підстав не надання довідки МСЕК про первинне встановлення інвалідності, що на має відношення до спірних правовідносин.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 15.09.2022 під час захисту Батьківщини отримав мінно-вибухову травму, що підтверджується витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ по встановленню причинного зв'язку захворювань, контузій, травм, каліцтв від 21.08.2023 № 2731.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ по встановленню причинного зв'язку захворювань, контузій, травм, каліцтв від 21.08.2023 № 2731, мінно-вибухова травма (від 15.09.2022). Акубаротравма солдата ОСОБА_1 , 1974 року народження, що підтверджується довідкою про обставини травми від 16.09.2022 № 70-МПБ-Д/ЮС, виданою командиром військової частини НОМЕР_1 , яка призвела до розвитку: «Стану після мінно-вибухової травми (15.09.2022): закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку у вигляді цефалгічного та астеновегетативного синдромів; акубаротравми (15.09.2022) у вигляді хронічної двобічної сенсоневральної приглухуватості зі сприйняттям шепітної мови AD=AS=4м. Тінітус», що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією - ТРАВМА, ТАК, ПОВ'ЯЗАНА ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ. Захворювання: «Органічний емоційно лабільний розлад з різко вираженими стійкими хворобливими проявами», що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНЕ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ. Постанову ВЛК про причинний зв'язок зазначеної травми за довідкою військово-лікарської комісії комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 16» від 06.10.2022 № 60 та зазначеного захворювання за свідоцтвом про хворобу комунального некомерційного підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» від 25.01.2023 № 55 ВІДМІНИТИ.
Після повторного огляду відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №169181 від 07.09.2023, позивачу змінено підстави встановлення інвалідності на захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини, група інвалідності третя, інвалідність встановлена безстроково.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням ІІІ групи інвалідності.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 № 9/д, Комісія дійшла висновку про неможливість встановлення виникнення права позивача на отримання допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та визначити розмір такої допомоги у зв'язку з не поданням ОСОБА_1 довідки органів МСЕК про первинне встановлення інвалідності, а також зауважено, що заявнику необхідно подати відповідної ВЛК із встановленням причинного зв'язку травм із захистом Батьківщини, на підставі якої військовослужбовцю встановлено групу інвалідності.
Назване рішення є предметом оскарження в цій справі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає, що відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Пунктом «б» частини 1 статтею 16-2 названого Закону передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Частиною 9 статті 16-3 Закону № 2011-XII встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні (витяг з протоколу засідання МОУ № 9/д від 26.07.2024) в якості підстав для його прийняття відповідач посилається на пункти 3 та 11 Порядку № 975.
Отже, перевіряючи обґрунтованість та правомірність оскаржуваного рішення, суд має виходити саме з підстав його прийняття, визначених відповідачем.
Так, пунктом 3 Порядку № 975 в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення, установлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 направив 24.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 документи ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, яка пов'язана з «ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ». Серед направлених документів містяться, у тому числі, копія довідки МСЕК первинна, копія довідки МСЕК повторна, копія довідки про обставини травми.
Відтак, документи, які вказані у протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 № 9/д, містяться у розпорядженні відповідача, адже за приписами Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки координується та спрямовується Міноборони.
У зв'язку з цим висновок суду першої інстанції про правомірність направлення Міністерством оборони України заяви ОСОБА_1 на доопрацювання є помилковим.
Більш того, в цілому є незрозумілим посилання відповідача в оскаржуваному рішенні (протоколі) на пункт 11 Порядку № 975, адже цією нормою визначається питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, що не стосується обставин спірних правовідносин.
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку про протиправність відмови відповідача в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права.
При цьому суд апеляційної інстанції звертає увагу відповідача, що ОСОБА_1 в повній мірі виконав конституційний обов'язок по захисту Батьківщини, під час якого отримав важке поранення, яке призвело до встановлення інвалідності, відтак відповідач має зі свого боку забезпечити виконання взятих державою зобов'язань по виплаті одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, уникаючи необґрунтованого формалізму та забезпечуючи принцип пропорційності при вирішенні цього питання. Саме такий підхід при прийнятті рішення сприяє укріпленню в очах суспільства справедливу діяльність держави та доводить, що Україна є правовою державою.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року в адміністративній справі № 280/8317/24 скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України (витяг з Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 № 9/д).
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, та прийняти законне та обґрунтоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом апеляційної інстанції у цій постанові.
Постанова набирає законної сили з 27 травня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 27 травня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров